Alates 14. märtsist 2022 saab Balile reisida ilma karantiinivabalt, kui täidetud on järgmised tingimused:
Bali puhul on tegemist nö. testprogrammiga, selle edukal toimimisel avaneb Indoneesia välismaalastele karantiinivabalt alates 1. aprillist 2022, võimalik, et varemgi.
Mis nii tore ei ole?
Karantiinivaba reisimine on kahtlemata tore, kuid peatset turismibuumi Balil oleks ennatlik prognoosida. Nagu tingimustest näha, mööduvad esimesed kolm päeva Balil testimise tähe all. Kuid testimisfestivalist suuremaks takistuseks on seni olnud Indoneesia viisa.
Peale pandeemia algust märtsis 2020 peatas Indoneesia rohkem kui 160 riigi kodanikele kehtinud viisavaba reisimise ning viisat tuleb praegu eelnevalt taotleda. Ka siin on nõuded aja jooksul varieerunud eri absurdsusastmetel, kuid nüüd on taas võimalik taotleda e-viisat. Põhiliseks takistavaks nõudeks on olnud taotlemise käigus üles laadida mõne reisibüroo "sponsorkiri", millega suunati turiste reisiteenuseid ostma. See sponsori garantiikirja nõue peaks nüüd samuti kaduma, kuid viisavaba reisimise taastamist lähiajal ilmselt loota pole.
Rahvusvahelised lennud Balile
Kuni veebruari keskpaigani rahvusvahelised lennud Balile puudusid. Alates 16. veebruarist lendab Singapurist kord päevas Balile Singapore Airlines. Singapurist plaanib märtsis alustada lende Balile KLM, mis oleks Amsterdam – Singapuri liini pikendus. Lisaks saab Singapurist Balile peagi ka Jetstar Asia ja Scooti lendudega. Kuala Lupurist hakkab märtsis 3x nädalas Balile lendama AirAsia.
Taustaks
Kaks aastat tagasi tõelise turismimagnetina toiminud puhkusesaarest Balist on tänaseks saanud täielikult Indoneesia siseturismi pärusmaa. Välismaalastele on see saar alates 2020. aasta märtsist põhimõtteliselt suletud olnud ja Indoneesia võimud on teinud oma absurdsete poliitikatega kõik võimaliku, et välismaalased sinna enam ei reisiks. See on neil ka päris hästi õnnestunud - kui 2019. aastal külastas Balit 6,3 miljonit turisti, siis 2021. aasta esimese 9 kuuga loendati saarel kokku tervelt 43 välisturisti, kellest enamik reisis jahiga.
Alates 14. oktoobrist 2021 hakkas Bali küll välisturistidele avanema, kuid naeruväärseks viidud sisenemisnõuded, keerukas viisaprotsess ja rahvusvaheliste lendude puudumine jättis kõik potentsiaalsed turistid saarelt eemale (sellest saab pikemalt lugeda siin: Bali kaotab turismisihtkohana väärtust).
Koroonaviiruse omikron-tüve saabudes keerati kõik kruvid jälle kinni - alates 3. detsembrist kehtestati Indoneesiasse saabujatele kohustuslik 10-päevane karantiin. Hiljem lühendati seda 7 päevale, siis 5 päevale ja siis 3 päevale. Ega sellest turistide saabumise mõttes suurt vahet polnud. Perioodil 1. kuni 24. veebruarini 2022 registreeriti Balil kokku 1784 rahvusvahelist reisijat. Võrdluseks: aastal 2019 oli Balil rahvusvahelisi lennureisijaid kokku 13,8 miljonit.
Kokkuvõtteks
Karantiinivaba reisimise taastumine on tore, kuid Balit puudutavaid uudiseid pole mõtet liiga tõsiselt võtta. Nagu elu näitab, muudetakse viimasel ajal reegleid ilma liigsete põhjendusteta vähemalt kaks korda kuus.