Ecuadori kõrgeim juga on kadunud

San Rafaeli juga oli Ecuadori ökoturismi üks kaubamärke. Andide ja Amazonase valgala piiril murdis Coca jõgi läbi vihmametsa ja selle veed langesid tuhandeid aastaid 150 meetrit, tõmmates aastas ligi kümneid tuhandeid turiste.

See kõik kadus 2. veebruaril 2020, sest juga endisel kujul enam pole.

Coca jõgi pole muidugi kuhugi kadunud, kuid vahetult enne juga on nüüd tekkinud suur auk, kuhu vesi nüüd voolab, jagades veevoolu kolmeks osaks ja endist vaatemängu enam pole.

Joa kadumise põhjustes üksmeelt pole, kuid kahtlustatakse, et selles on kaudselt oma osa Hiina finantseeritud ja hiinlaste poolt joast ülespoole ehitatud hüdroelektijaamal. Nimelt kannavad kõik jõed endaga kaasa setteid, mis kaitsevad jõe põhja erosiooni eest. Kuna elektrijaama tamm on setete liikumisele takistuseks, tugevnes vee erosioon sellest allavett märgatavalt (teadlaste keeles hungry waters) ja ühel hetkel leidiski jõgi endale uue tee.

Ei saa siiski öelda, et joa kadumine oleks olnud päris ootamatu. Keskkonnateemadele pühendatud veebilehel Mongabay.com hoiatati selle eest 2010 aastal (Ecuador’s tallest waterfall to be destroyed by Chinese dam). Kahjuks saigi see teoks.

Uute hüdroelektrijaamade ehitamine võib elu kardinaalselt muuta ka Aafrikas ja Mekongi jõe ümbruses.

Mõned videod:

Droonivideo 2015. aastast: