Viimased kommentaarid

Ohtlik vôib olla igal pool :). 

Samas pean tunnistama, et minu AINUS vargus reisil toimus (ptüi-ptüi-ptüi! :)) just Rios ja toimus see ca 5 a tagasi. Ûhistranspordiga nn kodu poole sôites oli kellelgi väga osaval ônnestunud mehe seljakott (mis asus hoopis kôhul) katki lôigata ja sealt asjade vahelt rahakott pihta panna. Nagu needuseks oli sel päeval just suur rahasumma kaasa vôetud, sest plaan oli shopata. Aga tunnistan, et eks ma ise olin veidi ka süüdi - oli mul vaja seal bussis kotist fotokat välja ôngitseda :). Nii et meie vargus toimus päise päeva ajal, samas ôhtuti nii peatuskoha lähedal favelos kui ka rannaääres jalutades oli vägagi rahulik. 
Nn turistipolitseis oma järge oodates oli maja varguste ohvreid täis küll. ûhed Hispaania neiud olid vaid päikade väel, sest seljakotid koos asjade ja dokumentidega olid rannas ära varastatud. 
No eks seal Rios ikka ole seda kuritegevust korralikult ja ma ei usu, et see aastatega vähenenud oleks. Samas on seda ju igal pool, eriti suurlinnades. Tuleb vaid ise olla ettevaatlik ja tähelepanelik - ära kanna kaasas passi ja väärtuslikke asju, ära tômba paksu kuldketi vôi kalli tehnikaga endale tähelepanu jne-jne. Varguse kartuses soovitud reisi ära jätta küll ei tasu :). Nii näiteks tundus mulle Sao Paolo Brasiilias veel hullem linn olevat kui Rio, samas näiteks väikesed kohad nagu Ubatuba ja Foz do Iguacu olid väga rahulikud ja turvalised. 

3 aastat Kuldsetel Liivadel töötanuna vôin soovitada, et kindlam on siiski osta ekskursioonid mône reisikorraldaja (olgu siis Novatours, Teztours vôi ka Tjareborg) käest. Hiljem muidugi vôib selguda, et nad ongi kôik yhes bussis. :) Tänavalt ostes tundub hind kyll alguses väiksem, kuid hiljem lisanduvad (ei pruugi, kuid sageli nii see on!) sellele hinnale erinevad sissepääsude tasud, vb mingi transport, toit jmt. Kindlustuse koha pealt on ka suur firma kindlam. 


Kas osta Istanbuli reis vôi mitte, sôltub minu arvates ka sellest, kus peatud. Sunny Beachilt on sinna veidi lähem sôita kui Golden Sandsilt. Pikk, tyytu ja väsitav on see sôit niikuinii. :). Ei oska rääkida selle aasta hindadest, kuid hinnas on mingi toitlustus ja osad ekskursioonid, soovi korral saab neid juurde osta.  
Näen, et autor lisanud teemale - lastega reisimine. Oleneb kui vanad lapsed on, aga lastele ei soovita ma sellist sôitu kindlasti. Nagu öeldud - liiga pikk ja tyytu sôit, liiga kiire tempo, liiga palju rahvast jne. Täiskasvanu kannatab selle veel ära, aga panna lapsed kannatama ja hiljem kogu buss väsinud laste pärast kannatama - ei-ei!! :)
Kui aga peatute Kuldsetel Liivadel, siis soovitan hoopis ära käia Rumeenia 2-päevasel reisil. See sobib kenasti ka suurematele lastele. Sôit on ka suht pikk, kuid vahepeal tehakse peatusi ja kogu maa on hoopis rahulikum ja ilusam. 

