Viimased kommentaarid

2 aastat tagasi keegi vaktsineerimispassi ei küsinud (ja ega seda polnudki), viisa tuli osta 100 USD eest.

Just Kuubalt tulnuna tahtsin teema algatajale ja teistele, kes Kuubale minemas, anda sama nõu - pöörduge oma küsimuste ja muredega casa pere poole. Poed seal on tõesti tühjad, st siis täis igasugu mõtetut jama nagu meil paarkümmend aastat tagasi. Aga kohalik tunneb kedagi, kes tunneb kedagi jne-jne ja sinu soov-mure saab ootamatult kiiresti lahendatud. Nad on nutikad nagu meie samasugusel ajal siin olime :).

Bulgaaria on odav maa ja eriti hea hinnaga on nahatooted, st käekotid ja jalanõud. Varnas tuleb ostusid lihtsalt teha kesklinna väikestes poodides, mitte suurtes kaubanduskeskustes, kus sama masskaup nagu Eestiski.
Bussipilet Kuldsetelt Liivadelt Varnasse maksab 3 leevi ja buss sõidab 30-40min. Sama hinnaga võid saada ka taksoga (koos teistega inimestega loomulikult) ja siis sõit ehk 15min. Delfinaarium jääb umbes poole tee peale.

Teztouri 2017 suve ekskursioonide hinnad olid järgmised:
Delfinaarium (koos väikese linnaekskursiooni ja lõbustuspargiga) alates 12a 55 leevi, Nessebar koos lõuna- või õhtusöögiga või ilma 70 või 59 leevi, 2-päevane ekskursioon Bulgaarias, mis sisaldab ka Rooside orgu ja majutust-toitu 239 leevi. Delfinaariumi ainult pileti hinda saad vaadata nende kodulehelt, see muutub hooaja jooksul. Ise soovitan (kui aega rohkem) võtta kindlasti 2-päevane Rumeenia reis (Bukarest, Karpaadid jm). Rumeenia üllatas mind tõeliselt positiivselt.

Kogu raha sulas pole mõtet kaasa võtta - kuurordis ja linnas on palju ja täiesti turvalisi ATM-e, kust saad vaevata sobivas summas leeve välja võtta. Raha ära vaheta KINDLASTI MITTE Tallinna lennujaamas, seal on üle mõistuse madalad hinnad. Samuti saab Varnas praktiliselt igas poes kaardiga maksta.

Zlaten rog on väga lihtne hotell Kuldsetel liivadel. Asub nn kolmandal liinil, seega merest kõige kaugemal (I liin on rannahotellid) suure tee lähedal metsa sees.
Mis seal teha saab? :) Nagu hotellis ikka - magad, sööd ja puhkad. Bassein on ja tasuta bussid käivad randa. Mõned toad puhtamad, mugavamad ja uhkemad kui teised. Toiduga nii ja naa - mõned on rahul, mõned mitte. Kui otsid mugavust, puhtust jne, siis seda hotelli ei soovita. Kui aga vaid kohta ööbimiseks, siis sobib küll.
Ise seal ma ööbinud pole, kuid olen olnud 2 suve Kuldsetel liivadel ametis, nii et tunnen pea kõik hotelle väga hästi. Selle hotelli kohta on päris palju kaebusi. Otsi netist klientide tagasisidet.

Mina olin Limas Miraflorese linnaosas - väga ilus! Linnaosa kõrgub Vaikse ookeani kohal. Rannad on, paraku väga kõrge lainega ja kivised. Päike on pea kohal ja kõrvetab jubedalt, nii et isegi mina (kellele päike kunagi liiga ei tee :)) ei suutnud seal üle paari tunni olla.
Kohas, kus rannas olime, oli super teenindus. Väikese raha eest sätivad kohalikud sulle üles päikesevarju ja toovad merest ämbriga vett, et saaksid end kasta ja liiva märjaks teha, sest see on nii kuum, et paljalt seal peal ei kõnni.
Sõitsime busiiga Limast alla ka Paracasesse ja kuigi seal oli suht tasane meri ja "korralik" liivarand, siis vette ikkagi ei saanud, sest see rand ja vesi olid lihtsalt nii räpased ja mustad! Tuli leppida basseiniga :)
Kuna samal reisil veetsime pool aega ka Ecuadoris, siis kahjuks Machu Picchusse minekuks aega polnud. Küll aga sain Quitos oma mäehaiguse laksu kätte. :) Kui tänaval näed coca lehti müüdavat, võta kohe ära ja kasuta sihtotstarbeliselt. Mina seda rumala peaga ei teinud, õnneks sain abi kohalikust apteegist.

