Viimased kommentaarid

Sai kah 2018 Kuubal käidud - ise ja omal käel, ei mingeid valmis ekskursioone, veel vähem ette bronnitud hotelle.  

Varaderosse küll ei jôudnud, kuid nii mônedki muud kohad piki Kuubat said ära nähtud. Sai ka kohalikega suheldud, rannas vedeletud ja kohalikku sööki-jooki korralikult nauditud. Ööbimised kohalike juures casades. Pea kôik sai orgunnitud jooksvalt kohapeal. Imeline riik ja imeline reis, ei mingeid probleeme, ainult puhas nauding :).

Lennujaamas, tagasi sôites, kohtusime ühe eesti paariga. Nemad olid puhkuse veetnud Varaderos kôik hinnas paketiga ja lôpuks ka Havannasse jôudnud. Nende reis nii hästi ei läinud - toidumürgitused, petta saamised jmt oli neil juhtunud :). 

Aga mis ma lôpuks öelda tahan on see, et eks igaühele ole oma - kes kondab rôômsalt mööda maad ringi, kes soovib vedeleda vaid hotellis basseini ääres. Mina olen see esimene, aga teise variandi puhul on targem ilmselt kûll vedeleda kuskil lähemalt, sest basseinivesi on ikka ühesugune nii Kuubal kui Egiptuses :), (vist. pole ise küll Egiptuses käinud :). 

Kui sa soovid kohapeal eestikeelset teenindust, siis tuleb ikka reisida mône Eestis reise korraldava firmaga - Novatoursi vôi TezTouriga näiteks. :) Kuigi ega ka nendega minnes igal pool seda eestikeelset teenindust saada pole 100% kindel. 

Mina ise pole kûll paketireisija ega ole ka kunagi TUI-ga paketikal käinud, küll aga olen nii mônedki korrad ostnud neilt vaid lennupiletid teistele mandritele, Helsingist väljumistega siis. Tallinnast väljumiste kohta kogemus puudub. Ja kui sa ei soovi nn täisteenust ehk kôiki neid "kohustuslikke tûûtusi" osta, siis ongi ka sinul ju vôimalus TUI-lt endale vaid lennupilet osta.  
Kuna TUI Soomest väljumiste korral on korraldus soomlaste jaoks, siis on kôik vägagi ette-taha ära tehtud, et keskmine soomlane ka ikka hakkama saaks ehk et eksimisvôimalust ikka tuleb otsida :).
Kui reisid Soomest TUI-ga, siis on infotund reeglina soome keeles ja ekskursioonid kas siis soome, mônes skandinaavia vôi siis inglise keeles. 
Kallist transfeeri eraldi juurde ostma ei pea kui vôtad neilt ka majutuse vôi kui suudad leida takso vôi bussi oma peatuspaigani ise :). 
Olles ise ka môned aastad reisiesindaja ja giidi tööd teinud, imestan, et kuidas on vôimalik inimesele vastu tema tahtmist ekskursioone pähe määrida? :) Ja vaevalt, et keegi sulle reisiesindajaist ka valeinfot jagab. Siis on tegemist ikka puuduliku keeleoskusega :). 
Julget pealehakkamist ja head reisi!

Isiklik kogemus Kuubal - mehel lôi silma mingi pôletiku ja muna. Trinidadis leidsime ise ûles nn välismaalaste polikliiniku. Kohe saime jutule, kohe arsti juurde ja kohe rohud kätte. Probleem lahendatud ca poole tunniga ja häda lôplikult kadunud paari päevaga. Maksma läks see visiit ca 45 CUC-i ehk samapalju eurosid. Eks suureks abiks oli ka asjaolu, et ise espanoli räägin :), aga vähemalt 1 arst rääkis ka seal head inglise keelt. Ei hakanud kodus isegi kindlustusega asju ajama. 


Isiklik kogemus Peruus - kôrgmäestiku haiguse tagajärjel viskas minul keset tänavat pildi eest. Paar tundi varem juba hoiatas, aga ei osanud kohe apteeki minna :). Siis oksendasin ja pilt hetkeks kadunud. Ônneks sain abi ka kohe lähedalt apteegist ega pidanud kuskilt arsti otsima. 