To jaanusm: Ma ei väitnud, et kogu Maroko peaks olema piirkond, mida mitte külastada. :). Ûtlesin vaid, et MINA sinna enam ei lähe.
Ja nôustun Veigoga, et Maroko (ok, vähemalt see Tangier, mida mina nägin :)), ei ole mingi Aafrika, vaid Araabia, ilmselt kôige hullem variant sellest. 
Veebruaris- märtsis reisisin Gambias ja Senegalis - need on Aafrika! Ja tôesti - sealsetel rannikualadel vôib must sind tüüdata, aga sisemaal ei tee seda mitte ûkski kohalik. Ja need riigid on turvalised ja lihtsad.

Aga eks igaüks räägib ju omadest kogemustest. Minu omad on lihtsalt sellised ja üksikule naisterahvale ma ei soovita iialgi Tangieri minna. :)

See EI ole hea môte!! ja nôustun täielikult Buldooza arvamusega. 


2013 veetsin 2 nädalat Lôuna-Hispaanias ja Gibraltaril ja tekkis sama môte, kahjuks :). Tarifalt sai viisaka kiirkatamaraaniga üle sôidetud plaaniga veeta Tangieris 1 kena päevake. 
Jama algas kohe laevalt maha tulles - vilavate silmadega nn giidid, kes sind igalt poolt krabavad ja oma teenust pakuvad. Algul keeldud viisakalt. Kui ega need aru saa ja kui peale mitut korda keeldud juba suht tigedalt, siis kuuled sajatusi ja ähvardusi. 
Ma ei ole noor blond pikajuukseline neiu :), lisaks oli mul kôrval pea 2-meetrine mees. Meil olid seljas môlemal pôlvini püksid ja lühikeste varrukatega särgid, nii et ei miskit meeletult paljastavat vôi solvavat. See kôik aga ei takista, et sind iga kohalik mees kohe silmadega lahti ei riietaks. Kott kaenlas, mina koos kotiga mehe kaenlas, silmad ees-taga-kôrval, aga ikka oli tunne, et sind varastatakse käigu pealt paljaks. 
Sadamast pääsenud, otsustasime vanalinnas ringi vaadata. Ei jôudnud rohkem pôigelda kaupmeeste "kutsete" eest :). Otsustasime mööda rannapromenaadi liikuda randa. Tänaval ja katustel jälgiti meid pidevalt ja anti teistele märku vilega.  Rannas jalutades kuulsime äkki meeletut sajatamist ja nägime kuidas 1 kohalik kätega vehkides meie poole jooksis. Muutsime suunda, see järgnes. Lähedale jôudes virutas omas keeles röökides minu poole môlema käega kaasa vôetud kivisid ja kui need otsa sai, siis liiva. Mees tormas tema poole, viskas ta pikali, siis kuulsime vilekoori. Taipasin, mis toimuma hakkab - kohe on kogu kamp kohal ja heal juhul meid lihtsalt röövitakse paljaks, hullem juhul aga ei pruugi me Euroopasse tagasi enam jôudagi... Hüüdsin mehele, et kähku minema ja praktiliselt joostes ja kogu aeg taha vaadates me sadamasse tagasi tormasimegi. Seal oli juba ees ootamas meiega samal ajal Tangieri saabunud sakslastest paar. Sônu polnud vaja, pilgud ütlesid kôik - minema siit! 
Sadamas oli küll ülikeeruline Euroopasse tormavate - sôna otseses môttes! - rätipeade vahelt ise laevale saada, aga laevalt maha saades oli kergendus - nagu kodus. Tangieris oli käidud max 2 tunniga ja rohkem ma sinna (loe siis Marokosse) ei lähe! 
Tunnistan, et ma ei ole oma pikkade reiside jooksul mitte kunagi nii palju kartnud kui selle tunni-paari jooksul. Ja käinud -näinud ma ikka olen :). Ilmselgelt oli see Tangier väga vale koht alustamaks tutvumist Marokoga, aga nii see läks :)
Igatahes môtle ikka väga hoolega, kas sul on sellist jama vaja. Üksinda ära mine sinna mitte mingil juhul! Olen 150% kindel, et nende aastatega (kogu see jama nn pagulastega jm) on see olukord seal läinud ainult hullemaks. 

