Egiptuses avati külastamiseks vaarao Sneferu kühmpüramiid

13. juulil avati külastajatele 101 meetri kõrgune vaarao Sneferu kühmpüramiid. Külastajatel on võimalik laskuda 4600 aastase püramiidi sisemusse mööda 79 meetrist kitsast tunnelit. Avatud on ka kõrvalasuv 18 meetri kõrgune püramiid, mis arvatavasti ehitati Sneferu naisele Hetepheresele.


Foto: Mohamed El-Shahed

Sneferu kühmpüramiid tähistab ühte etappi püramiidide evolutsioonis. Selle ebatasane ja kandilisevõitu kuju on teravas kontrastis lähedal asuva Sneferu Punase püramiidiga, mis on kujult Egiptuse esimene selge püramiid. Ka kühmpüramiid pidi algselt olema püramiidi kujuga püramiid, kuid arhitektid olid sunnitud selle kuju muutma, kui struktuuris hakkasid ilmnema mõrad.

Sneferu Punane püramiid oli külastajatele juba varem avatud, nüüd avatud kühmpüramiid annab lisapõhjuse seda kanti külastada. Jutuksolevad püramiidid asuvad Dahshuris, 28 km Kairo kesklinnast lõunas. Võrreldes Giza püramiididega külastab avakõrbes asuvaid Sneferu püramiide väga vähe rahvast. See tähendab ühtlasi, et need on vabad tüütutest kaubitsejatest.

Allikas: Reuters