Viimased kommentaarid
Bulgaaria ON ikka suht suur maa, nii et teema algataja võiks alustada sellest, et märgib ära linna-piirkonna, kus need hotellid asuvad. Keegi ei viitsi hakata ise seda otsingut tegema :)

Ise tean küll, et ilmselt mõeldakse Pliska hotelli Kuldsetel liivadel, aga siiski :) Keskmine odavapoolsem ja suht kärarikas hotell nn II liinil. Olenevalt kuust ehk et siis tipphooajal on seal palju venelasi ja eestlasi.

Tulime mehega kuu tagasi Kuubalt, kah omal käel käidud.
Ööbimine võta ikka kuskil casas. Pakuvad ka hommiku- ja õhtusööke, meie omad olid väga soodsad ja maitsvad. Mis iganes ka mureks, pöördu kõige-pealt oma casa pere poole. Kuubalased on väga abivalmid. Enamus muidugi inglise keelt ei räägi, nii et väike espanoli-oskus või vähemalt sõnastik on kasuks. Ise räägin hispaania keelt ja lõpuks oli see mulle lausa nuhtluseks - perenaine tahtis aina suhelda :)
Kirjutan oma reisidel alati kohalikud hinnad üles, lihtsalt on selline komme ja huvitav ka. Hetkel pole kodus, seepärast lisada ei saa.
Raha - CUC siis konverteeritav peeso, CUP see kohalikele. Poodides on hinnad
mõlemas rahas näha ja ega sul seda CUC-i kuskil vaja polegi, kui sa just
kohaliku mõõtu välja ei anna :) Meie vahetasime raha Havanna lennujaamas saabudes - eurod, hiljem ka Trinidadis pangas. Lennujaama kurss oli soodsam. Pankades on järjekorrad, nii nagu paljudes muudeski kohtades. nad kohe armastavad neid järjekordi, tundub :) ATM-e on päris palju ja toimivad ka. Kaardimakse on kindlasti ametlikes tubakapoodides ja lennujaamas.
Toit - poed nagu meil 90-ndate alguses. Miskit osta peale õli, tomatipasta jmt praktiliselt polegi. No joogid, pakendis küpsised, suitsud, külmutatud liha jmt ka mõnes suuremas poes. Puu-ja juurviljad on eraldi poodides-mercadodes, sai panaderias jne. Mis veepuudusest räägiti? Kraanivett mitte juua, aga poodides on pudelivesi küll igal pool olemas. Targem muidugi osta suur kanister kui 1 l kaupa. Õlu on odav ja maitsev, rummist ei räägigi :) 1 l valget Havana Clubi maksis 5.20 CUC-i. ) Suitsud ca 50 senti pakk, sigarid igas hinnaklassis.
Söömas käi ikka nendes kohtades kus ka kohalikud söövad. Siis saad õiged maitsed ja kvaliteedi kätte. Leidime ühel nurgal USA saatkonna ja Maleconi juures väga hea söögikoha - meeletult suured ja maitsevad praed, käisime seal mitu korda ja tõime ka teisi valgeid kaasa. Näiteks eskalop kahel taldrikul (liha 3 suurt tükki eraldi) + lisandid veidi üle 3 CUCi jne.
Takso - kasuta kollast taksot, need uuemad viisakad autod ja juhid valge särgiga. Nemad räägivad inglist ka. Ei mäleta enam nime. Mingi Taxi oli küljel. Cuba Taxi see ei olnud, kuigi need ka kollased. Hind küsi/lepi alati enne sõitu. Üldiselt mingit tõmbamist ei kohanud,, hinnad olid ikka samad.
Ühistransport - linnaliinibussiga ei sõitnud. Havannast välja saad ostes pileti ette Viazuli terminaalist, Zoo vastas. Kuigi siin rõhutati, et vaja pikalt ette osta, oli enda kogemus teine. Ilma sabata õhtupoolikul minna ja saab vabalt järgmiseks-ülejärgiseks päevaksi. Noh, kindlasti on ka erandeid :)
Välja sõita saad ka collectivode ja tavataksodega, hind lepi muidugi jälle enne kokku.
Kuuba on väga turvaline. Selle 2,5 nädala jooksul ei tundnud me kordagi, et peaks muretsema või enda ümber piiluma jne, isegi Centros vanade lagunenud majade vahel jalutades. Loomulikult - ole ka ise normaalne ja ära kutsu endale jama kaela. Igatahes on nüüd Kuuba meil 1 lemmikutest!
Kui miskit eraldi huvitab, küsi julgelt.