Uutest riikidest jõudsin 2017 vaid Kape Vardele (Sali saar) ja Rumeeniasse. Rumeenia oli küll ülimeeldiv üllatus!
2018 jaanuariks on olemas juba Kuuba piletid, sinna minek läbi Kanada.
Kuna minu jaoks on ikka veel põnevad mõlemad Ameerika mandrid ja igasugu saared Kariibidel, siis lennupileteid vaatan eelkõige sinna.

Loen ja imestan - olen vist käinud teisel planeedil Mehhikos.... :)
Tõsi - Tai kogemused mul puuduvad, kuid mina küll ei leidnud, et Mehhikos kallis oleks olnud. Kogemused aastatest 2012 ja 2015. Tunnistada tuleb küll, et 2015 oli kallim kui 2012, kuid täiesti mõistlikud hinnad ja pigem ikka Eestist-Soomest tulnule odav!
Cancunis olin vaid lennujaamas, muidu ikka kohe alla. Mõlemal korral sai käidud ka Belizes. Kokku hoitud ei ole ei vaatamisväärsuste, shoppamiste ega ka kohalike maitsete arvelt.
Kalleid hotelle pole küll kunagi ette bronninud, panustan kas kodumajutustele või siis jooksvalt kohapeal öömaja otsimistele. On olnud igasugust - tippluksust ja kord ka nn tunnihotellis :) Viimati sai renditud ridaelamu AirBNB-st, maksis vist 18euri ööpäev. Toitlustamine siis omas "kodus" ehtsate mehhiko maitsetega - supermercadosest saab kõike osta. Pea iga päev sai söödud ka väljas, ja ei pea minema ameeriklastega koos kallisse restorani, parimad söögid ja hinnad on seal, kus söövad kohalikud.
Ringi sai sõidetud nii erinevate liinibussidega kui ka collectivodega.
Hinnakulu kokku - öömaja, toit, sõit, meelelahutus max 50 euri - ööpäev, mõni päev rohkem, mõni päev vähem. :) Kui vaja, kulutasin ka :) Olulisem kui raha on kogetu :) Kuskil teemas olen ka konkreetsemalt hinnad kirja pannud.
Lennupiletid ostsin Finnmatkadest, nüüd TUI, ca paar nädalat ette, viimati oli hind vist 395 nägu.

Soovitan igal juhul Cancunist ka allapoole sõita - Tulum, Playa del Carmen, Cozumeli saar. Lennujaamast saab otse ja mugavalt ADO liinibussiga Playasse, sealt siis "paadiga" Cozumeli päevaks või collectivoga (meie mõistes marsruuttakso) Tulumi. Vaatamist-tegemist on küll ja küll.

Ja veel...
Paar aastat tagasi panin siin ühes teemas kirja Mehhiko Yucatani piirkonna hindu. Vaatasin selle nimekirja just üle ja leidsin siia teemasse paar sobivat.

2015 veebruaris siis mehhiko peesodes sellised hinnad:
ADO buss Tulum- Chetumal 268,
Mehhiko-Belize piiril Mehhikost väljumise tax 300,
Mayab buss Chetumal-Tulum 174.

To Andri.
Orange Walk on see muidugi! ja sõitsime mööda New Riverit.
Ei ole aega hetkel täpsemalt asja uurida ja nagu näha, veab mälu ka juba alt :) Nagu oma piltidelt näen, oli peatempli nimi Lamanai High Temple.

San Pedro ongi Ambergris Cayel linnake ja seal ausalt öeldes sellist mõnusat rannakohta pole. Snorgeldamine-sukeledumine seal kandis küll võimalik, ise pole proovinud, sest ei julge üle pea vette minnagi! :)
Aga nagu Markski mainis - rannapuhkus ikka Tulumis!

Lihtsalt infoks..