Isiklikud kogemused kodus ehk siis Eestis ja Soomes EMO-s - tundide kaupa ootamist! Kôigepealt ootad, et saaks järjekorda. Siis ootad, et keegi su ûle vaataks, siis et analüüsid vôetaks/pildid tehtaks, siis jälle, et keegi need taas üle vaataks, siis jälle ootad arsti, kes miskit otsustab jne-jne. Iga kord vähemalt 3-4 tundi!

Töö-alased kogemused Bulgaarias - minu turistidel on olnud nii insult, käeluu murd, klaasikillud silmas, pimesoolepôletik, lihtsalt päikesepôletus, eri äge soolepôletik ja palju-palju muud. Asjaajamist, aja, närvide ja raha kulutamist kui palju! Riiklikus polikliinikus/haiglas ei saa sa miskit ja need kohad, kus see kaart toimima peaks, asetsevad reeglina ikka suuremates linnades.  Suht kiire ja asjalik teenindus on ikkagi eraarstide juures, seal aga teenindatakse vaid eurode eest vôi kindlustuslepingu alusel! Kuna aga paljudel-paljudel turistidel tervisekindlustust pole ja ka raha pole, siis ollaksegi hiljem hädas - keegi peab kodust raha saatma vôi tuleb kelletki raha laenata. Olen isegi arveid tasunud, et inimene saaks oma ravi kätte ja asjad aetud. 

Kokkuvôtteks - alati tuleb reisile minnes endale teha reisikindlustus/tervisekindlustus! Ei aita  a` la ma-olen-ainult-nädala, ma-olen-ainult-Euroopas, ma-olen-noor, mis-minuga-ikka-juhtub ja muu taoline! Juhtub, ja juhtub ka väga koledaid asju. Arvestada tuleb, et sinise Euroopa kindlustuskaardiga pole reaalselt ka Euroopas reisides suurt miskit teha - seda akseptivad väga vähesed riiklikud haiglad. Lisaks on alati ka keelebarjäär. Kindlustusega saad vähemalt kindluse, et saad vajaliku ravi ja sa ei lähe seejärel pankrotti! 
PS - ei ole kindlustuse töötaja. :)

Eks valik sôltu ka sellest, mida sa otsid ja ootad. :) Kuna sa seal kandis käinud pole, siis on muidugi ka lihtsam kuskilt lihtsalt alustada - pole ju millegagi vôrrelda. 

Ise ma ûhelgi väikesel Kariibi mere saarel käinud ei olegi, aga olen Kariibi mere ääres olnud Jamaikal, Kuubal, Mehhikos Yucatani poolsaarel ja Belizes. Kôik need kohad on täiesti erinevad!
Kui sa ei soovi nädal-kaks vaid tôesti rannas vedeleda, siis soovitan sul siiski alustada mônest suuremast saarest - kas siis Kuuba vôi Jamaika. Seal on loodust, kultuuri, maitseid ja RUMMI! :) Osta peale rummi ja tubaka pole kûll midagi. 
Muidugi sôltub ka su keele-eelistusest. Jamaika ja Belize on ingliskeelsed, Kuuba ja Mehhiko hispaaniakeelsed. 
Minu vaieldamatud lemmikud on Mehhiko ja Kuuba! Iga kell läheksin tagasi. 

Kahe viimase postituse peale läksin kohe proovima ja polnud mingit probleemi! Sama jutt ka eelmisel aastal, kui bronnisin Havannasse Casa Ivani teisel korrusel olnud toa - ei mingeid takistusi ega ka mingeid broneerimistasusid. Ma kyll elan Soomes ja automaatselt logib mul sisse soomekeelse lehe, kuid proovisin ka eestikeelset varianti - toimis. 

Ma muidugi ka bookingus nn pysiklient ja soodustustega :).