Lubasin küll, et teema minu poolt lukus, aga kuna ka teised juba sekkusid, siis pean ikka veel lisama :)

Punkel, peale sinu pole siin mitte keegi algselt isegi mitte maininud mingisugust Kuuba sigarite müümist või selle võimalikkust Eestis. Sina tõid selle teemasse ja rõhutad pidevalt, et see on võimatu. Miks? Järelikult kripeldab miski? Keegi astus varba peale?
Ja kui keegi tahabki, isegi kasvõi neid fake sigareid, Eestis müüa, on see siiski selle müüja asi, mitte sinu probleem.

Nüüd loodan küll selle teemaga lõpetada :).

Ma ei kavatse siin sinuga kes-kurat-teab-kui-pikalt ja mõttetult vaielda... :)

Kordan veel kord - minu poolt Kuubalt ostetud sigarid olid väga hea hinnaga ja need on originaalid, igasugused tšekid on ka olemas. Nii nagu ma ei ole kunagi ostnud-kandnud võlts-firmakaid, ei osta ma ka mingit muud fake-kaupa. Miks peaksin ma iseendale ostma fake sigareid?! Mina ise jään ju nii õigest maitsest ilma! Ja mingit fake kokku osta, et siin seda müüa - no mul pole selleks lihtsalt ei aega ega ka tahtmist... :)
Teadmiseks veel, et ka riiklikest poodidest on võimalik saada allahindlust, seepärast ka RJ karbi hind 30, mitte 35CUC. Ja ma ei hakka mingi väikese raha pärast oma mehe sigareid lõikuma :)

Fakt, et sina mingeid hindu ei näinud, ei tähenda, et neid pole! Ma küll ei ole Eestis elanud pea viimased 5 aastat, paraku pean ma aga seal käima iga kuu, nii et olen selle Eesti eluga ikka tuttav küll. Ja sõna võtan ma ikka teemadel, millest ka miskit jagan.

Rõhutan - võtsin siin sõna seepärast, et kummutada sinu üldistus, et Kuubal on kõikide sigarite hinnad samad kui Eestis. EI OLE!
Teema on minu poolt lukus.

To punkel: alustame sellest, et valuuta on CUC, mitte CUK. :)

Guantanamera ei ole mitte minu, vaid siiski Kuuba sigar, olgu see siis kasvõi "tinglik sigar". :) Ja need 2 mainitut nime olid vaid esimesed, mis mul kohe meelde tulid ning need konkreetsed karbid, mis mul kodus on, ei ole mitte fakeid, vaid korralikud ja maksu/kvaliteedimärkidega.

Sinu poolt viidatud/esitatud sigarilounge hinnakiri ei peegelda siiski tegelikku hinnataset sellel turul Kuubal. Kuigi ma ei ela Eestis, olen kindel, et võin näiteks leida selverites nii 5 eurost kui ka 30 eurost liha. Eks sama ole ka nende sigaritega - võid osta väga erinevate hindadega.
Muidugi ei ole ma mingi sigarispets, kuid 3 nädalat Kuubal olnuna, hispaania keelt rääkiva inimesena ning mitmel õhtul kohaliku sigariärimehega sel teemal vestelnuna (kes vahendab sigereid ka näiteks Itaaliasse ja oli meie casa naaber) olen siiski asjadest suht teadlik.
Ka meile (mulle ja minu mehele) astuti mitmeid kordi tänaval ligi ja pakuti ainult meile ja sõbrahinnaga ja täiesti erilist jne sigareid. Kui aga vastasin hispaania keeles ja küsisin paar spetsiifilist täpsustavat küsimust, olid nn ärimehed kadunud.

Jutu mõte on tegelikult selles, et tegid ikka väga suure üldistuse - kohalikus sigaripoes maksab sigar sama palju kui meil - ja ma tahtsin sellele vastu vaielda. Nii ongi!

