Viimased kommentaarid

8 aastat tagasi Mehhikost Belize tuli Mehhiko piiril seda maksu maksta, samuti Belizest tagasi Mehhikosse tulles ka Belize piiril. (see siis Belizest lahkumise maks).  Sama lugu ka 4 aastat tagasi. Ei aidanud lennupileti näitamine, kus kirjas, et lahkumismaks tasutud ega vaidlused :).  Samas - Mehhikost koju lennates mingit maksu enam ei küsitud, nii et kõik õige.

Tänud, Buldooza ja Ott Karu.

Mõnest reisikorraldajast ja liinibussidest olin ka ise teadlik... :) Paraku ei ole veel ühegi reisikorraldajaga kokkuleppele saanud, neid reise tehakse hetkel VÄÄÄGA vähe ja ajaliselt ei sobi mulle. Ja liinibussiga praeguses olukorras (mingid segadused seal Haitil ja ei taheta turiste üle piirigi lasta), ei riski vist ise seiklema hakata. Eks tuleb vist kohapeal vaadata ja otsida.

Algsest postitusest on möödas pea 3 aastat.... :) 

Kindlasti on keegi selle aja jooksul Haitil käinud! Anna teada, kui oled käinud. Ise olen veeruaris Dominikaanis ja hea meelega vaataksin ka Haiti üle.

Ise olen sealkandis reisinud vaid 2 asjalikku täiskasvanut ja hispaania keel suus, seega ei oska laste koha pealt suurt miskit kaasa rääkida. :)1 reis oli kuu aega algusega Rio de Janerost (Brasiilia - Paraguai - Argentiina) lôpuga Buenos Aireses. Teisel aastal algus Limast (Peruu- Ecuador) lôpuga Quitos. Kohapeal liikumine ööbussidega, mis on soodsad ja väga mugavad ning turvalised. Kui kogu puhkust just suurlinnades veeta ei taha, siis on rahulik ja turvaline, hinnad ka head. Lastega liikumiseks on mitu maad vast ikkagi palju, arvan mina. Teine, lihtsam variant, mida soovitada vôin, oleks hoopis Mehhiko Kariibimere poolne ala ja Belize. Vahemaad lühemad, hinnad head ja Belize inglisekeelne riik. Nendes riikides olen ise käinud lausa 2 korda. 

Vôib minna nii ja naa, aga pigem varuksin korralikult aega, eriti kuna oled esimest korda USA-s. Endal selline kogemus, et aastal 2012 esimest korda läbi USA lennates ja ka esimest korda USA-s olles  (lend TLN- Amsterdam - Atlanta - Rio de Janero) peeti meid juba Amsterdamis ca 0,5h jänki turvateenistuse poolt kinni. Nimelt ei suutnud nad aru saada, et mingid idaeurooplased (mina ja mu mees) sôidavad USA kaudu (meil oli enne Riot  2 päeva Atlantas) kuskile Lôuna-Ameerikasse kuuks ajaks. Bronnitud on neil vaid 3 ööd Rios ja tagasi tullakse Buenos Airesest. Küsimused a la kas te teate, et seal on ohtlik; kas teil raha on;  kus te ööbite; kas teate, et seal on teine keel jne :). Kui olime mitu korda selgitanud, et jah, me teame, kuhu läheme; liigume ise riigist riiki ja räägime ka teisi keeli peale inglise; meil on raha, et hotell osta jne, löödi lôpuks käega ja lasti lennukisse. Ise teate! :) Atlantas on ju meeletult suur lennujaam ja vääääga palju rahvast. Meie saba venis ja venis ning minu mees (koos pääsesime küll letti) vôeti pikalt ette - miks tuleb 1 idaeuroopa automehaanik siia? Vahepeal aga pöördus siis ametnik küsimusega minu poole - töökoht? Kui teatasin, et teatud riigi migratsioonijärelevalve jurist, läks ametniku nägu naerule ja hôiskas - Welcome! Kiirelt näpujäljed, pildid, templid ja sees me olimegi. Teistel kordadel läks asi juba kiiremini. 2012 oli ka juba Esta kasutusel.New Yorgiga ja kohe otse edasi lendudega kogemused puuduvad. Kuid soovitan siiski varuda rohkem aega, kunagi ei tea, mille taha asi takerduda vôib. Head reisi - Mehhikos on mônus!