Sellise summa eest olen ise aastaid ringi reisinud :). 

Nojaa, selle summaga ja nendel kuupäevadel ma nüüd konkreetselt küll miskit välja tuua ei oska, sest enda reisid on jäänud ikka jaanuari-veebruari. 

Minu viimaste aastate talvepuhkused on möödunud enamus Kesk- ja Lôuna-Ameerikas vôi Aafrika pool - Mehhiko, Belize, Brasiilia, Paraguai, Argentiina, Equador, Peruu, Jamaika, Roheneemesaared, Kuuba, Gambia, Senegal...
Öömaja ei pea meil samuti peen ega kallis olema, küll aga ei hoia me kokku kohaliku maitse ehk söögi-joogi ning elamuste pealt. Arvestus tavaliselt 100 eur päev ja tuleb kenasti välja. 
Gambias-Senegalis sai sel talvel oldud 2 nädalat ja kokku kulu kohapeal ca 1500 + lennupiletid ca 400 nägu ehk kôik kokku ca 2300. Seal sees mitu pikka ekskursiooni-ringreisi+ viisa, ööbimised, palju-palju sööki-jooki, korralikud tipid ja kingitused kohalikele, mitukümmend meetrit kohalikku kangast jm kaasa ostetud nänn. Vöib-olla siis just Aafrikasse minna? Mere kohapealt ei olnud just minu lemmik - Atlandi ookean ikka hallim ja tuulisem kui Kariibi meri :), aga muid elamusi kui palju. 
Loomulikult soovitan iga kell ka Ladina-Ameerikasse minna, kogu see hispaania-keelne maailm on mu vaieldamatu lemmik ja ei ole sugugi kallis. 
Jamaika on küll suht kallis, kuid Kuuba vôi Mehhiko vägagi rahakotisôbralikud, rääkimata maitsetest!

Sai kah 2018 Kuubal käidud - ise ja omal käel, ei mingeid valmis ekskursioone, veel vähem ette bronnitud hotelle.  

Varaderosse küll ei jôudnud, kuid nii mônedki muud kohad piki Kuubat said ära nähtud. Sai ka kohalikega suheldud, rannas vedeletud ja kohalikku sööki-jooki korralikult nauditud. Ööbimised kohalike juures casades. Pea kôik sai orgunnitud jooksvalt kohapeal. Imeline riik ja imeline reis, ei mingeid probleeme, ainult puhas nauding :).

Lennujaamas, tagasi sôites, kohtusime ühe eesti paariga. Nemad olid puhkuse veetnud Varaderos kôik hinnas paketiga ja lôpuks ka Havannasse jôudnud. Nende reis nii hästi ei läinud - toidumürgitused, petta saamised jmt oli neil juhtunud :). 

Aga mis ma lôpuks öelda tahan on see, et eks igaühele ole oma - kes kondab rôômsalt mööda maad ringi, kes soovib vedeleda vaid hotellis basseini ääres. Mina olen see esimene, aga teise variandi puhul on targem ilmselt kûll vedeleda kuskil lähemalt, sest basseinivesi on ikka ühesugune nii Kuubal kui Egiptuses :), (vist. pole ise küll Egiptuses käinud :). 

Kui sa soovid kohapeal eestikeelset teenindust, siis tuleb ikka reisida mône Eestis reise korraldava firmaga - Novatoursi vôi TezTouriga näiteks. :) Kuigi ega ka nendega minnes igal pool seda eestikeelset teenindust saada pole 100% kindel. 