Paar nädalat tagasi Kuubast tulnuna ja just läbi Toronto lennanuna võin kinnitada, et Air Canada lennukites antakse Kuuba turistikaardid ja tasuta.
AGA - kui algus on Tallinnast, siis peab sul see turistikaart juba Tallinnas olemas olema, sest ilma selleta ei lasta sind Tallinnas lihtsalt lennukile. Samuti peab sul olema juba Tallinnas ette näidata Kanada Esta. Torontos ei tundnud selle vastu keegi huvi - ilmselt on neil see süsteemides näha.
Nii et soovitan siiski turistikaardid Eestis ära teha. Reisiekperdist sai 1päevaga ja maksis 1 30-.

Veel - igaks juhuks hoidke alles ka Kuubalt ostetud alko ja sigarite ostutšekid, isegi taxfree omad. Meil oli Torontos juhus, et meie taga olnud eestlastelt küsiti ostutšekke ja neil polnud, seega ähvardas neid kauba konfiskeerimine. Meie tšeki vastu millegipärast huvi ei tuntud. :) Õnneks leidsime me ühe eelmise päeva tšeki, kus oli muuhulgas peal ka rumm, nad andsid selle ametnikule ja see läks ka läbi. Oma reisidel pole ma muide hullemat lennujaama näinudki kui Toronto....

Samuti - sigarid ostke Havanna lennujaamas võimalusel enne turvakontrolli, pärast on need juba tunduvalt kallimad. Rumm on täpselt sama hinnaga kui linnas poodides.
Kuuba on väga lahe koht, nii et nautige odavat rummi ja sigareid ja muidugi kohalikke maitseid kohalike söögikohtades!

? Kohalikus sigaripoes maksab sigar sama palju kui meil??? Kust selline info? Nimetatud randadest saab ilmselt mingi nn kohaliku tubakaärimehe käest mingeid kahtlasi sigarette, millel kvaliteet võrraldes originaalidega olematu.

Sigaritel on Kuubas riiklik hind ja igas poes need ühe hinnaga. Nii näiteks sai ostetud 15 sigariga pakk (4 erinevat sorti sees) Guantanamera seleccion 12.50 peesoga, Romeo y Julia puidust karp 25 sigariga 30 peesoga, erinevaid üksikuid suuri-suuri hinnaga 5-9.10 peesot tükk.

Muide - lennujaamas osta sigarid ära enne turvakontrolli, hiljem on hind kallim. Rumm küll sama hinnaga. Nii oli eespool mainitud Guantanamera karp enne turvat sama hinnaga nagu linnas - 12.50 peesot, peale turvat aga juba 20 peesot. Soovitan ka alles hoida nii rummi kui ka sigarite ostutšekid. Näiteks Torontos jätkulennul neid küsiti, isegi taxfree kauba puhul. Ilma tsekita oleks kaup konfiskeeritud.

Saabusin ka mõned päevad tagasi Kuubalt ja võin öelda, et see Viazuli bussipiletite ostmise nn keerukus on suuresti üle paisutatud. Tundub, et kuubakatele lihtsalt meelib järjekordi tekitada, seda siis igal pool. :)
Enne reisi proovisin ka korra Havanna-Trinidad bussipileteid Viazuli lehelt bronnida, kuid tulutult. Juba Havannas olles läksime ühel pärastlõunal lihtsalt Viazul terminali asja uurima. Mingisugust järjekorda seal polnud - 2 kassat, vaid ühes kliendid ees. Sain kohe esimesel katsel soovitud kellaajaks ja päevaks Trinidadi piletid, soovisin siis ülejärgmiseks päevaks. Kõrvalkassas sooviti järgmiseks päevaks pileteid, küll ei kuulnud, kuhu ja saadi ka. Ülejärgmise päeva hommikul bussile minnes oli kassas küll korralik järjekord, nii et soovitan minna lihtsalt mõned päevad varem ja pärastlõunal piletid jahtima.
Trinidadis olles kõndisin taas paar päeva enne ärasõitu bussijaamast läbi ja bronnisin (taas järjekorrata) pileti Havannasse tagasi.
Collectivosid pakutakse pea igal nurgal, aga kuna Kuubas sai sõidetud paar korda ikka kohutavas korras olnud autodega ja ise nägin, kuidas aeglasel pöördel autol lihtsalt ratas alt ära murdus, lisaks on mu mees automehaanik :), siis ei hakanud meie collectivodega reisima. Ajaliselt oleks kindlasti targem olnud, sest bussisõit kestis 7h ja päev läinud! Seepärast jäid ka enamus meie plaane erinevatesse linnadesse sõita lihtsalt teostamata - ei raatsinud nii palju aega vaid busiisõidule raisata.

