trip-krainetrip-ukraine-dark

Barra – lennuväli, kus maanduda saab vaid mõõnaga

Barra saar asub Šotimaal Välis-Hebriidide saarestiku lõunaosas. Saare lennuväli on ainulaadne, kuna see on ainus lennuväli maailmas, kus regulaarlennud maanduvad rannaliivale. Seda muidugi vaid siis, kui maandumisrajad pole parasjagu tõusuvee all.

Barra lennuväli asub valge liivaga Traigh Mhòri rannas (tõlkes Suur rand). Arvestades, et liiv on selles rannas tihe ja kokku pressitud, tegi kohalik postiülem juba 1933. aastal ettepaneku võtta rand kasutusele lennukite maandumispaigana. Esimene lennuk maanduski rannas juba sama aasta 14. juunil. Alates 7. augustist 1936 saab Barra saarele regulaarlendudega.

Kokku on rannas 3 maandumisrada, mis on tähistatud maandumisraja otstes asuvate puuvaiadega. 3 maandumisrada võimaldavad de Havilland DHC-6 Twin Otter tüüpi lennukitel maanduda pea igasuguse tuulega. Lennuplaan peab siiski arvestama tõusude ja mõõnadega, sest tõusuvee ajal on kõik kolm maandumisrada vee all.

Erinevalt enamikest teistest lennuväljadest on Barra lennuväli inimestele täiesti avatud. Traigh Mhòri rand on populaarne koht, kus korjatakse südakarpe. Samas kehtivad lennuväljale üsna samasugused turvanõuded, kui muudel lennuväljadel. Lennuväljal on olemas oma päästemeeskond, kes tõsi küll, leiab tööd pigem rannale sattunud delfiinide ja hüljeste päästmisel. Juhul, kui peaks tekkima vajadus saarel maanduda pimedas, tuleb maandumisraja valgustamiseks kasutada autode tulesid.

Barra saarele lendab Šotimaa suurima linna Glasgow rahvusvaheliselt lennuväljalt 2 korda päevas lennufirma Flybe (opereerib Loganair). Lend kestab 1 tund 15 minutit, edasi-tagasi lendude piletihinnad algavad 118 naelast (165 eurot).

Lisainfo: Isle of Barra Visitscotland.com Barra lennujaama koduleht

Fotod Murdo MacLeod / The Guardian