Kuna olen viimastel suvedel Bulgaaria kuurortide hotellidega väga hästi kursis olnud, siis mainin vaid, et igaks juhuks tuleb arvestada võimalusega, et AL hotelli/toitlustus ei pruugi olla samaväärne kui Türgis või Egiptuses. Loomulikult on ka erandeid.
Eestis inimesed puhkavad ju enamuses Egiptuses või Türgis ja siis kipuvadki nad kõik maid, sh ka Bulgaariat just selle möödupuu järgi hindama ning on pärast väga pettunud... :)

Belize soovitan ikka ja ainult ühistranspordiga minna. Olen käinud seal 2 korda, mõlemad korrad siis Mehhikost.
Tulumist sõitsin ADO bussiga Chetumali (praktiliselt Mehhiko-Belze piirilinn) - suht kiire ja mugav sõit oli. On ka muid ja odavamaid firmasid seda vahet sõitmas.
Chetumali turult sai 1 korral sellise USA koolibussi tüüpi bussiga sõidetud otse Belize Citysse - ca 5 tundi korralikku loksumist koos kohaliku rahvaga. Belize Cityst sõitsin Watertaxiga Ambercris Cayele (saar).
Teisel korral sõitsin Chetumalist sama bussiga Orange Walki (see suht Belize keskosa) ja sealt siis saigi järgmisel päeval hotellist ostetud matkaga paadiga sõidetud mööda jõge Lamanai templisse. Teel nägime muide igasuguseid loomi, sh krokodilli :).
Piiriületus on ladus ja probleemideta, kuid arvesta, et tuleb maksta igal juhul (võid vaielda oma lennupiletites juba sisalduva nn väljumismaksuga, kuid see ei vii kuhugi :)) kas siis sisenemis- või väljumismaks ca 25-25 USD, ei mäleta täpselt.
Tagasi Belizest olen mõlemal korral tulnud Ambergris Cayelt watertaxiga Chetumali ja sealt bussiga Tulumi. Watertaxiga on saartelt lihtsalt tunduvalt kiirem ja otsem tee.
KUi juba Yucatanil oled, soovitan igal juhul Belize ka sisse pöigata. Belize on muide, ingliskeelne ja enamuses mustanahaline maa :).

Mina olen Yucatanis maiade templites käinud Tulumis, Chichen Itzas ja Cobas. CI-sse saab Tulumist kenasti liinibussiga. Coba on neist kolmest kõige metsikum, st et asubki suht dzunglis, sinna sõitsime rendiautoga. Kuna see Tulumist väga kaugel pole, saad kindlasti normaalse hinnaga ka taksoga minna.

Belizes käisime Lamanais maiade templis, Sõit sinna toimus Orange Cityst mootorpaadiga mööda jõge. Korralik dzungel taas ja väga lahe koht. Isegi möiraahve oli kuulda ja näha.

Kommentaare lugedes meenus mulle, et lisaks rannaliivale ja magnetitele toome me ka alati mõne pudeli kangemat jooki koju, mõnest riigist isegi mitu-mitu. Ei tea, kes selle rummikoguse küll ükskord ära joob. :)
Ja igalt reisil oleme tahtmatult ka paki kohalikku soola kaasa toonud. Kuna kohapeal tavaliselt teeme ise süüa, siis tuleb see sool osta ja ülejäänud ka kaasa tuua.

Mina olen kahel korral püüdnud nii Mehhiko kui Belize piiril nende piirivalvuritega sel teemal vaielda, kuid tulutult. :) Lennupilet on olnud kenasti välja prinditud. Kui õigesti mäletan, siis oli 2015 Mehhikost väljumise maks 300 peesot ja Belize oma 25 dollarit. No kord tuleb need maksud ju ära tasuda ja ega summad teab mis meeletud pole, seepärast on lihtsam need rahulikult ära maksta kui vaidlema jääda.