2 aastat tagasi keegi vaktsineerimispassi ei küsinud (ja ega seda polnudki), viisa tuli osta 100 USD eest.

Just Kuubalt tulnuna tahtsin teema algatajale ja teistele, kes Kuubale minemas, anda sama nõu - pöörduge oma küsimuste ja muredega casa pere poole. Poed seal on tõesti tühjad, st siis täis igasugu mõtetut jama nagu meil paarkümmend aastat tagasi. Aga kohalik tunneb kedagi, kes tunneb kedagi jne-jne ja sinu soov-mure saab ootamatult kiiresti lahendatud. Nad on nutikad nagu meie samasugusel ajal siin olime :).

Bulgaaria on odav maa ja eriti hea hinnaga on nahatooted, st käekotid ja jalanõud. Varnas tuleb ostusid lihtsalt teha kesklinna väikestes poodides, mitte suurtes kaubanduskeskustes, kus sama masskaup nagu Eestiski.
Bussipilet Kuldsetelt Liivadelt Varnasse maksab 3 leevi ja buss sõidab 30-40min. Sama hinnaga võid saada ka taksoga (koos teistega inimestega loomulikult) ja siis sõit ehk 15min. Delfinaarium jääb umbes poole tee peale.

Teztouri 2017 suve ekskursioonide hinnad olid järgmised:
Delfinaarium (koos väikese linnaekskursiooni ja lõbustuspargiga) alates 12a 55 leevi, Nessebar koos lõuna- või õhtusöögiga või ilma 70 või 59 leevi, 2-päevane ekskursioon Bulgaarias, mis sisaldab ka Rooside orgu ja majutust-toitu 239 leevi. Delfinaariumi ainult pileti hinda saad vaadata nende kodulehelt, see muutub hooaja jooksul. Ise soovitan (kui aega rohkem) võtta kindlasti 2-päevane Rumeenia reis (Bukarest, Karpaadid jm). Rumeenia üllatas mind tõeliselt positiivselt.

Kogu raha sulas pole mõtet kaasa võtta - kuurordis ja linnas on palju ja täiesti turvalisi ATM-e, kust saad vaevata sobivas summas leeve välja võtta. Raha ära vaheta KINDLASTI MITTE Tallinna lennujaamas, seal on üle mõistuse madalad hinnad. Samuti saab Varnas praktiliselt igas poes kaardiga maksta.

Zlaten rog on väga lihtne hotell Kuldsetel liivadel. Asub nn kolmandal liinil, seega merest kõige kaugemal (I liin on rannahotellid) suure tee lähedal metsa sees.
Mis seal teha saab? :) Nagu hotellis ikka - magad, sööd ja puhkad. Bassein on ja tasuta bussid käivad randa. Mõned toad puhtamad, mugavamad ja uhkemad kui teised. Toiduga nii ja naa - mõned on rahul, mõned mitte. Kui otsid mugavust, puhtust jne, siis seda hotelli ei soovita. Kui aga vaid kohta ööbimiseks, siis sobib küll.
Ise seal ma ööbinud pole, kuid olen olnud 2 suve Kuldsetel liivadel ametis, nii et tunnen pea kõik hotelle väga hästi. Selle hotelli kohta on päris palju kaebusi. Otsi netist klientide tagasisidet.