Mina ise pole kûll paketireisija ega ole ka kunagi TUI-ga paketikal käinud, küll aga olen nii mônedki korrad ostnud neilt vaid lennupiletid teistele mandritele, Helsingist väljumistega siis. Tallinnast väljumiste kohta kogemus puudub. Ja kui sa ei soovi nn täisteenust ehk kôiki neid "kohustuslikke tûûtusi" osta, siis ongi ka sinul ju vôimalus TUI-lt endale vaid lennupilet osta.  
Kuna TUI Soomest väljumiste korral on korraldus soomlaste jaoks, siis on kôik vägagi ette-taha ära tehtud, et keskmine soomlane ka ikka hakkama saaks ehk et eksimisvôimalust ikka tuleb otsida :).
Kui reisid Soomest TUI-ga, siis on infotund reeglina soome keeles ja ekskursioonid kas siis soome, mônes skandinaavia vôi siis inglise keeles. 
Kallist transfeeri eraldi juurde ostma ei pea kui vôtad neilt ka majutuse vôi kui suudad leida takso vôi bussi oma peatuspaigani ise :). 
Olles ise ka môned aastad reisiesindaja ja giidi tööd teinud, imestan, et kuidas on vôimalik inimesele vastu tema tahtmist ekskursioone pähe määrida? :) Ja vaevalt, et keegi sulle reisiesindajaist ka valeinfot jagab. Siis on tegemist ikka puuduliku keeleoskusega :). 
Julget pealehakkamist ja head reisi!

Isiklik kogemus Kuubal - mehel lôi silma mingi pôletiku ja muna. Trinidadis leidsime ise ûles nn välismaalaste polikliiniku. Kohe saime jutule, kohe arsti juurde ja kohe rohud kätte. Probleem lahendatud ca poole tunniga ja häda lôplikult kadunud paari päevaga. Maksma läks see visiit ca 45 CUC-i ehk samapalju eurosid. Eks suureks abiks oli ka asjaolu, et ise espanoli räägin :), aga vähemalt 1 arst rääkis ka seal head inglise keelt. Ei hakanud kodus isegi kindlustusega asju ajama. 


Isiklik kogemus Peruus - kôrgmäestiku haiguse tagajärjel viskas minul keset tänavat pildi eest. Paar tundi varem juba hoiatas, aga ei osanud kohe apteeki minna :). Siis oksendasin ja pilt hetkeks kadunud. Ônneks sain abi ka kohe lähedalt apteegist ega pidanud kuskilt arsti otsima. 

Isiklikud kogemused kodus ehk siis Eestis ja Soomes EMO-s - tundide kaupa ootamist! Kôigepealt ootad, et saaks järjekorda. Siis ootad, et keegi su ûle vaataks, siis et analüüsid vôetaks/pildid tehtaks, siis jälle, et keegi need taas üle vaataks, siis jälle ootad arsti, kes miskit otsustab jne-jne. Iga kord vähemalt 3-4 tundi!

Töö-alased kogemused Bulgaarias - minu turistidel on olnud nii insult, käeluu murd, klaasikillud silmas, pimesoolepôletik, lihtsalt päikesepôletus, eri äge soolepôletik ja palju-palju muud. Asjaajamist, aja, närvide ja raha kulutamist kui palju! Riiklikus polikliinikus/haiglas ei saa sa miskit ja need kohad, kus see kaart toimima peaks, asetsevad reeglina ikka suuremates linnades.  Suht kiire ja asjalik teenindus on ikkagi eraarstide juures, seal aga teenindatakse vaid eurode eest vôi kindlustuslepingu alusel! Kuna aga paljudel-paljudel turistidel tervisekindlustust pole ja ka raha pole, siis ollaksegi hiljem hädas - keegi peab kodust raha saatma vôi tuleb kelletki raha laenata. Olen isegi arveid tasunud, et inimene saaks oma ravi kätte ja asjad aetud. 