Mina sattusin suht ootamatult ja ettevalmistamatult Salile nädalaks selle aasta märtsis. Oli vaba nädal mehega mõlemal ja Finnmatkadest ( nüüd TUI) sai ostetud vaid lennupiletid hinnaga 350 nägu, millest maha ehk siis tagasi maksti 25 viisa eest. Kuna ostsime piletid vähem kui 10 päeva enne reisi, siis selline süsteem - lennupiletis sisalduv viisa hind makstakse sulle tagasi ja ise pead piiril, antud juhul siis lennujaamas ise endale viisa tegema. Raha pead muidugi ise tagasi küsima :)
Lennujaamas asusime sappa, kust löödi passidesse viisatempleid. Paraku ei küsitud ei meilt ega ka ca kümnelt teiselt inimeselt selle eest mingit raha!! Ega me ei hakanud ise uurima ka, et miks mitte. Raha võeti ainult teises järjekorras olnud Soomes elavalt Vene perelt, neil olid ka punased passid. Ei tea, mis süsteem see seal sel hetkel oli... aga noh, meile sobis.
Aga saar ise on nii nagu Norsu rääkis - igav liiv ja tühi väli!! Meil pole nii igavat puhkust olnudki. Ja kõigele lisaks olid enamus päevad pilves. Saarel midagi teha polnud, aga ära minna ka ei saa :)
Saar on tühi ja tuuline, ainus, mida seal teha oleks - rannas vedeleda või surfirannas surfida. Ise rentisime rattad ja venitasime seda saarel sõitu 2-päevaseks. Santa Maria lähedal on suur Kite Surfi rand ja seal lähedal ka suured soolajärved. Omamoodi muidugi huvitavad ka vaadata.
Ainsad loomad, keda saarel nägime, olid hulkuvad kassid ja koerad, aga poodides püüti ikka pähe määrida "ehtsat aafrikat" - elevandi või kaelkirjaku kujusid! :)
Santa Maria ise on väike rahulik ja turvaline linnake. Meie rentisime nädalaks apartmendi linna ääres rannal hinnaga 135 eurot. Teed sinna veel polnud, tänavavalgustust ka mitte, aga korter oli igati ok. Veidi kõhe oli mul pimedas küll sinna minna - paarsada meetrit kottpimedust mingitest mahajäetud ja vaestemajast mööda. Esimesetel päevadel vaatasin ikka hirmunult ringi, neid neegreid ju pimedas ei näe ka :). Aga ei hullu midagi - linn ja kogu saar ilmselt ka turvalised.
Palju on itaalia restorane ja ei midagi eriti kallist. Päris ehedat kohalikku sööki aga ei õnnestunudki saada. Sattusime sel eesmärgil küll ühte nn kohalikku restorani rahvusõhtule, aga see oli ikka hirmus kitš ja jama.
Kindlasti tuleks ära käia keskpäeva kandis muulil. Siis tulevad kalamehed paatidega merelt ja müüakse igasugu huvitavaid kalasid. Ise ostsime 7-kilose tuunikala, mille kohalik neegrinaine kohapeal ära fileeris. Kilo hind oli 7 eurot!! Siin ei saa lõhetki selle raha eest. Eestist ma ei tea, aga Soomes on tuunikala filee hind ca 40 euri kilo. 3 päeva saime sellest korralikult söönuks, küll oli hea!
Toidupoed on kõrvaltänavatel ja põhiliselt hiinakate omad. Hea, kui oskad need üles leida. Hinnad muidugi varieeruvad iga kord :) Hindasid ei mäleta peast, aga õlu oli küll odav.
Osta seal midagi muidugi pole, sest ega nad midagi ise tee ka. Kohalik rumm oli päris hea ja odav ka. Liivamaalid ka päris ilusad. No ära tasub muidugi käia!
Lennuväljal olipalju Portugali lennukeid, seal ilmselt siis lihtsaim transport Salile.

No vähemalt minul on midagi hoopis erilisemat kogumiseks võetud... :) Kahjuks tuli see mõte ka pähe alles ca 5 aastat tagasi, nii et väga paljudest käidud kohtadest mul seda pole ja igast kohast pole võimalik seda ka tuua. Nimelt kogun mina rannaliiva! Liiv on kenasti söögilaua kohal riiulis maitseainetopsides ja väga erinevat värvi. Iga uus inimene minu kodus arvab IGA KORD, et tegemist ongi erinevate maitseainetega. Üks erand rannaliivade hulgas on ka - nimelt muld Paraguaist, kuna seal lihtsalt randa polnud, järve kaldale ei sattunud ka, kuid liiv oli nii eriliselt punane. Väga lahe on neid kõiki kõrvuti riiulil vaadata - lumivalgest Mehhiko Tulumi rannaliivast Peruu Lima tumehalli liivani, kaasa arvatud lihtsalt kivid vist Hispaanias ühest rannast.
Veel toon kaasa külmikumagneteid, neidki hakkasin kahjuks alles 5 aastat tagasi ja sugulaste survel :) kaasa ostma. Jälle endal palju puudu. Igast kohast püüan leida ka vaid sellele kohale ja mingitki praktilist väärtust omava asjakese, tavaliselt mõne nõukese. Näiteks Argentiinast-Paraguaist tõin härja sõrast-jalast meisterdatud mate-tee nõu, Cape Verdelt kolm pisikest kohalikust liivast meisterdatud pilti, Jamaikalt aga Jerk-maitseained koos kenade topsidega. Pilte ka kahjuks lisada ei oska (:

Olin 3 aastat tagasi Ecuadoris ja ka Quitos. Linn asub väga kõrgel, seepärast soovitan kohe kaasa ja ehk ka sisse võtta vastavad rohud. Minul näiteks hakkas juba esimesel päeval väga halb, mehel polnud aga häda miskit. Ei taibanud tänavalt ka neid kokalehti osta :). Pea valutas, hingata ei saanud, jõud kadus ja oksendasin. Hiljem sain abi siiski apteegist, kuid pead arvestama, et ega seal inglise keelt eriti räägita. Mul õnneks väike espanoli oskus olemas. Peale rohtusid magasin vist pea 20 tundi.
Linnas saad ise rahulikult jalutada - ilus vanalinn, võimsad kirikud, tänavad üles-alla. Soovitan sul minna hop on-hop off bussituurile. See, kuidas suur 2-kordne buss neil kitsastel käänulistel teed sõidab, on juba elamus. Bussiga saad üles mäele, kuhu sa ilmselt jala ei läheks.
Rahvast on palju ja vaesust ning räpasust ka. Ära liialt tähelepanu endale kisu - see, et blond, on juba niigi :). Mina sulandun päevitununa kenasti kohaliku rahva sisse, kuid mul 2-meetrine mees oli kohalikest pea poole pikem ja paistis ikka kaugele välja. Üldiselt on nad siiski sõbralikud ja abivalmid.
Lennujaamast võta linna sõiduks kindlasti takso. Päevasel ajal näed ka seda teed ja see on paras ekstreemsus - all järsud kuristikud.
Ühistransport on odav ja ülerahvastatud, seega jälgi ümbritsevat hoolega. Taksos lepi hind enne kokku.
Hindasid ei mäleta, kuid oli ikka odav küll. Kohalikud toidud on ka väga head. Näiteks soovitan (kui riskid :), võtta tänaval küpsetatud siga.
Muu Ecuador jättis mulle siiski parema mulje kui Quito.
Head turvalist reisi!

Eile unustasin lisada....
Ekskurss on muidugi vene keeles ja väljumine 1x nädalas. Ise tahtsin ka minna, aga poliitilise olukorra pärast jäigi mul minemata. Aga need kliendid, kes käisid sama firma teistel bussireisidel (Bulgaarias mujal ja Bukarestis), jäid oma reisidega väga rahule, nii et julgen soovitada küll.

2016 aasta suvel esimese pooles vahendas TezTour Bulgaria ühe teise kohaliku reisikorraldaja 1- ja 2-päevaseid bussireise Kuldsetelt Liivadelt Istanbuli. Hinnad olid vastavalt 137 ja 200 leevi ehk siis laias laastus jaga need summad pooleks, saad hinnad eurodes. Peale igasuguseid plahvatusi Istanbuli jäid need reisid vähemalt mõneks ajaks katki, sest huvilisi eriti polnud. Sel aastal ilmselt siis uuesti.

Suht keeruline leht. Ei ole aega hetkel täpsemalt uurida, aga riike lisada ei saanud. Edeva naisterahvana :) tunnen ka huvi, et kuhu on kadunud vähemalt paar-kolmkümmend minu kommentaaridele antud like? Kui enne oli neid 30-40-ringis, siis nüüd on neid vaid 13 järgi?!

To Reaper.
Ilmselt oli sel korral seal Argentiina poolel koskede juures miskit väga viltu, et pidid nii kaua rongi ootama. Oma ja mu paari tuttava kogemused on küll olnud ainult positiivsed - rong liigub kiirelt ja viperusteta.

Ohh, alles oli siin pikk jutt sel teemal... :)
Aga kordame siis veel.
Lennujaamast kõnnid lennujaama all asuvasse raudteejaama, ootad rongi ja astud sellesse vagunisse, kuhu on märgitud "Lippunmyynti" või "Ticket sale" ehk siis piletimüük. Istud maha ja ootad piletimüüjat. Ostad pileti Helsingisse. Astud maha lõpp-peatuses ehk Rautatientoril ja sammud otse läbi jaamahoone välja. Jaama ees astud trammi 9 või 6T peale. Jälgi, et ees on kiri "Länsiterminaali" ehk et rong sõidaks siis paremale, kui sina seisad seljaga jaamahoone vastu.
Pilet maksab 5-6 eurot. Varem oli 5, nüüd vist tõusis. Täpselt ei tea, kuna pole ise sel marsruudil sõitnud :).
Head reisi!

Rongis piletimüüja "kohtamiseks" tuleb astuda sinna vagunisse, millise uksele on märgitud "Lippunmyynti", "Ticket sale" ehk siis pileti müük. :)
Istud rahulikult maha ja ootad, millal müüja sinuni jõuab.