Mina olin Limas Miraflorese linnaosas - väga ilus! Linnaosa kõrgub Vaikse ookeani kohal. Rannad on, paraku väga kõrge lainega ja kivised. Päike on pea kohal ja kõrvetab jubedalt, nii et isegi mina (kellele päike kunagi liiga ei tee :)) ei suutnud seal üle paari tunni olla.
Kohas, kus rannas olime, oli super teenindus. Väikese raha eest sätivad kohalikud sulle üles päikesevarju ja toovad merest ämbriga vett, et saaksid end kasta ja liiva märjaks teha, sest see on nii kuum, et paljalt seal peal ei kõnni.
Sõitsime busiiga Limast alla ka Paracasesse ja kuigi seal oli suht tasane meri ja "korralik" liivarand, siis vette ikkagi ei saanud, sest see rand ja vesi olid lihtsalt nii räpased ja mustad! Tuli leppida basseiniga :)
Kuna samal reisil veetsime pool aega ka Ecuadoris, siis kahjuks Machu Picchusse minekuks aega polnud. Küll aga sain Quitos oma mäehaiguse laksu kätte. :) Kui tänaval näed coca lehti müüdavat, võta kohe ära ja kasuta sihtotstarbeliselt. Mina seda rumala peaga ei teinud, õnneks sain abi kohalikust apteegist.

Uutest riikidest jõudsin 2017 vaid Kape Vardele (Sali saar) ja Rumeeniasse. Rumeenia oli küll ülimeeldiv üllatus!
2018 jaanuariks on olemas juba Kuuba piletid, sinna minek läbi Kanada.
Kuna minu jaoks on ikka veel põnevad mõlemad Ameerika mandrid ja igasugu saared Kariibidel, siis lennupileteid vaatan eelkõige sinna.

Loen ja imestan - olen vist käinud teisel planeedil Mehhikos.... :)
Tõsi - Tai kogemused mul puuduvad, kuid mina küll ei leidnud, et Mehhikos kallis oleks olnud. Kogemused aastatest 2012 ja 2015. Tunnistada tuleb küll, et 2015 oli kallim kui 2012, kuid täiesti mõistlikud hinnad ja pigem ikka Eestist-Soomest tulnule odav!
Cancunis olin vaid lennujaamas, muidu ikka kohe alla. Mõlemal korral sai käidud ka Belizes. Kokku hoitud ei ole ei vaatamisväärsuste, shoppamiste ega ka kohalike maitsete arvelt.
Kalleid hotelle pole küll kunagi ette bronninud, panustan kas kodumajutustele või siis jooksvalt kohapeal öömaja otsimistele. On olnud igasugust - tippluksust ja kord ka nn tunnihotellis :) Viimati sai renditud ridaelamu AirBNB-st, maksis vist 18euri ööpäev. Toitlustamine siis omas "kodus" ehtsate mehhiko maitsetega - supermercadosest saab kõike osta. Pea iga päev sai söödud ka väljas, ja ei pea minema ameeriklastega koos kallisse restorani, parimad söögid ja hinnad on seal, kus söövad kohalikud.
Ringi sai sõidetud nii erinevate liinibussidega kui ka collectivodega.
Hinnakulu kokku - öömaja, toit, sõit, meelelahutus max 50 euri - ööpäev, mõni päev rohkem, mõni päev vähem. :) Kui vaja, kulutasin ka :) Olulisem kui raha on kogetu :) Kuskil teemas olen ka konkreetsemalt hinnad kirja pannud.
Lennupiletid ostsin Finnmatkadest, nüüd TUI, ca paar nädalat ette, viimati oli hind vist 395 nägu.

Soovitan igal juhul Cancunist ka allapoole sõita - Tulum, Playa del Carmen, Cozumeli saar. Lennujaamast saab otse ja mugavalt ADO liinibussiga Playasse, sealt siis "paadiga" Cozumeli päevaks või collectivoga (meie mõistes marsruuttakso) Tulumi. Vaatamist-tegemist on küll ja küll.

Ja veel...
Paar aastat tagasi panin siin ühes teemas kirja Mehhiko Yucatani piirkonna hindu. Vaatasin selle nimekirja just üle ja leidsin siia teemasse paar sobivat.

2015 veebruaris siis mehhiko peesodes sellised hinnad:
ADO buss Tulum- Chetumal 268,
Mehhiko-Belize piiril Mehhikost väljumise tax 300,
Mayab buss Chetumal-Tulum 174.

