Boracay pole turistide vastuvõtuks veel valmis

Selle aasta 26. aprillil suleti Filipiinide populaarseim puhkusesaar Boracay 6 kuuks turismile täielikult. Põhjuseks oli tänu kontrollimatule ehitustegevusele ning puudulikule vee- ja jäätmemajandusele tekkinud oht valgete liivarandadega saare keskkonnaseisundile (loe pikemalt Trip.ee uudisest Boracay saar suletakse ajutiselt turismile).

Kevadel sai avaldatud kahtlust, kas 6 kuud on ikka piisav aeg, et saar puhastada ning kanalisatsioon ja jäätmemajandus korda saada. Tundub, et kahtlustel oli alust ja Boracay turismile taasavamise kuupäevaks määratud 26. oktoobril külaliste vastuvõtuks suure tõenäosusega valmis veel pole.

Nagu teatas valitsuse turismipoliitika koordineerimist ja juurutamist haldava Tourism Congress of the Philippines (TCP) president, on Boracay veidi rohkem kui kuu enne plaanitud avamist külastajate vastuvõtuks valmis üksnes 50% ulatuses ja palju tööd seisab veel ees. Tingimused Boracayl on sellised, mis "rahuldavad kohalikku-, kuid mitte välisturisti".

Välja on arvutatud, et hetkel on Boracay päevaseks "kandevõimeks" kokku 19215 inimest, nende hulgas 6405 turisti. (Filipiinide meedias leiab muidugi ka hoopis teistsugust statistikat)

Praeguste plaanide kohaselt avatakse Boracay saar turismile kolmes järgus:

  • oktoober 2018 - "pehme avamine"
  • aprill 2019 – järgmine avamine veidi suuremas mahus
  • detsember 2019 – saare täielik avamine (kuid väiksemas mahus, kui varem)

Veel on teada:

  • Saabuvate lennukite arvu limiteeritakse, vähem on teada, kuidas piiratakse laevaga saabujate arvu.
  • Avamiseks on esialgu loa saanud 25 hotelli kokku 2063 toaga. Broneerimislehtedelt leiab siiski oluliselt rohkem majutust ja on alust arvata, et ametlik ja tegelik võivad olla veidi ise asjad.
  • Turismiga seotud 2300 ettevõttest on nõuetele vastavaks tunnistatud vaid 180.
  • Suuri, kuni 70000 pidulisega "LaBoracay" pidusid enam ei lubata.
  • Alkoholi tarbimine ja suitsetamine nii White Beach’il kui teistes avalikes kohtades saab olema rangelt keelatud.
  • Valituse plaan on jätta turismile ja kommertstegevustele ainult Boracay rannaala (White Beach). Mujal saarel soovitakse taasjuurutada rohkem põllumajandust ning viia suurem osa saarele saabunud töölistest välja.
  • Hoolimata saare suletusest jätkavad Filipiinid välismaal Boracay reklaamikampaaniad. Seda selleks, et Boracayd "ei unustataks".

Kokkuvõte Kindlasti saabub täiendavat infot, mis Boracayl täpselt toimub, kuid selge on see, et saarel saab olema varasemast rohkem piiranguid. Aasia kontekstis tähendab see tavaliselt seda, et võidavad üksikud heade sidemetega tegijad (ja seda suurelt) ning kaotavad paljud väiksemad.

Piiratud pakkumine toob alati kaasa hinnatõusu. Kui varem oli Boracay mõnevõrra kallim, kui muud Filipiinid, siis karta on, et Boracay muutub veelgi kallimaks.

Pea kindel on see, et Boracayle 2017. aastal saabunud turistide arv 2 001 974 jääb lähemal ajal ületamata. Kel reisiplaanid Filipiinidele ja Boracayle viimas, tasub jälgida jooksvat infot.