Aga kogemus-soovitus kyll selline, et bronnida vaid esimene majutus, ikka casa ja edasi juhatavad juba casa omanikud lahkelt teise juurde. Samuti pole mingi probleem tänavalt otse casadesse sisse astuda ja öömaja kysida. 

Lihtsalt märkuseks :) - arden25 elab juba 6 aastat välismaal ja suhtleb (väljaspool Trippi ja kodu näiteks) ka ainult välismaistes keeltes. Eks see emakeel kipugi nii ununema ja veakesed sisse tulema. Enda baka- ja magistritööd kirjutatud ikka perfektses eesti keeles ja märkus teema autorilegi oli tehtud pigem heas ja suunavas môttes....

Bakalaurusetöö tegija parandab ehk kiiremas korras juba esimeses kûsimuses esineva kirjavea? :) Kui juba siin vead, mis veel siis kogu töös leiduda vôib? 


PS. Küsimustikule vastasin. 

To lylyke!

Saatsin sônumi. 

Käidud siis paar aastat tagasi omal käel. 

Montego Bay, Ocho Rios, Port Arturo ja Negril. Linnade vahel liikusime suurte liinibussidega, mugav, kiire, odav ja turvaline, piletit on vôimalik bussijaamast otse osta. MB-s ja Negrilis kohapeal taksodega - hind lepi muidugi kokku. 
Eks oleneb sellest kus varem on käidud. Meie jaoks oli Jamaika tegelikult pettumus - kuna palju kogemusi mujalt Lôuna- ja Kesk-Ameerikast, Kariibidelt. Ootasime rohkemat. Palju kiidetud imeilusaid randu eriti ei näinud - igal pool suur prygimägi, aga eks ilmselt oleme näiteks Tulumi valge rannaga ära hellitatud. :) Ja meile oli just Negril kôige suurem pettumus. 
Kohalik tänavatoit on suurepärane, rumm samuti. Head ja odavad. Inimesed yldiselt ka mônusad, aga arvesta, et oled siiski kôndiv rahakott neile. Igasugu "suitsu-kraami" pakutakse päris vabalt igal pool. 
Majutusega vôid alt minna kui bronnid näiteks Bookingust ega oska kaardilt vaadata kui kaugel-kôrgel see koht on. Nii tuligi meil esimesest apartmendist MB-s alla linna ja tagasi saamiseks vôtta takso - 10usd, samuti Negrilis. Tark on vôtta endale nendeks päevadeks nn kohalik taksojuht - ootavad siin igal pool ja alati. MB-s on hea suur kaubanduskeskus - hea suur valik kôike. 
Soovitan kindlasti Montego Bayd - ikkagi suurem linn ja veidi melu, ka paar ok randa koos atraktsioonidega - saad rattaga merele (sunwaveminiboatadventures) ja Ocho Riost. Seal rannas mônus Reggea hostel majutuseks, linnas Kilpkonnade park Turtle River Park ja ca 3 km kaugusel Dunn's River Falls. Tark jala minna mitte kallist raha taksole kulutada. Negril kindlasti siis kui pole nn muud pôhja all :). Kingstoni jätsime meie meelega pärast paari päeva kohal olles vahele - ei tahtnud silmad ees-taga-kôrval enam ringi käia. 
Ei tea, kas seal 3 aastaga on miskit ikka väga muutunud. Endise politseiametnikuna sain sisse ka MB turistipolitseisse. Tööd tehakse hoolega, et linna turvalisemaks saaks, kuid kabinettides on arvepidamiseks siiani suured, liialdamata ca 1m x 1m suured raamatud, kuhu kaebused-avaldused käsitsi sisse kantaks. Maja peale oli paar arvutit ka, aga need väga aeglased :). Kaardimaksed ja ATM-d toimivad kenasti. 
No igatahes naudi - feeling on hea, meri mônus, kohalik toit ja jook veelgi mônusamad. 

Käidud paar aastat tagasi Salil. Majutus sai vôetud Bookingu kaudu linna ääres suur apartment, nädal oli ca 200. Lennujaama tuldi vastu, elamine ok. 

