Egiptuses hakatakse agressiivseid müügimehi trahvima

Egiptus

Püramiidide ja Punase mere kõrval on Egiptus tuntust kogunud ka paigana, kus müügimeeste pealetükkiv ja kohati lausa agressiivne tuuride, kaamelisõidu ja suveniiride pähemäärimine on saanud nii vaatamisväärsuste külastamise kui laiemalt terve riigi kuvandi pärisosaks. Nüüd on Egiptuse parlament vastu võtnud seadusemuudatuse, mis võimaldab pealetükkivaid kaubitsejaid trahvida 3 000 kuni 10 000 Egiptuse naelga (140-467 eurot). Parlamendis nõuti isegi kaks korda suuremat maksimummäära, kuid lõpuks otsustati piirduda trahviga 10 000 naela ulatuses. Loodetakse, et trahvid aitavad piirata turistide tüütamist muuseumide ja vaatamisväärsuste juures ning parandada Egiptuse üldist kuvandit.

Vastuvõetud seadusemuudatus on kahtlemata vajalik asi, kuigi võiks küsida, et miks selle peale alles nüüd tuldi? Turistide piiramine Giza püramiidide juures pole ju kaugeltki hiljuti tekkinud fenomen.

Selge pole ka see, kuidas seadust rakendama kavatsetakse hakata. Nagu võib näha hiljuti väljaande Egyptian Streets poolt avaldatud videost, takistavad meestejõugud autot püramiidide sissepääsu lähedal ja mõned meetrid eemal asuv politseinik vaatab toimuvat lihtsalt pealt. Püramiidide lähedal elavad kohalikud ja igapäevaselt turistidega tegelevad giidid arvavad, et kohalikel võimudel ja politseil napib reaalset jõudu, et tüütuid ja agressiivseid müügimehi korrale kutsuda.


Auto piiramine püramiidide sissepääsu juures (Egyptian Streets)

Egiptuse turism tervikuna hakkab jalgu taas alla saama. Kui 2016. aastal külastas Egiptust 5,4 miljonit turisti, siis eelmisel, 2017. aastal oli vastav number juba 8,3 miljonit. Tõsi, arvestatav kasv tuli paljuski teiste Araabia riikide turistide arvel. 2018. aasta I kvartalis kasvas Egiptust külastanud inimeste arv 30% võrreldes eelmise aasta sama perioodiga. Järsult kasvanud huvist Egiptusesse reisida on teatanud nii Briti kui Itaalia suuremad reisikorraldajad. Turism moodustab kokku 12% Egiptuse majandusest.