Antalya vaatamisväärsuste edetabel aastal 2014

Türgi turismile oli 2014. aasta rekordiline. Hinnanguliselt külastas Türgit 2014. aastal kokku 42 miljonit välisturisti (2013. aastal ligi 35 miljonit, 2012. aastal 31,7 miljonit). Siia arvestusse lähevad seejuures ka alaliselt välismaal elavate türklaste reisid kodumaale.

Püha Nikolause kirik Demres

Populaarse turismipiirkonna Antalya provintsi kohta pole hetkel veel 2014. aasta statistikat avaldatud, kuid näiteks 2013. aastal külastas 1 miljoni elanikuga Antalya linna 3 miljonit Vene ja 2 miljonit Saksa turisti. Küll aga on teada, et Antalya provintsis asuvaid väiksemaid ja suuremaid ajaloolisi varemeid - mida on kokku 284 - külastas eelmisel aastal 2,8 miljonit inimest (siia arvestusse kuuluvad nii välismaalased kui Türgi kodanikud).

Statistikast selgub, et Antalya vaatamisväärsuste seas polegi kõige suuremaks tõmbenumbriks sealsed amfiteatrid ja antiiklinnade varemed, vaid hoopis Noel Baba ehk Santa Clausi ehk Püha Nikolause kirik Demre linnas, mida külastas eelmine aasta pool miljonit inimest. Püha Nikolaus on 4 sajandil Myras (Demre endine nimi) tegutsenud piiskop, tänu kelle suuremeelsusele vaeste abistamisel eksisteerib meil täna jõuluvana traditsioon.

Püha Nikolausest on liikvel erinevaid legende, kuid kuulsaim on lugu mehest, kellel oli kolm meheleminekueas tütart, aga polnud raha, et neile kaasavara kaasa anda. Nikolaus jättis ilma mehe teadmata tema akna taha kolm kullaga täidetud kotti. Teise versiooni kohaselt viskas ta need alla korstnast. Kuuldused lahkest mehest levisid kaugele ja peale Nikolause surma kuulutati ta pühakuks ja temast sai Kreeka kui Venemaa kaitsepühak.

Keskajal Nikolause-kultus Euroopas vähenes, kui välja arvata Madalmaad, kus Püha Nikolaus kandis nime Sinterklaas. Sama nime all tunti teda ka Ameerikas Hollandi asunduses New Amsterdamis, mis hiljem nimetati ümber New Yorgiks. Sinterklaasi austamine levis edasi Ameerika inglastest uusasunike seas ning nõnda sai Sinterklaasist jõulumees Santa Claus.

Praegu asub Püha Nikolaus kirikus jõuluvana muuseum (Noel Baba Müzesi, Santa Claus Museum). Kuna Püha Nikolaus on ühtlasi Venemaa kaitsepühak, siis külastavadki seda kirikut kõige rohkem Venemaa turistid.

Antalya populaarsuselt teine vaatamisväärsus asub samuti Demres. 2014. aasta üheksa kuuga külastas Myra antiiklinna varemeid 374.821 turisti, terve aasta külastajate number peaks olema orienteeruvalt 400.000.

Alanya kindlus

Kolmandale kohale jõudis Alanya kindlus, kus üheksa kuuga käis 319.895 inimest. Järgnevad mitmed maailmakuulsad kohad nagu Aspendose amfiteater (170.407 külastajat), Phaselise antiiklinna varemed (170.538), Olympose antiiklinna varemed (314.151), Perge antiiklinna varemed (147.734), Patara antiiklinna varemed (163.467), Side amfiteater (148.085), Antalya muuseum (109.694), Simeandi antiiklinna varemed (31.306), Side muuseum (30.053), Elmalı muuseum (13.982) ja Arykanda antiiklinna varemed (5.582 külastajat). (Ilmselt pole siin tegemist siiski mitte Antalya külastatavaimate kohtade absoluutse edetabeliga, vaid pigem tundub see olema piletiga vaatamisväärsuste edetabel).

Aspendose amfiteater

Antalya provintsi jääb ka üks UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluv objekt – Xanthose antiiklinna varemed. Kuid väga populaarsed need varemed turistide hulgas pole. Eelmine aasta käis Xanthose varemeid vaatamas vaid 33.225 turisti.

Kui vaadata, mis riigi külastajad on kõige suuremad kultuurihuvilised, siis nendeks on Türgi Kultuuri- ja Turismiministeeriumi andmetel prantslased. Ka nemad külastavad kõige rohkem Püha Nikolausi kirikut ja Myra varemeid.