Hinnaklass oli suht sarnane Eestile, kohalik kangem kraam ja ôlled kûll suht odavad.  Jutt ôige - peale kala ja juurikate kôik muu suht kallis. 
Poode (hiinakad) annab otsida, need peatänavast eemal ja ega seal hinnad avalikud pole, paar korda ikka prooviti näiteks ôllele erinevat hinda kûsida. 
Auto rendid olid täitsa olemas, kuid sel pole Salil kyll mingit môtet - saar nii väike ja ega seal miskit vaadata pole. Ise vôtsime jalgrattad ja kaheks päevaks olid sedagi liiga palju - sai saar läbi sôidetud. 
Keskpäeval tuleb kindlasti muulile minna ja sinna toodavat kala vähemalt vaadata, kui ise osta ei taha. Meie ostsime ca 8kilose tuunikala, mille kohalikud kohe sealsamas ära puhastasid ja söime seda mitu päeva. Hind oli 7 euri kilo!, Soomes olen odavaimat näinud ca 40 euri kilo! 
Santa Mariast veidi eemal siis Aafrika poole ehk näoga mere poole olles vasakule liikudes on Kite Surf Beach, seal käib kôva surfamine. 
Korralikku kohalikku toitu ei saanud meie kuskilt, enamus siis itaallaste kohad. Nädalaks paras minna, sest saar on suures osas nn igav liiv ja tûhi väli ja kui päev otsa hotellis vôi rannas passida ei taha, saab kôik veidigi huvitav kiirelt nähtud. Tuul oli kôva ja meie ajal ka suht pilves, tibas vihmagi. Kuskil olen ka veidi pikemalt oma käigust kirjutanud. 
Eurod vahetamiseks ja kaartki toimis. 
Head reisi!

Käidud paar aastat tagasi. Mis täpsemalt huvitab?


Ja meie mehega oleme ka minemas 26.2-12.3. Senegal samuti plaanis. 

Sama siin - eks jooksvalt kohapeal näe kuhu ja millal täpsemalt. :) 

Bussiga 


Vôi rongiga Fuengirolasse ja sealt bussiga edasi Marbellasse. 

Mina ise kyll Xcaretis käinud pole, kuid tuttav kiitis. 

Ise olen kylastanud Xel-Ha-d seal lähedal. Hind oli ka suht krôbe, kuid tasub ära. Söögid-joogid, tegevused-vaatamised kôik hinnas. 
Kindlasti mine neisse kohale juba hommikul, siis on aega nautida :). ise rumala peaga jôudsin alles lôunaks ja läks veidi kiireks. 

Said just ostetud lennupiletid Gambiasse ja hea meelega vaataks pôhjalikumalt ka naaberriigi ûle. Paraku polegi Tripis infot Senegali kohta, va siis môned käigud Gambiast... vôi ei osanud ma otsida? :)


Kindlasti on keegi seal ka veidi pikemalt ringi vaadanud :). Kuna mul on ûhest Aafrika moslemiriigist VÄÄGA halvad kogemused-mälestused, siis enne teise sellisesse tormamist ikka veidi uuriks maad. 
Ehk siis - andke palun teada kas ja kuidas tasuks sinna minna, kuivôrd turvaline vôi siis mitte, kuidas piiriûletused, raha jmt kasulikku. 

Mina tänan!

Just, Bulgaaria nn meri on Must meri ehk siis järv tegelikult :). Ja arvestades, et hooaeg lôpeb seal septembris, siis vaevalt antud teemas Bulgaarias hiljuti-käinutest miskit kasu on. :)


Aga olen ise Kuldsetel Liivadel 3 suve ametis olnud ja julgen väita, et kuigi kuurortides kohtab teatud räpasust  - eriti hooaja lôpus, on vesi Mustas meres siiski puhas ja mônus. Ja seda "räpasust" ei saa kuidagi vôrrelda kasvôi näiteks kuskil Balis, Aasias vôi Kariibidel esinevaga.  
Kui merel on lained, haaravad need pôhjast kaasa liiva ja taimestikku, seega on mônikord vees näha miskit ulpimas, ûldiselt siis mingeid vetikaid. 