To maree - nüüd ei saa küll hästi aru :). Mul on huumorimeel täiesti olemas ja seepärast olengi siin maininud, et igasugu viperused-ebameeldivused on minu arvates just need, mis reisidelt enim meelde jäävad ja ôpetust jagavad. Minu postitused antud teema all püüavad vaid selgitada nn tavainimesele reisikorraldaja köögipoolt ehk et seda, miks vôis teema-algataja hooaja viimane reis (tema arvates) untsu minna; miks ei ole/ei saa olla alati reisikorraldaja/esindaja kôigis hädades süüdi jne-jne. Olen oma elus nii palju erinevaid ameteid pidanud, nii paljudel maadel reisinud-elanud-töötanud ja nii paljude inimestega kokku puutunud, et ilma huumorimeeleta ei oleks ma lihtsalt sellele kôigele vastu pidanud :). 

To Jouchen - No norime edasi :) Selle mône ehk minu sônad on - "Kullakesed - see on paketireisiga puhkamas käimine, mitte reisimine, kui istud praktiliselt kogu nädala oma hotelli territooriumil. :)", nii et ma ei väitnud, et ükski paketireis ei ole reisimine! Endise juristina olen ma oma ütlemistes ikka väga täpne :). Aga maitsed ja arusaamad on erinevad - mônele sobib hotellis passimine, teisele aga omapäi maa avastamine. Ei môista kedagi hukka, kuid oma arvamust vôin ja julgen avaldada. :)

To Jouchen - Teema-algataja Notual märgib oma teises postituses, et "....  eelmised korrad pole sedasi ämbrisse astunud ja olen usaldanud reisibürood ning seda mida lubavad.", seega pole tema puhul kindlasti mitte tegemist isikuga, kes sinu sônul pääseb viie vôi kümne aasta tagant ükskord reisile! :)Ja oma (töö)kogemuste najal vôin öelda, et pole üheski teises rahvuses kohanud nii palju reisijad!!! :) kui just eestlaste seas. Pea igal kohtumisel oma turistidega (ja muidugi ka tööväliselt) olen kuulnud, kui palju on inimesed reisinud ja kohtade vastu huvi tundes tuleb vastuseks, a la et nooh - me oleme käinud 3 korda Egiptuses ja 2 korda Türgis! :) Kullakesed - see on paketireisiga puhkamas käimine, mitte reisimine, kui istud praktiliselt kogu nädala oma hotelli territooriumil. :)Aga täpsustuseks veel - paketireisidel ei korralda ei Novatours, ei Tez Tour ega ka näiteks TUI vôi Tjäreborg ise kôiki ekskursioone. Nii et kui kohapealne suurem korraldaja, kelle ekskursioone teised edasi müüvad, neid ekskursioone teatud ajal lihtsalt enam ei korralda, siis pole ka selsamal Tezi esindajal midagi teha. Ja väga paljudes hotellides on tutvustustes kirjas, et teatud teenused ei pruugi madalhoojal olla enam kättesaadavad. Ei kohapealne reisiesindaja ega ka Eestis olev reisikonsultant ei saa ju garanteerida kohapeal asuva hotelli toimetamist. Lisaks tuleb alati arvestada, et mitte kunagi ei saa vôrrelda näiteks Egiptuse, Tûrgi, Bulgaaria ja teiste maade hotelle. Kôikidel maadel on oma eripärad, omad tavad-asjaajamised ja omad arusaamad nii kôik-hinnas toitlustusest kui ka hotellide tärnindusest. Aga kui ikka turist-klient tunneb, et teda on petetud, siis on alati vôimalus esitada kaevus vastavasse instanssi. :) Ise olen aga seda meelt, et mis ei tapa, teeb ainult tugevamaks ja et igasugused viperused ongi just need, mis reisidelt enam meelde jäävad ja nendest ôpitakse. Loodatavasti on teema-algatajal järgmine reis jälle toredam!

