Amsterdami lennujaamas võib elektroonika nüüd kotti jääda

Amsterdami Schipholi lennujaam (AMS) on maailmas esimene suurem lennujaam, kus turvakontrollis on senised röntgen läbivalgustusseadmed nüüdsest asendatud kompuutertomograafidega (ingl. k. computer tomograph, CT). Uuendusest on kasu nii reisijatele kui lennujaama turvatöötajatele. Reisijatele tähendab see eelkõige mugavust ja turvakontrolli kiiremat läbimist, sest elektroonikaseadmeid ja vedelikke pole käsipagasist vaja enam välja võtta. Turvatöötajad saavad kompuutertomograafist võrreldes tavalise röntgenpildiga üksikasjalikumat teavet ja 3D pilti on võimalik 360 kraadi ulatuses pöörata.

CT seadmed ehk 3D skännerid on Schipholi lennujaamas kasutuses nii lahkuvate lendude hallis kui transiittsoonis. Lahkuvate lendude hallis 1 (Departures 1) on kasutusel 21 turvakontrolli liini, kui seal peaks tekkima ülerahvastatus, saab reisijad suunata teise halli (Deartures 2), kus on veel 14 turvaliini.

Soovitused reisijatele

Kuigi Amsterdami lennujaamas selleks enam otsest vajadust pole, soovitatakse reisijatel kuni 100 ml mahutavad vedelikud ja geelid jätkuvalt pakendada eraldi läbipaistvasse plastikkotti, sest teistes lennujaamades kehtivad vedelike pakendamiseks endised reeglid, mis võib probleeme tekitada Amsterdami lennates. Amsterdami turvakontrollist võivad turvameeskonna loal nüüd läbi minna ka suuremad vedeliku- või geelipakendid, kui 100 ml. Näiteks ainult käsipagasiga reisides saaks kaasa võtta tavamõõdus päikesekreemi. Aga praegu toimib see vaid siis, kui teha check-in ja läbida turvakontroll Amsterdamis.

Kokkuvõtteks

Kompuutertomograafide kasutamine turvakontrollis on jälle väike samm edasi. Amsterdami Schipholi lennujaam ongi maailma üks innovatiivsemaid lennujaamasid, kus uusi tehnoloogiaid katsetatakse ja rakendatakse. Näiteks 2017. aastal oldi esimeste seas, kes testisid lennujaama väravas näotuvastustehnoloogiat ja kontrollisid juba mainitud 3D skänneritega reisijate pagasit. Nagu näeme, on 4 aasta tagune testimine tänaseks rakendunud igapäevapraktikas. Ses mõttes tasub Amsterdami lennujaama tegemistel silm peal hoida, et saada vihjeid tuleviku kohta. Veidi halvem pool reisijatele on see, et erinevate lennujaamade tehnoloogilised erinevused võivad kaasa tuua varieeruvad nõudmised.

Allikas: Schipholi lennujaam