Bali ei pruugi välisturistidele niipea avaneda

Bali võimudel oli kavas avada saar välisturistidele alates 11. septembrist, kuid see kuupäev on aina suurema kahtluse all. Kuigi Bali kuberner teeb kõik, et seda plaani endiselt läbi suruda, tehakse lõplik otsus siiski Jakartas ja sealt tulevad signaalid pole just lubavad. Mingit lõplikku otsust pole veel vastu võetud, kuid Indoneesia ühe mõjukama ministri avaldused Austraalia meedias viitavad, et sel aastal keskendutakse Indoneesias pigem siseturismile ja välismaalasi lubatakse (kui üldse lubatakse) riiki, eelkõige Balile, väga valikuliselt.

Siin peetakse esmajoones silmas lähemaid ja sealsele turismile olulisi riike nagu Austraalia, Uus-Meremaa ja Hiina, kuid see tundub pigem soovmõtlemine, sest ei Austraalia ega Hiina ei kipu praegu välismaale reisimist võimaldama. Ettevaatlikuks teeb ka see, et Indoneesias on nakatunute arv Kagu-Aasia kõrgeim, kuigi teste on suhteliselt vähe tehtud. Balil on olukord koroonaviirusega siiski oluliselt parem ning nakatumiste arv on praegu langustrendis.

September polnud avamiseks juhuslikult valitud

Bali plaan hakata välisturiste vastu võtma alates 11. septembrist (siseturistid saavad Balile reisida alates 31. juulist) polnud juhuslikult valitud. Normaalsel aastal on septembrist detsembrini Balil see aeg, kus kahelt suurimalt turult – Austraaliast ja Hiinast – saabub kõige rohkem turiste. 2019. aastal külastas just nendel kolmel kuul Balit kõige rohkem Austraalia turiste. Hiinas on oktoobri esimene nädal "kuldne nädal", mil paljud hiinlased reisivad välismaale. Ainult et sel aastal on kõik teistmoodi. Vähemalt praeguse seisuga ei saa Balile ei Austraaliast ega Hiinast.

Kui vaadata teisi turge, siis turistid Jaapanist ja Lõuna-Koreast on samuti väga ebatõenäolised. Euroopa riigid on praegu reisipiiranguid pigem suurendamas kui leevendamas. Teised Kagu-Aasia riigid ja India pole praegu samuti veel valmis reisimist lubama.

Kokkuvõtteks

Ametlik otsus Bali avamise või mitteavamise kohta peaks sündima lähiajal – kuupäev ju läheneb. Hetkel tundub kõige tõenäolisem, et 11. septembriks plaanitud avamine lükatakse edasi. Võimalik, et Indoneesia saavutab mõne riigiga kokkuleppe reisikoridori avamiseks, kõige tõenäolisemad oleks sellisel juhul rangelt kontrollitud tšarterlennud Hiinast. Võimalik, et saabujatelt hakatakse nõudma negatiivset Covid-19 testi. Igal juhul kuupäevade ja tingimuste selgumiseni reisiplaane Balile ei teeks. Hetkel on rahvusvahelised lennud Indoneesiasse keelatud ja välismaalastel pole turismi eesmärgil lubatud Indoneesiasse reisida.