Kokkuvôtteks - alati tuleb reisile minnes endale teha reisikindlustus/tervisekindlustus! Ei aita  a` la ma-olen-ainult-nädala, ma-olen-ainult-Euroopas, ma-olen-noor, mis-minuga-ikka-juhtub ja muu taoline! Juhtub, ja juhtub ka väga koledaid asju. Arvestada tuleb, et sinise Euroopa kindlustuskaardiga pole reaalselt ka Euroopas reisides suurt miskit teha - seda akseptivad väga vähesed riiklikud haiglad. Lisaks on alati ka keelebarjäär. Kindlustusega saad vähemalt kindluse, et saad vajaliku ravi ja sa ei lähe seejärel pankrotti! 
PS - ei ole kindlustuse töötaja. :)

Eks valik sôltu ka sellest, mida sa otsid ja ootad. :) Kuna sa seal kandis käinud pole, siis on muidugi ka lihtsam kuskilt lihtsalt alustada - pole ju millegagi vôrrelda. 

Ise ma ûhelgi väikesel Kariibi mere saarel käinud ei olegi, aga olen Kariibi mere ääres olnud Jamaikal, Kuubal, Mehhikos Yucatani poolsaarel ja Belizes. Kôik need kohad on täiesti erinevad!
Kui sa ei soovi nädal-kaks vaid tôesti rannas vedeleda, siis soovitan sul siiski alustada mônest suuremast saarest - kas siis Kuuba vôi Jamaika. Seal on loodust, kultuuri, maitseid ja RUMMI! :) Osta peale rummi ja tubaka pole kûll midagi. 
Muidugi sôltub ka su keele-eelistusest. Jamaika ja Belize on ingliskeelsed, Kuuba ja Mehhiko hispaaniakeelsed. 
Minu vaieldamatud lemmikud on Mehhiko ja Kuuba! Iga kell läheksin tagasi. 

Kahe viimase postituse peale läksin kohe proovima ja polnud mingit probleemi! Sama jutt ka eelmisel aastal, kui bronnisin Havannasse Casa Ivani teisel korrusel olnud toa - ei mingeid takistusi ega ka mingeid broneerimistasusid. Ma kyll elan Soomes ja automaatselt logib mul sisse soomekeelse lehe, kuid proovisin ka eestikeelset varianti - toimis. 

Ma muidugi ka bookingus nn pysiklient ja soodustustega :).

Aga kogemus-soovitus kyll selline, et bronnida vaid esimene majutus, ikka casa ja edasi juhatavad juba casa omanikud lahkelt teise juurde. Samuti pole mingi probleem tänavalt otse casadesse sisse astuda ja öömaja kysida. 

Lihtsalt märkuseks :) - arden25 elab juba 6 aastat välismaal ja suhtleb (väljaspool Trippi ja kodu näiteks) ka ainult välismaistes keeltes. Eks see emakeel kipugi nii ununema ja veakesed sisse tulema. Enda baka- ja magistritööd kirjutatud ikka perfektses eesti keeles ja märkus teema autorilegi oli tehtud pigem heas ja suunavas môttes....

Bakalaurusetöö tegija parandab ehk kiiremas korras juba esimeses kûsimuses esineva kirjavea? :) Kui juba siin vead, mis veel siis kogu töös leiduda vôib? 


PS. Küsimustikule vastasin. 

To lylyke!

Saatsin sônumi. 

Käidud siis paar aastat tagasi omal käel. 