To Andri.
Orange Walk on see muidugi! ja sõitsime mööda New Riverit.
Ei ole aega hetkel täpsemalt asja uurida ja nagu näha, veab mälu ka juba alt :) Nagu oma piltidelt näen, oli peatempli nimi Lamanai High Temple.

San Pedro ongi Ambergris Cayel linnake ja seal ausalt öeldes sellist mõnusat rannakohta pole. Snorgeldamine-sukeledumine seal kandis küll võimalik, ise pole proovinud, sest ei julge üle pea vette minnagi! :)
Aga nagu Markski mainis - rannapuhkus ikka Tulumis!

Lihtsalt infoks..

Kuna olen viimastel suvedel Bulgaaria kuurortide hotellidega väga hästi kursis olnud, siis mainin vaid, et igaks juhuks tuleb arvestada võimalusega, et AL hotelli/toitlustus ei pruugi olla samaväärne kui Türgis või Egiptuses. Loomulikult on ka erandeid.
Eestis inimesed puhkavad ju enamuses Egiptuses või Türgis ja siis kipuvadki nad kõik maid, sh ka Bulgaariat just selle möödupuu järgi hindama ning on pärast väga pettunud... :)

Belize soovitan ikka ja ainult ühistranspordiga minna. Olen käinud seal 2 korda, mõlemad korrad siis Mehhikost.
Tulumist sõitsin ADO bussiga Chetumali (praktiliselt Mehhiko-Belze piirilinn) - suht kiire ja mugav sõit oli. On ka muid ja odavamaid firmasid seda vahet sõitmas.
Chetumali turult sai 1 korral sellise USA koolibussi tüüpi bussiga sõidetud otse Belize Citysse - ca 5 tundi korralikku loksumist koos kohaliku rahvaga. Belize Cityst sõitsin Watertaxiga Ambercris Cayele (saar).
Teisel korral sõitsin Chetumalist sama bussiga Orange Walki (see suht Belize keskosa) ja sealt siis saigi järgmisel päeval hotellist ostetud matkaga paadiga sõidetud mööda jõge Lamanai templisse. Teel nägime muide igasuguseid loomi, sh krokodilli :).
Piiriületus on ladus ja probleemideta, kuid arvesta, et tuleb maksta igal juhul (võid vaielda oma lennupiletites juba sisalduva nn väljumismaksuga, kuid see ei vii kuhugi :)) kas siis sisenemis- või väljumismaks ca 25-25 USD, ei mäleta täpselt.
Tagasi Belizest olen mõlemal korral tulnud Ambergris Cayelt watertaxiga Chetumali ja sealt bussiga Tulumi. Watertaxiga on saartelt lihtsalt tunduvalt kiirem ja otsem tee.
KUi juba Yucatanil oled, soovitan igal juhul Belize ka sisse pöigata. Belize on muide, ingliskeelne ja enamuses mustanahaline maa :).

Mina olen Yucatanis maiade templites käinud Tulumis, Chichen Itzas ja Cobas. CI-sse saab Tulumist kenasti liinibussiga. Coba on neist kolmest kõige metsikum, st et asubki suht dzunglis, sinna sõitsime rendiautoga. Kuna see Tulumist väga kaugel pole, saad kindlasti normaalse hinnaga ka taksoga minna.

Belizes käisime Lamanais maiade templis, Sõit sinna toimus Orange Cityst mootorpaadiga mööda jõge. Korralik dzungel taas ja väga lahe koht. Isegi möiraahve oli kuulda ja näha.

Kommentaare lugedes meenus mulle, et lisaks rannaliivale ja magnetitele toome me ka alati mõne pudeli kangemat jooki koju, mõnest riigist isegi mitu-mitu. Ei tea, kes selle rummikoguse küll ükskord ära joob. :)
Ja igalt reisil oleme tahtmatult ka paki kohalikku soola kaasa toonud. Kuna kohapeal tavaliselt teeme ise süüa, siis tuleb see sool osta ja ülejäänud ka kaasa tuua.