Aastaid ise reisiesindajana töötanuna vôin öelda, et alati leidub turiste, kellel on kôik hästi ja alati ka neid, kellele ei meeldi miski; kellega aina juhtub (ikka halba); kellele tehakse aina liiga jne-jne :). Esimene reegel - tee ise ära väikenegi kodutöö ja tutvu, kuhu sa sôidad! Kahjuks on tihti nii, et reisibüroo töötajal (sel siis, kes sulle reisi müüb) pole reaalselt aimugi sellest hotellist vôi kuurortist, kuhu ta sulle reisi müüb. Ja loomulikult siis kiidab ta takka seda, mis on büroo lehel kirjas. Sageli on aga turistid jätnud kommentaaridesse antud hotellist oma arvamusi - laisk vôi mitte-oskaja inimene loeb siis vähemalt needki arvustused läbi :).Kuna tegemist oli hooaja viimase lennu-reisiga, siis pole imestada, et Tezi esindajal polnud enam vôimalust turistidele ekskursioone pakkuda, sest nii see käibki - enne hooaja lôppu vähenevad kôik ekskursioonid. Tavaliselt on aga vôimalus neid siiski veel tänavalt osta. Hotelli teenused vôi siis mitte-teenuseid/teenuste puudumist  :) ei saa ka päris Tezi kaela lûkata, sest needki olenevad suuresti hooajast. Oma töös olen paraku igal aastal näinud, et juba 2 ndl-kuu enne hooaja lôppu on hotellitöötajate-koristajate-müüjate jm teenindava personali motivatsioon ja jaks otsas. :)Nii et kokkuvôtteks - hooja alguses ja lôpus on turistil küll vôimalus reisida veidi odavamalt, kuid ära oota siis 100%-st teenust ehk sellist, mida sa saaksid kôrghooajal. Nii see lihtsalt on. 

Ohtlik vôib olla igal pool :). Samas pean tunnistama, et minu AINUS vargus reisil toimus (ptüi-ptüi-ptüi! :)) just Rios ja toimus see ca 5 a tagasi. Ûhistranspordiga nn kodu poole sôites oli kellelgi väga osaval ônnestunud mehe seljakott (mis asus hoopis kôhul) katki lôigata ja sealt asjade vahelt rahakott pihta panna. Nagu needuseks oli sel päeval just suur rahasumma kaasa vôetud, sest plaan oli shopata. Aga tunnistan, et eks ma ise olin veidi ka süüdi - oli mul vaja seal bussis kotist fotokat välja ôngitseda :). Nii et meie vargus toimus päise päeva ajal, samas ôhtuti nii peatuskoha lähedal favelos kui ka rannaääres jalutades oli vägagi rahulik. Nn turistipolitseis oma järge oodates oli maja varguste ohvreid täis küll. ûhed Hispaania neiud olid vaid päikade väel, sest seljakotid koos asjade ja dokumentidega olid rannas ära varastatud. No eks seal Rios ikka ole seda kuritegevust korralikult ja ma ei usu, et see aastatega vähenenud oleks. Samas on seda ju igal pool, eriti suurlinnades. Tuleb vaid ise olla ettevaatlik ja tähelepanelik - ära kanna kaasas passi ja väärtuslikke asju, ära tômba paksu kuldketi vôi kalli tehnikaga endale tähelepanu jne-jne. Varguse kartuses soovitud reisi ära jätta küll ei tasu :). Nii näiteks tundus mulle Sao Paolo Brasiilias veel hullem linn olevat kui Rio, samas näiteks väikesed kohad nagu Ubatuba ja Foz do Iguacu olid väga rahulikud ja turvalised. 