Nii et ei muud, kui soovitan soojalt Bulgaarias ära käia. Päike ja vesi on mônusad, koht lähedal ja hinnad eestlasele head. 

5 aastat tagasi liikusin Brasiilia poolelt Argentiinasse juga vaatama. Hommikul vara yhistranspordiga, kyll bussijaamast, mitte kuskilt lennujaamast. Sujus kiirelt ja viperusteta, bussid liikusid tihti ja Argentiina poolel bussijaamas sai rahagi vahetada. 

Hiljem sai ka Brasiilia poolelt samast linnast yhistranspordiga Paraguaisse mindud. Sujus samuti viperusteta - kui ei jôudnud piirikontrollis sama bussi peale, sai sama piletiga järgmise bussiga edasi minna. 

Kuna palju aega möödunud ja erinevaid reisi on olnud igal aastal, siis enam täpsemalt - palju aega, mis maksis - ei mäleta. Kuid oli kiire ja lihtne. :)

To greteky - kahjuks nägin sônumit liiga hilja, aga nägin, et teil läks kôik ônneks! Ja ega poleks saanudki vast aidata - minu kaardid minuga koos Soomes. Kena Kuuba nautimist!


Teistele teadmiseks - kaardid asuvad Soomes Vantaal. 

Kuna tekkis äkki veidi vaba aega, siis ka môte kiire trip Gambias teha. Senegali môtte matsin kohe maha, kuna igasugu vaktsineerimised puuduvad. Postitusi lugedes tekkis aga lootus, et äkki siiski... :)

Kuidas siis tegelikult on - kas Senegali minnes konkreetselt piiril nôutakse näha vaktsineerimispassi vôi mitte? Kas on môtet selleta pressima hakata vôi pigem mitte? Kui suur see oht igasugu jama kylge saada ka tegelikult on?

TUI on charterlend. Soomlastega asjaajamisel soovitan sul vôimalusel siiski kasutada e-postiteenust https://www.tui.fi/asiakaspalvelu/. Telefon neil vaid kohalik tasuline ja kui sa soome keelt ei valda, vôib tôlkes midagi kaduma minna. No eks nad räägivad ka inglist :), kuid kirjaga jääb sul siiski märk maha. Siin kipub olema nii, et iga ametnik/töötaja môistab asju erinevalt. :)

Sama jutt - Tallinnas küsivad ja ei pruugi sind ilma kaardita lennule lasta. Lihtsam-kindlam tõesti osta see kaart 30-ga. 

Ja nüüd mulle meenus, et veebruaris AirCanada lennult saadud 2 Kuuba turistikaarti on mul kasutamata :)

Omad kogemused ütlevad, et koju jõudes ei hüvitata, va kui ikka vb tõesti miskit väga tõsist puuduma jäi. 

Viimati jäid veebruaris Kuubalt tulles MÕLEMA kotid maha Torontosse (ise tulime veel Amsterdamist läbi) ja saabusid alles 3 päeva pärast. No ei hakanud töesti pesuvahendite pärast lärmi tõstma. Pärast selgus, et kotid olid korralikult ka läbi otsitud - no ju siis ei suudetud mõista, et polegi miskit keelatut kui kotis on ju ometi nii palju rummi, sigareid ja igasugu pulbreid :). Meil nimelt tava rannaliiva kaasa tuua, alati ka kohvi ja sel korral oli veel ka kilo kuuba suhkrut :). Ju siis tehti palju erinevaid teste... Aga alles oli kõik. 
Paar päeva hiljem kuskilt Euroopast saabuvad kotid on aga juba nii tavaline nähtus. :)

Bulgaaria ON ikka suht suur maa, nii et teema algataja võiks alustada sellest, et märgib ära linna-piirkonna, kus need hotellid asuvad. Keegi ei viitsi hakata ise seda otsingut tegema :)

Ise tean küll, et ilmselt mõeldakse Pliska hotelli Kuldsetel liivadel, aga siiski :) Keskmine odavapoolsem ja suht kärarikas hotell nn II liinil. Olenevalt kuust ehk et siis tipphooajal on seal palju venelasi ja eestlasi.