Mina olen kahel korral püüdnud nii Mehhiko kui Belize piiril nende piirivalvuritega sel teemal vaielda, kuid tulutult. :) Lennupilet on olnud kenasti välja prinditud. Kui õigesti mäletan, siis oli 2015 Mehhikost väljumise maks 300 peesot ja Belize oma 25 dollarit. No kord tuleb need maksud ju ära tasuda ja ega summad teab mis meeletud pole, seepärast on lihtsam need rahulikult ära maksta kui vaidlema jääda.

Mina sattusin suht ootamatult ja ettevalmistamatult Salile nädalaks selle aasta märtsis. Oli vaba nädal mehega mõlemal ja Finnmatkadest ( nüüd TUI) sai ostetud vaid lennupiletid hinnaga 350 nägu, millest maha ehk siis tagasi maksti 25 viisa eest. Kuna ostsime piletid vähem kui 10 päeva enne reisi, siis selline süsteem - lennupiletis sisalduv viisa hind makstakse sulle tagasi ja ise pead piiril, antud juhul siis lennujaamas ise endale viisa tegema. Raha pead muidugi ise tagasi küsima :)
Lennujaamas asusime sappa, kust löödi passidesse viisatempleid. Paraku ei küsitud ei meilt ega ka ca kümnelt teiselt inimeselt selle eest mingit raha!! Ega me ei hakanud ise uurima ka, et miks mitte. Raha võeti ainult teises järjekorras olnud Soomes elavalt Vene perelt, neil olid ka punased passid. Ei tea, mis süsteem see seal sel hetkel oli... aga noh, meile sobis.
Aga saar ise on nii nagu Norsu rääkis - igav liiv ja tühi väli!! Meil pole nii igavat puhkust olnudki. Ja kõigele lisaks olid enamus päevad pilves. Saarel midagi teha polnud, aga ära minna ka ei saa :)
Saar on tühi ja tuuline, ainus, mida seal teha oleks - rannas vedeleda või surfirannas surfida. Ise rentisime rattad ja venitasime seda saarel sõitu 2-päevaseks. Santa Maria lähedal on suur Kite Surfi rand ja seal lähedal ka suured soolajärved. Omamoodi muidugi huvitavad ka vaadata.
Ainsad loomad, keda saarel nägime, olid hulkuvad kassid ja koerad, aga poodides püüti ikka pähe määrida "ehtsat aafrikat" - elevandi või kaelkirjaku kujusid! :)
Santa Maria ise on väike rahulik ja turvaline linnake. Meie rentisime nädalaks apartmendi linna ääres rannal hinnaga 135 eurot. Teed sinna veel polnud, tänavavalgustust ka mitte, aga korter oli igati ok. Veidi kõhe oli mul pimedas küll sinna minna - paarsada meetrit kottpimedust mingitest mahajäetud ja vaestemajast mööda. Esimesetel päevadel vaatasin ikka hirmunult ringi, neid neegreid ju pimedas ei näe ka :). Aga ei hullu midagi - linn ja kogu saar ilmselt ka turvalised.
Palju on itaalia restorane ja ei midagi eriti kallist. Päris ehedat kohalikku sööki aga ei õnnestunudki saada. Sattusime sel eesmärgil küll ühte nn kohalikku restorani rahvusõhtule, aga see oli ikka hirmus kitš ja jama.
Kindlasti tuleks ära käia keskpäeva kandis muulil. Siis tulevad kalamehed paatidega merelt ja müüakse igasugu huvitavaid kalasid. Ise ostsime 7-kilose tuunikala, mille kohalik neegrinaine kohapeal ära fileeris. Kilo hind oli 7 eurot!! Siin ei saa lõhetki selle raha eest. Eestist ma ei tea, aga Soomes on tuunikala filee hind ca 40 euri kilo. 3 päeva saime sellest korralikult söönuks, küll oli hea!
Toidupoed on kõrvaltänavatel ja põhiliselt hiinakate omad. Hea, kui oskad need üles leida. Hinnad muidugi varieeruvad iga kord :) Hindasid ei mäleta peast, aga õlu oli küll odav.
Osta seal midagi muidugi pole, sest ega nad midagi ise tee ka. Kohalik rumm oli päris hea ja odav ka. Liivamaalid ka päris ilusad. No ära tasub muidugi käia!
Lennuväljal olipalju Portugali lennukeid, seal ilmselt siis lihtsaim transport Salile.