Bangkoki kuulus tänavatoitlustus on kadumas

Bangkok

Kagu-Aasiat on raske ette kujutada ilma tänavatoiduta, see on selle piirkonna riikide DNA-sse justkui sisse kirjutatud. Vast kõige kuulsam on Tai pealinna Bangkoki tänavatoit, mille kogemist peetakse täiesti omaette reisisihiks. Näiteks CNN on soovitanud Bangkoki kui maailma parimat kohta tänavatoidu nautimiseks. Aga Bangkoki kuulsale tänavatoidule on saabunud rasked ajad, sest Bangkoki linnavalitsus on otsustanud linna tänavatoitlustajatest selle aasta lõpuks puhastada.

Põhjendused taolise sammu ettevõtmiseks kõlavad iseenesest küllaltki põhjendatult. Enamik tänavatoitlustajaid tegutseb ebaseaduslikult, isetekkinud söögikohtade toiduhügieen on küsitav, kõnniteel liikumine on raskendatud, toidu ostmiseks peatuvad autod põhjustavad ummikuid ja maha jäetakse suur hulk prügi.

Mitmed Bangkoki tuntud tänavatoidu piirkonnad nagu Sukhumvit Soi 38, Thonglor, Ekkamai, Ari ja Phrakanong on juba kadunud või kohe kadumas. Ka igas reisijuhis ära märgitud Yaowarat (Chinatown) ja Khao San Road pole varsti enam kaugeltki sellised, nagu seni. Näiteks Khao San Roadile oma isesorti unikaalsuse andnud rohkem kui 200 toitlustajat peavad peatselt oma vokid ja plastmasstoolid kolima spetsiaalselt neile mõeldud kohtadesse. Keelust üleastujaid ootab kuni 2000 bahtine (~54 eurot) trahv.

Löögi all pole söögikohad mitte ainult kesklinnas, Bangkoki linnavalitsus plaanib uued tänavatoitlustuse reeglid ellu rakendada kõigis 50 Bangkoki linnaosas. Uus kord näeb ette kõnniteedel asuvate müügilettide kadumist ja nende kolimist spetsiaalselt selleks ettenähtud kohtadesse, mis peaks tagama parema toiduhügieeni.

Bangkoki tänavatoitlustuse rangem reguleerimine on osa Tais alates 2014. aastast võimul olnud militaarhunta puhastusplaanidest. Pole siiski ohtu, et Taile nii iseloomulik tänavatoitlustus täielikult ära kaoks. Nõudlus on selleks liiga suur ja tegemist on väga olulise osaga Tai kultuurist ja igapäevaelust. Tuleb lihtsalt harjuda, et söögikohti on nüüd senisest vähem, need on vähem spontaansed ja kaootilised. Kuid kas just see isetekkinud kaootilisus ei andnudki Bangkokis tänaval söömisele omalaadse võlu?

Iroonilisel kombel teatas Tai turismiamet paar päeva peale otsust tänavatoitlustamine senisel kujul keelustada, et juunis toimub Bangkokis tänavatoidu festival. Üks käsi ei tea, mida teine teeb? 

3 kuud tagasi täitsa toimis :D Igal pool kuhu linnas sattusin ;)