3 aastat Kuldsetel Liivadel töötanuna vôin soovitada, et kindlam on siiski osta ekskursioonid mône reisikorraldaja (olgu siis Novatours, Teztours vôi ka Tjareborg) käest. Hiljem muidugi vôib selguda, et nad ongi kôik yhes bussis. :) Tänavalt ostes tundub hind kyll alguses väiksem, kuid hiljem lisanduvad (ei pruugi, kuid sageli nii see on!) sellele hinnale erinevad sissepääsude tasud, vb mingi transport, toit jmt. Kindlustuse koha pealt on ka suur firma kindlam. Kas osta Istanbuli reis vôi mitte, sôltub minu arvates ka sellest, kus peatud. Sunny Beachilt on sinna veidi lähem sôita kui Golden Sandsilt. Pikk, tyytu ja väsitav on see sôit niikuinii. :). Ei oska rääkida selle aasta hindadest, kuid hinnas on mingi toitlustus ja osad ekskursioonid, soovi korral saab neid juurde osta.  Näen, et autor lisanud teemale - lastega reisimine. Oleneb kui vanad lapsed on, aga lastele ei soovita ma sellist sôitu kindlasti. Nagu öeldud - liiga pikk ja tyytu sôit, liiga kiire tempo, liiga palju rahvast jne. Täiskasvanu kannatab selle veel ära, aga panna lapsed kannatama ja hiljem kogu buss väsinud laste pärast kannatama - ei-ei!! :)Kui aga peatute Kuldsetel Liivadel, siis soovitan hoopis ära käia Rumeenia 2-päevasel reisil. See sobib kenasti ka suurematele lastele. Sôit on ka suht pikk, kuid vahepeal tehakse peatusi ja kogu maa on hoopis rahulikum ja ilusam. 

To jaanusm: Ma ei väitnud, et kogu Maroko peaks olema piirkond, mida mitte külastada. :). Ûtlesin vaid, et MINA sinna enam ei lähe. Ja nôustun Veigoga, et Maroko (ok, vähemalt see Tangier, mida mina nägin :)), ei ole mingi Aafrika, vaid Araabia, ilmselt kôige hullem variant sellest.  Veebruaris- märtsis reisisin Gambias ja Senegalis - need on Aafrika! Ja tôesti - sealsetel rannikualadel vôib must sind tüüdata, aga sisemaal ei tee seda mitte ûkski kohalik. Ja need riigid on turvalised ja lihtsad. Aga eks igaüks räägib ju omadest kogemustest. Minu omad on lihtsalt sellised ja üksikule naisterahvale ma ei soovita iialgi Tangieri minna. :)

