AirAsiale tehakse Indoneesias kambakat

Indoneesia

Odavlennufirma AirAsia on Indoneesias sattunud broneerimissüsteemide ja suuremate reisibüroode blokaadi alla. Tüli juured ulatuvad veebruari keskpaika, kui Indoneesia ühest suurimast ja tuntumast broneerimissüsteemist Traveloka polnud kolme päeva jooksul võimalik leida ühtegi AirAsia lendu. Traveloka põhjendas seda tarkvara uuendustöödega. 2. märtsil, päevi pärast süsteemi uuendamist, olid AirAsia lennud Travelokast taas kadunud ja mingit arusaadavat selgitust selle kohta ei jagatud. Selle peale sai AirAsial mõõt täis ning nad otsustasid oma Indoneesia lendude müügi Travelokast välja võtta.

AirAsias jälgiti muuhulgas ka reaktsioone sotsiaalmeedias ning peagi oli selge, et Traveloka suunab AirAsia lende otsinud kliente teiste lennufirmade juurde. Solidaarsusest peatas terve AirAsia grupp lendude müügi Travelokas.

Kuid tüli ei piirdunud vaid AirAsia ja Traveloka pingestunud suhetega. AirAsia lennud kadusid ära ka Indoneesia teisest suurest online-büroost Tiket.com, nende lende ei ilmunud enam ka mitme suure reisibüroo lehel.

Nagu selgub, on Traveloka, Tiket.com ja teised Indoneesia suurte lennufirmade Garuda ja Lion Air surve all, kes on ähvardanud oma piletimüügi välja tõmmata, kui AirAsia lendude müüki jätkatakse. See oleks online-büroodele juba liiga ohtlik, sest Garudale kuuluvad ka Citilink, Sriwijaya Air ja Nam Air. Lion Airile aga Batika Air, Malindo Air ja Wings Air – ehk sisuliselt kogu AirAsiast ülejääv lennuliiklus Indoneesias.

Miks Garuda ja Lion Air AirAsia peale nõnda vihased on?

Nagu sageli, toob tüli majja raha. Kuna lennukikütuse hind on viimasel ajal jõudsalt tõusnud, avaldab see paratamatult lennufirmadele survet piletihindade tõstmiseks. Alates 2018. aasta novembrist on Indoneesia siselendude hind tõusnud 40 - 120 % ning püsib jätkuvalt kõrge ka peale aastavahetuse tipphooaja lõppemist. Ainult et AirAsia pole piletihinna tõstmisega kaasa läinud. Kuna reisijad eelistavad odavamaid hindu, vaadati arusaadavalt rohkem AirAsia lendude suunas. Lisaks kehtestas Lion Air Indoneesias alates jaanuarist tasu äraantavale pagasile, mis Indoneesias oli seni tasuta (erinevalt Thai Lion Airist).

Asjale lisandub ka teatav poliitiline mõõde. Aprillis on Indoneesias tulemas presidendivalimised ja poliitilistel rallidel kasutatakse riigile kuuluvat Garudat sageli puuduliku juhtimise ja rahapõletamise näitena. Loomulikult soovib Garuda kõrgemate piletihindadega oma majandusseisu turgutada ja AirAsia paremad hinnad sellele kohe kindlasti kaasa ei aita.

Kokkuvõte

Pole ette näha, et pinged lähemal ajal vaibuks. Indoneesiasse ja Indoneesias reisijatele tähendab see seda, et Indoneesiaga seotud lendude otsingul ei näita Indoneesia broneerimissüsteemid kõiki lende ning hindu tasub võrrelda Momondos ja vaadata ka AirAsia koduleheküljele.

Allikas: Skift.com