Kohalikust rannast kaasa võetud liiv reisisuveniirina pole Eesti reisijate hulgas populaarsuselt võrreldav näiteks külmkapimagnetite kogumisega, kuid nagu näitas Trip.ee foorumis olev muljetevahetus, tuuakse reisilt mälestuseks kaasa ka rannaliiva. Üldiselt... tasub sellega veidi ettevaatlik olla, sest mõnes paigas on rannast liiva kaasavõtmine päris korralike tagajärgedega seaduserikkumine.
Prantsuse abielupaar, kes võttis kaasa liiva Sardiinia lõunaosas asuvast Chia rannast (Chias on tegelikult hulgim randu), riskib nüüd vanglakaristusega ühest kuni kuue aastani ja rahatrahviga, mis võib ulatuda kuni 3000 euroni. Paar jäi liivaga politseile vahele, kui hakkasid autoga Sardiiniast praamiga Prantsusmaale Touloni sõitma. Tõsi, vahelejäämist soodustas liiva märkimisväärne kogus, mis ulatus 40 kilogrammini.
Sardiinia ilusad valge liivaga rannad kuuluvad Itaalia parimate hulka ja on üheks peamiseks põhjuseks, miks turistid Sardiiniasse lähevad. Sageli tekib neil aga soov tükike sellest ilust endaga koju kaasa võtta. Liiva kaasavõtmine Sardiinia randadest on probleemiks olnud aastaid, kuid eriti aktuaalseks on see muutunud viimasel ajal. Kuigi randades on liiva kaasavõtmise eest hoiatavad sildid, tehakse seda üsna massiliselt sellest hoolimata. Näiteks 2017. aastal võeti reisijatelt ainuüksi Cagliari lennujaamas ära rohkem kui tonni liiva. 2018. aastal konfiskeeriti Olbia lennujaamas reisijate pagasist mõne nädala jooksul 10 tonni liiva. Arvestades, et palju kaasavõetavast liivast jääb avastamata, annab see aimu probleemi ulatusest. Sardiinia liiva müüakse ka internetis, kuigi see on ebaseaduslik.
Enamik turiste, kaasa arvatud eelnevalt mainitud prantslased, ei mõista, et pisikese suveniiri näol pole tegu mitte ainult seaduserikkumisega, vaid sellega kahjustatakse saare looduskeskkonda ning võetakse järgmistelt saabujatelt ära osa ilust. Sardiinia randades liiguvad ka patrullid, kes jälgivad inimeste tegevust.
Osad inimesed saavad tehtu sobimatusest aru aastaid hiljem. Kuna meedias ilmub aina rohkem lugusid, mida liiva teke tähendab ja kaua see aega võtab, on hakatud aastakümneid tagasi kaasa võetud liiva ka tagasi saatma, sest inimesed tunnevad ennast süüdi.
Täiendatud 06.06.2021: Nagu kirjutab BBC, pole Sardiinias liivavargused kaugeltki lõppenud. Sel aastal on liiva, kivide ja karpide kaasavõtmise välja kirjutatud trahve juba 13 000€ eest. Sardiinias ollakse tõsiselt mures, et aastate jooksul saare rannad kaovad.
To Veigo!Tänud artikli eest! Tean-oskan nyyd tôesti asjasse ettevaatlikumalt suhtuda :). Mina see rannaliiva kojutassija olen :).