See EI ole hea môte!! ja nôustun täielikult Buldooza arvamusega. 2013 veetsin 2 nädalat Lôuna-Hispaanias ja Gibraltaril ja tekkis sama môte, kahjuks :). Tarifalt sai viisaka kiirkatamaraaniga üle sôidetud plaaniga veeta Tangieris 1 kena päevake. Jama algas kohe laevalt maha tulles - vilavate silmadega nn giidid, kes sind igalt poolt krabavad ja oma teenust pakuvad. Algul keeldud viisakalt. Kui ega need aru saa ja kui peale mitut korda keeldud juba suht tigedalt, siis kuuled sajatusi ja ähvardusi. Ma ei ole noor blond pikajuukseline neiu :), lisaks oli mul kôrval pea 2-meetrine mees. Meil olid seljas môlemal pôlvini püksid ja lühikeste varrukatega särgid, nii et ei miskit meeletult paljastavat vôi solvavat. See kôik aga ei takista, et sind iga kohalik mees kohe silmadega lahti ei riietaks. Kott kaenlas, mina koos kotiga mehe kaenlas, silmad ees-taga-kôrval, aga ikka oli tunne, et sind varastatakse käigu pealt paljaks. Sadamast pääsenud, otsustasime vanalinnas ringi vaadata. Ei jôudnud rohkem pôigelda kaupmeeste "kutsete" eest :). Otsustasime mööda rannapromenaadi liikuda randa. Tänaval ja katustel jälgiti meid pidevalt ja anti teistele märku vilega.  Rannas jalutades kuulsime äkki meeletut sajatamist ja nägime kuidas 1 kohalik kätega vehkides meie poole jooksis. Muutsime suunda, see järgnes. Lähedale jôudes virutas omas keeles röökides minu poole môlema käega kaasa vôetud kivisid ja kui need otsa sai, siis liiva. Mees tormas tema poole, viskas ta pikali, siis kuulsime vilekoori. Taipasin, mis toimuma hakkab - kohe on kogu kamp kohal ja heal juhul meid lihtsalt röövitakse paljaks, hullem juhul aga ei pruugi me Euroopasse tagasi enam jôudagi... Hüüdsin mehele, et kähku minema ja praktiliselt joostes ja kogu aeg taha vaadates me sadamasse tagasi tormasimegi. Seal oli juba ees ootamas meiega samal ajal Tangieri saabunud sakslastest paar. Sônu polnud vaja, pilgud ütlesid kôik - minema siit! Sadamas oli küll ülikeeruline Euroopasse tormavate - sôna otseses môttes! - rätipeade vahelt ise laevale saada, aga laevalt maha saades oli kergendus - nagu kodus. Tangieris oli käidud max 2 tunniga ja rohkem ma sinna (loe siis Marokosse) ei lähe! Tunnistan, et ma ei ole oma pikkade reiside jooksul mitte kunagi nii palju kartnud kui selle tunni-paari jooksul. Ja käinud -näinud ma ikka olen :). Ilmselgelt oli see Tangier väga vale koht alustamaks tutvumist Marokoga, aga nii see läks :)Igatahes môtle ikka väga hoolega, kas sul on sellist jama vaja. Üksinda ära mine sinna mitte mingil juhul! Olen 150% kindel, et nende aastatega (kogu see jama nn pagulastega jm) on see olukord seal läinud ainult hullemaks. 

Sellise summa eest olen ise aastaid ringi reisinud :). Nojaa, selle summaga ja nendel kuupäevadel ma nüüd konkreetselt küll miskit välja tuua ei oska, sest enda reisid on jäänud ikka jaanuari-veebruari. Minu viimaste aastate talvepuhkused on möödunud enamus Kesk- ja Lôuna-Ameerikas vôi Aafrika pool - Mehhiko, Belize, Brasiilia, Paraguai, Argentiina, Equador, Peruu, Jamaika, Roheneemesaared, Kuuba, Gambia, Senegal...Öömaja ei pea meil samuti peen ega kallis olema, küll aga ei hoia me kokku kohaliku maitse ehk söögi-joogi ning elamuste pealt. Arvestus tavaliselt 100 eur päev ja tuleb kenasti välja. Gambias-Senegalis sai sel talvel oldud 2 nädalat ja kokku kulu kohapeal ca 1500 + lennupiletid ca 400 nägu ehk kôik kokku ca 2300. Seal sees mitu pikka ekskursiooni-ringreisi+ viisa, ööbimised, palju-palju sööki-jooki, korralikud tipid ja kingitused kohalikele, mitukümmend meetrit kohalikku kangast jm kaasa ostetud nänn. Vöib-olla siis just Aafrikasse minna? Mere kohapealt ei olnud just minu lemmik - Atlandi ookean ikka hallim ja tuulisem kui Kariibi meri :), aga muid elamusi kui palju. Loomulikult soovitan iga kell ka Ladina-Ameerikasse minna, kogu see hispaania-keelne maailm on mu vaieldamatu lemmik ja ei ole sugugi kallis. Jamaika on küll suht kallis, kuid Kuuba vôi Mehhiko vägagi rahakotisôbralikud, rääkimata maitsetest!