Montego Bay, Ocho Rios, Port Arturo ja Negril. Linnade vahel liikusime suurte liinibussidega, mugav, kiire, odav ja turvaline, piletit on vôimalik bussijaamast otse osta. MB-s ja Negrilis kohapeal taksodega - hind lepi muidugi kokku. 
Eks oleneb sellest kus varem on käidud. Meie jaoks oli Jamaika tegelikult pettumus - kuna palju kogemusi mujalt Lôuna- ja Kesk-Ameerikast, Kariibidelt. Ootasime rohkemat. Palju kiidetud imeilusaid randu eriti ei näinud - igal pool suur prygimägi, aga eks ilmselt oleme näiteks Tulumi valge rannaga ära hellitatud. :) Ja meile oli just Negril kôige suurem pettumus. 
Kohalik tänavatoit on suurepärane, rumm samuti. Head ja odavad. Inimesed yldiselt ka mônusad, aga arvesta, et oled siiski kôndiv rahakott neile. Igasugu "suitsu-kraami" pakutakse päris vabalt igal pool. 
Majutusega vôid alt minna kui bronnid näiteks Bookingust ega oska kaardilt vaadata kui kaugel-kôrgel see koht on. Nii tuligi meil esimesest apartmendist MB-s alla linna ja tagasi saamiseks vôtta takso - 10usd, samuti Negrilis. Tark on vôtta endale nendeks päevadeks nn kohalik taksojuht - ootavad siin igal pool ja alati. MB-s on hea suur kaubanduskeskus - hea suur valik kôike. 
Soovitan kindlasti Montego Bayd - ikkagi suurem linn ja veidi melu, ka paar ok randa koos atraktsioonidega - saad rattaga merele (sunwaveminiboatadventures) ja Ocho Riost. Seal rannas mônus Reggea hostel majutuseks, linnas Kilpkonnade park Turtle River Park ja ca 3 km kaugusel Dunn's River Falls. Tark jala minna mitte kallist raha taksole kulutada. Negril kindlasti siis kui pole nn muud pôhja all :). Kingstoni jätsime meie meelega pärast paari päeva kohal olles vahele - ei tahtnud silmad ees-taga-kôrval enam ringi käia. 
Ei tea, kas seal 3 aastaga on miskit ikka väga muutunud. Endise politseiametnikuna sain sisse ka MB turistipolitseisse. Tööd tehakse hoolega, et linna turvalisemaks saaks, kuid kabinettides on arvepidamiseks siiani suured, liialdamata ca 1m x 1m suured raamatud, kuhu kaebused-avaldused käsitsi sisse kantaks. Maja peale oli paar arvutit ka, aga need väga aeglased :). Kaardimaksed ja ATM-d toimivad kenasti. 
No igatahes naudi - feeling on hea, meri mônus, kohalik toit ja jook veelgi mônusamad. 

Käidud paar aastat tagasi Salil. Majutus sai vôetud Bookingu kaudu linna ääres suur apartment, nädal oli ca 200. Lennujaama tuldi vastu, elamine ok. 

Hinnaklass oli suht sarnane Eestile, kohalik kangem kraam ja ôlled kûll suht odavad.  Jutt ôige - peale kala ja juurikate kôik muu suht kallis. 
Poode (hiinakad) annab otsida, need peatänavast eemal ja ega seal hinnad avalikud pole, paar korda ikka prooviti näiteks ôllele erinevat hinda kûsida. 
Auto rendid olid täitsa olemas, kuid sel pole Salil kyll mingit môtet - saar nii väike ja ega seal miskit vaadata pole. Ise vôtsime jalgrattad ja kaheks päevaks olid sedagi liiga palju - sai saar läbi sôidetud. 
Keskpäeval tuleb kindlasti muulile minna ja sinna toodavat kala vähemalt vaadata, kui ise osta ei taha. Meie ostsime ca 8kilose tuunikala, mille kohalikud kohe sealsamas ära puhastasid ja söime seda mitu päeva. Hind oli 7 euri kilo!, Soomes olen odavaimat näinud ca 40 euri kilo! 
Santa Mariast veidi eemal siis Aafrika poole ehk näoga mere poole olles vasakule liikudes on Kite Surf Beach, seal käib kôva surfamine. 
Korralikku kohalikku toitu ei saanud meie kuskilt, enamus siis itaallaste kohad. Nädalaks paras minna, sest saar on suures osas nn igav liiv ja tûhi väli ja kui päev otsa hotellis vôi rannas passida ei taha, saab kôik veidigi huvitav kiirelt nähtud. Tuul oli kôva ja meie ajal ka suht pilves, tibas vihmagi. Kuskil olen ka veidi pikemalt oma käigust kirjutanud. 
Eurod vahetamiseks ja kaartki toimis. 
Head reisi!