Tulime mehega kuu tagasi Kuubalt, kah omal käel käidud.
Ööbimine võta ikka kuskil casas. Pakuvad ka hommiku- ja õhtusööke, meie omad olid väga soodsad ja maitsvad. Mis iganes ka mureks, pöördu kõige-pealt oma casa pere poole. Kuubalased on väga abivalmid. Enamus muidugi inglise keelt ei räägi, nii et väike espanoli-oskus või vähemalt sõnastik on kasuks. Ise räägin hispaania keelt ja lõpuks oli see mulle lausa nuhtluseks - perenaine tahtis aina suhelda :)
Kirjutan oma reisidel alati kohalikud hinnad üles, lihtsalt on selline komme ja huvitav ka. Hetkel pole kodus, seepärast lisada ei saa.
Raha - CUC siis konverteeritav peeso, CUP see kohalikele. Poodides on hinnad
mõlemas rahas näha ja ega sul seda CUC-i kuskil vaja polegi, kui sa just
kohaliku mõõtu välja ei anna :) Meie vahetasime raha Havanna lennujaamas saabudes - eurod, hiljem ka Trinidadis pangas. Lennujaama kurss oli soodsam. Pankades on järjekorrad, nii nagu paljudes muudeski kohtades. nad kohe armastavad neid järjekordi, tundub :) ATM-e on päris palju ja toimivad ka. Kaardimakse on kindlasti ametlikes tubakapoodides ja lennujaamas.
Toit - poed nagu meil 90-ndate alguses. Miskit osta peale õli, tomatipasta jmt praktiliselt polegi. No joogid, pakendis küpsised, suitsud, külmutatud liha jmt ka mõnes suuremas poes. Puu-ja juurviljad on eraldi poodides-mercadodes, sai panaderias jne. Mis veepuudusest räägiti? Kraanivett mitte juua, aga poodides on pudelivesi küll igal pool olemas. Targem muidugi osta suur kanister kui 1 l kaupa. Õlu on odav ja maitsev, rummist ei räägigi :) 1 l valget Havana Clubi maksis 5.20 CUC-i. ) Suitsud ca 50 senti pakk, sigarid igas hinnaklassis.
Söömas käi ikka nendes kohtades kus ka kohalikud söövad. Siis saad õiged maitsed ja kvaliteedi kätte. Leidime ühel nurgal USA saatkonna ja Maleconi juures väga hea söögikoha - meeletult suured ja maitsevad praed, käisime seal mitu korda ja tõime ka teisi valgeid kaasa. Näiteks eskalop kahel taldrikul (liha 3 suurt tükki eraldi) + lisandid veidi üle 3 CUCi jne.
Takso - kasuta kollast taksot, need uuemad viisakad autod ja juhid valge särgiga. Nemad räägivad inglist ka. Ei mäleta enam nime. Mingi Taxi oli küljel. Cuba Taxi see ei olnud, kuigi need ka kollased. Hind küsi/lepi alati enne sõitu. Üldiselt mingit tõmbamist ei kohanud,, hinnad olid ikka samad.
Ühistransport - linnaliinibussiga ei sõitnud. Havannast välja saad ostes pileti ette Viazuli terminaalist, Zoo vastas. Kuigi siin rõhutati, et vaja pikalt ette osta, oli enda kogemus teine. Ilma sabata õhtupoolikul minna ja saab vabalt järgmiseks-ülejärgiseks päevaksi. Noh, kindlasti on ka erandeid :)
Välja sõita saad ka collectivode ja tavataksodega, hind lepi muidugi jälle enne kokku.
Kuuba on väga turvaline. Selle 2,5 nädala jooksul ei tundnud me kordagi, et peaks muretsema või enda ümber piiluma jne, isegi Centros vanade lagunenud majade vahel jalutades. Loomulikult - ole ka ise normaalne ja ära kutsu endale jama kaela. Igatahes on nüüd Kuuba meil 1 lemmikutest!
Kui miskit eraldi huvitab, küsi julgelt.