Sai kah 2018 Kuubal käidud - ise ja omal käel, ei mingeid valmis ekskursioone, veel vähem ette bronnitud hotelle.  Varaderosse küll ei jôudnud, kuid nii mônedki muud kohad piki Kuubat said ära nähtud. Sai ka kohalikega suheldud, rannas vedeletud ja kohalikku sööki-jooki korralikult nauditud. Ööbimised kohalike juures casades. Pea kôik sai orgunnitud jooksvalt kohapeal. Imeline riik ja imeline reis, ei mingeid probleeme, ainult puhas nauding :).Lennujaamas, tagasi sôites, kohtusime ühe eesti paariga. Nemad olid puhkuse veetnud Varaderos kôik hinnas paketiga ja lôpuks ka Havannasse jôudnud. Nende reis nii hästi ei läinud - toidumürgitused, petta saamised jmt oli neil juhtunud :). Aga mis ma lôpuks öelda tahan on see, et eks igaühele ole oma - kes kondab rôômsalt mööda maad ringi, kes soovib vedeleda vaid hotellis basseini ääres. Mina olen see esimene, aga teise variandi puhul on targem ilmselt kûll vedeleda kuskil lähemalt, sest basseinivesi on ikka ühesugune nii Kuubal kui Egiptuses :), (vist. pole ise küll Egiptuses käinud :). 

Kui sa soovid kohapeal eestikeelset teenindust, siis tuleb ikka reisida mône Eestis reise korraldava firmaga - Novatoursi vôi TezTouriga näiteks. :) Kuigi ega ka nendega minnes igal pool seda eestikeelset teenindust saada pole 100% kindel. Mina ise pole kûll paketireisija ega ole ka kunagi TUI-ga paketikal käinud, küll aga olen nii mônedki korrad ostnud neilt vaid lennupiletid teistele mandritele, Helsingist väljumistega siis. Tallinnast väljumiste kohta kogemus puudub. Ja kui sa ei soovi nn täisteenust ehk kôiki neid "kohustuslikke tûûtusi" osta, siis ongi ka sinul ju vôimalus TUI-lt endale vaid lennupilet osta.  Kuna TUI Soomest väljumiste korral on korraldus soomlaste jaoks, siis on kôik vägagi ette-taha ära tehtud, et keskmine soomlane ka ikka hakkama saaks ehk et eksimisvôimalust ikka tuleb otsida :).Kui reisid Soomest TUI-ga, siis on infotund reeglina soome keeles ja ekskursioonid kas siis soome, mônes skandinaavia vôi siis inglise keeles. Kallist transfeeri eraldi juurde ostma ei pea kui vôtad neilt ka majutuse vôi kui suudad leida takso vôi bussi oma peatuspaigani ise :). Olles ise ka môned aastad reisiesindaja ja giidi tööd teinud, imestan, et kuidas on vôimalik inimesele vastu tema tahtmist ekskursioone pähe määrida? :) Ja vaevalt, et keegi sulle reisiesindajaist ka valeinfot jagab. Siis on tegemist ikka puuduliku keeleoskusega :). Julget pealehakkamist ja head reisi!