Käidud paar aastat tagasi. Mis täpsemalt huvitab?


Ja meie mehega oleme ka minemas 26.2-12.3. Senegal samuti plaanis. 

Sama siin - eks jooksvalt kohapeal näe kuhu ja millal täpsemalt. :) 

Bussiga 


Vôi rongiga Fuengirolasse ja sealt bussiga edasi Marbellasse. 

Mina ise kyll Xcaretis käinud pole, kuid tuttav kiitis. 

Ise olen kylastanud Xel-Ha-d seal lähedal. Hind oli ka suht krôbe, kuid tasub ära. Söögid-joogid, tegevused-vaatamised kôik hinnas. 
Kindlasti mine neisse kohale juba hommikul, siis on aega nautida :). ise rumala peaga jôudsin alles lôunaks ja läks veidi kiireks. 

Said just ostetud lennupiletid Gambiasse ja hea meelega vaataks pôhjalikumalt ka naaberriigi ûle. Paraku polegi Tripis infot Senegali kohta, va siis môned käigud Gambiast... vôi ei osanud ma otsida? :)


Kindlasti on keegi seal ka veidi pikemalt ringi vaadanud :). Kuna mul on ûhest Aafrika moslemiriigist VÄÄGA halvad kogemused-mälestused, siis enne teise sellisesse tormamist ikka veidi uuriks maad. 
Ehk siis - andke palun teada kas ja kuidas tasuks sinna minna, kuivôrd turvaline vôi siis mitte, kuidas piiriûletused, raha jmt kasulikku. 

Mina tänan!

Just, Bulgaaria nn meri on Must meri ehk siis järv tegelikult :). Ja arvestades, et hooaeg lôpeb seal septembris, siis vaevalt antud teemas Bulgaarias hiljuti-käinutest miskit kasu on. :)


Aga olen ise Kuldsetel Liivadel 3 suve ametis olnud ja julgen väita, et kuigi kuurortides kohtab teatud räpasust  - eriti hooaja lôpus, on vesi Mustas meres siiski puhas ja mônus. Ja seda "räpasust" ei saa kuidagi vôrrelda kasvôi näiteks kuskil Balis, Aasias vôi Kariibidel esinevaga.  
Kui merel on lained, haaravad need pôhjast kaasa liiva ja taimestikku, seega on mônikord vees näha miskit ulpimas, ûldiselt siis mingeid vetikaid. 

Nii et ei muud, kui soovitan soojalt Bulgaarias ära käia. Päike ja vesi on mônusad, koht lähedal ja hinnad eestlasele head. 

5 aastat tagasi liikusin Brasiilia poolelt Argentiinasse juga vaatama. Hommikul vara yhistranspordiga, kyll bussijaamast, mitte kuskilt lennujaamast. Sujus kiirelt ja viperusteta, bussid liikusid tihti ja Argentiina poolel bussijaamas sai rahagi vahetada. 

Hiljem sai ka Brasiilia poolelt samast linnast yhistranspordiga Paraguaisse mindud. Sujus samuti viperusteta - kui ei jôudnud piirikontrollis sama bussi peale, sai sama piletiga järgmise bussiga edasi minna. 

Kuna palju aega möödunud ja erinevaid reisi on olnud igal aastal, siis enam täpsemalt - palju aega, mis maksis - ei mäleta. Kuid oli kiire ja lihtne. :)

To greteky - kahjuks nägin sônumit liiga hilja, aga nägin, et teil läks kôik ônneks! Ja ega poleks saanudki vast aidata - minu kaardid minuga koos Soomes. Kena Kuuba nautimist!


Teistele teadmiseks - kaardid asuvad Soomes Vantaal.