Euroopas on käimas üsna pretsedenditu aktsioon majutuse broneerimisturul domineeriva Booking.com-i vastu. Rohkem kui 25 Euroopa riigi hotellide ühendused on oma jõud ühendanud, et kohtus nõuda broneerimisplatvormilt miljonitesse ulatuvat kahjutasu.
Jutt käib Booking.com poolt üle 20 aasta hotellidele ja teistele majutusasutustele peale surutud pariteediklauslist, mille kohaselt ei tohtinud hotellid oma turustuskanalite kaudu pakkuda majutusele soodsamat hinda kui oli Booking.com-is. Hinnapariteedi tingimus vähendas konkurentsi Booking.com-i ja konkureerivate broneerimisplatvormide vahel ning tõi kaasa suured vahendustasud Booking.com-ile. Kuna hotellidel puudus võimalus määrata oma veebilehel otsemüügiks hindu, vähendas see ühtlasi hotellide otsemüügi võimalusi.
Kokkuvõttes on tegemist EL konkurentsiseaduse rikkumisega, mille läbi said hotellid ja teised majutusasutused märkimisväärset finantskahju.
Booking.com-i tegevus pälvis Saksamaa konkurentsiameti tähelepanu juba 2015. aastal, kui leiti, et Booking,com tegevus rikub monopolidevastast seadus ning piirab oluliselt vaba konkurentsi. Sõlmitud kokkulepet kompensatsiooni maksta Booking.com aga täitma ei hakanud, asudes hoopis juriidilisele vasturünnakule.
Pöördepunkt saabus 19. septembril 2024, kui Euroopa Kohus tunnistas Saksa konkurentsiameti otsuse seaduspäraseks ja Booking.com-i süüdi EL konkurentsiseaduse rikkumises. Euroopa Kohtu otsus ongi aluseks, mis võimaldab Booking.com-ilt kahjutasu nõuda.
Protseduuri koordineerib Euroopa katusorganisatsioon Hotrec, kuid põhimõtteliselt on igal Euroopa majutusasutusel võimalik hagiga liituda. Veebiaadressil mybookingclaim.com on vaid üks küsimus: "Kas sinu hotell sai ajavahemikul 2004 kuni 2024 Booking.com-i kaudu kliente? Kui jah, siis ilmselt maksis sinu ettevõtte ülemääraseid komisjonitasusid ning sul võib olla õigus hüvitisele."
Mainitud ajavahemikus Booking.com kaudu kliente saanud majutusasutused saavad ühishagiga aadressil mybookingclaim.com liituda kuni 31. juulini 2025. Sellega ei kaasne riske või täiendavat rahalist kulu, kuid samas on võimalus tulevikus Bookingule makstud komisjonitasu osaliselt tagasi saada.
Hagi esitamise poolt on järgmiste riikide hotellide huve esindavad ühendused: Austria, Belgia, Holland, Horvaatia, Eesti (Eesti Hotellide ja Restoranide Liit), Iirimaa, Island, Itaalia, Kreeka, Küpros, Läti, Liechtenstein, Leedu, Luksemburg, Norra, Portugal, Poola, Rumeenia, Saksamaa, Slovakkia, Sloveenia, Soome, Šveits, Taani, Tšehhi Vabariik ja Ungari.
Vaata ka ehrl.ee.
Samal teemal: Booking.com ei nõua enam hotellidelt madalaimat hinda