Isiklik kogemus Kuubal - mehel lôi silma mingi pôletiku ja muna. Trinidadis leidsime ise ûles nn välismaalaste polikliiniku. Kohe saime jutule, kohe arsti juurde ja kohe rohud kätte. Probleem lahendatud ca poole tunniga ja häda lôplikult kadunud paari päevaga. Maksma läks see visiit ca 45 CUC-i ehk samapalju eurosid. Eks suureks abiks oli ka asjaolu, et ise espanoli räägin :), aga vähemalt 1 arst rääkis ka seal head inglise keelt. Ei hakanud kodus isegi kindlustusega asju ajama. Isiklik kogemus Peruus - kôrgmäestiku haiguse tagajärjel viskas minul keset tänavat pildi eest. Paar tundi varem juba hoiatas, aga ei osanud kohe apteeki minna :). Siis oksendasin ja pilt hetkeks kadunud. Ônneks sain abi ka kohe lähedalt apteegist ega pidanud kuskilt arsti otsima. Isiklikud kogemused kodus ehk siis Eestis ja Soomes EMO-s - tundide kaupa ootamist! Kôigepealt ootad, et saaks järjekorda. Siis ootad, et keegi su ûle vaataks, siis et analüüsid vôetaks/pildid tehtaks, siis jälle, et keegi need taas üle vaataks, siis jälle ootad arsti, kes miskit otsustab jne-jne. Iga kord vähemalt 3-4 tundi!Töö-alased kogemused Bulgaarias - minu turistidel on olnud nii insult, käeluu murd, klaasikillud silmas, pimesoolepôletik, lihtsalt päikesepôletus, eri äge soolepôletik ja palju-palju muud. Asjaajamist, aja, närvide ja raha kulutamist kui palju! Riiklikus polikliinikus/haiglas ei saa sa miskit ja need kohad, kus see kaart toimima peaks, asetsevad reeglina ikka suuremates linnades.  Suht kiire ja asjalik teenindus on ikkagi eraarstide juures, seal aga teenindatakse vaid eurode eest vôi kindlustuslepingu alusel! Kuna aga paljudel-paljudel turistidel tervisekindlustust pole ja ka raha pole, siis ollaksegi hiljem hädas - keegi peab kodust raha saatma vôi tuleb kelletki raha laenata. Olen isegi arveid tasunud, et inimene saaks oma ravi kätte ja asjad aetud. Kokkuvôtteks - alati tuleb reisile minnes endale teha reisikindlustus/tervisekindlustus! Ei aita  a` la ma-olen-ainult-nädala, ma-olen-ainult-Euroopas, ma-olen-noor, mis-minuga-ikka-juhtub ja muu taoline! Juhtub, ja juhtub ka väga koledaid asju. Arvestada tuleb, et sinise Euroopa kindlustuskaardiga pole reaalselt ka Euroopas reisides suurt miskit teha - seda akseptivad väga vähesed riiklikud haiglad. Lisaks on alati ka keelebarjäär. Kindlustusega saad vähemalt kindluse, et saad vajaliku ravi ja sa ei lähe seejärel pankrotti! PS - ei ole kindlustuse töötaja. :)

Eks valik sôltu ka sellest, mida sa otsid ja ootad. :) Kuna sa seal kandis käinud pole, siis on muidugi ka lihtsam kuskilt lihtsalt alustada - pole ju millegagi vôrrelda. Ise ma ûhelgi väikesel Kariibi mere saarel käinud ei olegi, aga olen Kariibi mere ääres olnud Jamaikal, Kuubal, Mehhikos Yucatani poolsaarel ja Belizes. Kôik need kohad on täiesti erinevad!Kui sa ei soovi nädal-kaks vaid tôesti rannas vedeleda, siis soovitan sul siiski alustada mônest suuremast saarest - kas siis Kuuba vôi Jamaika. Seal on loodust, kultuuri, maitseid ja RUMMI! :) Osta peale rummi ja tubaka pole kûll midagi. Muidugi sôltub ka su keele-eelistusest. Jamaika ja Belize on ingliskeelsed, Kuuba ja Mehhiko hispaaniakeelsed. Minu vaieldamatud lemmikud on Mehhiko ja Kuuba! Iga kell läheksin tagasi. 

Kahe viimase postituse peale läksin kohe proovima ja polnud mingit probleemi! Sama jutt ka eelmisel aastal, kui bronnisin Havannasse Casa Ivani teisel korrusel olnud toa - ei mingeid takistusi ega ka mingeid broneerimistasusid. Ma kyll elan Soomes ja automaatselt logib mul sisse soomekeelse lehe, kuid proovisin ka eestikeelset varianti - toimis. Ma muidugi ka bookingus nn pysiklient ja soodustustega :).Aga kogemus-soovitus kyll selline, et bronnida vaid esimene majutus, ikka casa ja edasi juhatavad juba casa omanikud lahkelt teise juurde. Samuti pole mingi probleem tänavalt otse casadesse sisse astuda ja öömaja kysida. 

Lihtsalt märkuseks :) - arden25 elab juba 6 aastat välismaal ja suhtleb (väljaspool Trippi ja kodu näiteks) ka ainult välismaistes keeltes. Eks see emakeel kipugi nii ununema ja veakesed sisse tulema. Enda baka- ja magistritööd kirjutatud ikka perfektses eesti keeles ja märkus teema autorilegi oli tehtud pigem heas ja suunavas môttes....

Bakalaurusetöö tegija parandab ehk kiiremas korras juba esimeses kûsimuses esineva kirjavea? :) Kui juba siin vead, mis veel siis kogu töös leiduda vôib? PS. Küsimustikule vastasin. 

To lylyke!Saatsin sônumi. 

Käidud siis paar aastat tagasi omal käel. Montego Bay, Ocho Rios, Port Arturo ja Negril. Linnade vahel liikusime suurte liinibussidega, mugav, kiire, odav ja turvaline, piletit on vôimalik bussijaamast otse osta. MB-s ja Negrilis kohapeal taksodega - hind lepi muidugi kokku. Eks oleneb sellest kus varem on käidud. Meie jaoks oli Jamaika tegelikult pettumus - kuna palju kogemusi mujalt Lôuna- ja Kesk-Ameerikast, Kariibidelt. Ootasime rohkemat. Palju kiidetud imeilusaid randu eriti ei näinud - igal pool suur prygimägi, aga eks ilmselt oleme näiteks Tulumi valge rannaga ära hellitatud. :) Ja meile oli just Negril kôige suurem pettumus. Kohalik tänavatoit on suurepärane, rumm samuti. Head ja odavad. Inimesed yldiselt ka mônusad, aga arvesta, et oled siiski kôndiv rahakott neile. Igasugu "suitsu-kraami" pakutakse päris vabalt igal pool. Majutusega vôid alt minna kui bronnid näiteks Bookingust ega oska kaardilt vaadata kui kaugel-kôrgel see koht on. Nii tuligi meil esimesest apartmendist MB-s alla linna ja tagasi saamiseks vôtta takso - 10usd, samuti Negrilis. Tark on vôtta endale nendeks päevadeks nn kohalik taksojuht - ootavad siin igal pool ja alati. MB-s on hea suur kaubanduskeskus - hea suur valik kôike. Soovitan kindlasti Montego Bayd - ikkagi suurem linn ja veidi melu, ka paar ok randa koos atraktsioonidega - saad rattaga merele (sunwaveminiboatadventures) ja Ocho Riost. Seal rannas mônus Reggea hostel majutuseks, linnas Kilpkonnade park Turtle River Park ja ca 3 km kaugusel Dunn's River Falls. Tark jala minna mitte kallist raha taksole kulutada. Negril kindlasti siis kui pole nn muud pôhja all :). Kingstoni jätsime meie meelega pärast paari päeva kohal olles vahele - ei tahtnud silmad ees-taga-kôrval enam ringi käia. Ei tea, kas seal 3 aastaga on miskit ikka väga muutunud. Endise politseiametnikuna sain sisse ka MB turistipolitseisse. Tööd tehakse hoolega, et linna turvalisemaks saaks, kuid kabinettides on arvepidamiseks siiani suured, liialdamata ca 1m x 1m suured raamatud, kuhu kaebused-avaldused käsitsi sisse kantaks. Maja peale oli paar arvutit ka, aga need väga aeglased :). Kaardimaksed ja ATM-d toimivad kenasti. No igatahes naudi - feeling on hea, meri mônus, kohalik toit ja jook veelgi mônusamad.