Majutusbroneerimisportaal Booking.com loobus pikka aega kehtinud nõudest, et hotellid ei tohi otsemüügis või teistes portaalides pakkuda odavamaid hindu, kui on Booking.com veebilehel. Odavaima hinna nõude algne eesmärk oli garanteerida Booking.com-ile vahendusmarginaal, kuid see nõue muutus Booking.com turujõu suurenemisel hotellidele piiravaks.
Madalaima hinna nõudest loobumine puudutab siiski vaid Euroopa Liidu riikides asuvaid hotelle, sest nii ennetas Booking.com võimalikke sanktsioone Euroopa Komisjonilt. Nimelt tunnistas Euroopa Komisjon mais 2024 Booking.com-i Digital Markets Acti (DMA) järgi "gatekeeperiks" ehk internetis olulise turujõuga ettevõtteks.
Bookingule tähendab see suuremat kontrolli ja täiendavaid reegleid. Muuhulgas nõudis Euroopa Komisjon, et lõpptarbijale tuleb pakkuda suuremat valikuvabadust ning võrdsemaid tingimusi ka hotellidele ja puhkusemajutuse pakkujatele. Booking.com-ile anti 6 kuud aega viia oma tegevus EL reeglitega kooskõlla ja selle tulemus on nüüd siis käes.
Mida see võiks reisijale kui lõpptarbijale tähendada, on veidi vara öelda. Odavamate majutuskohtade puhul, millel pole oma broneerimissüsteemi või veebilehtegi, ilmselt ei muutugi suurt midagi. Kallimad hotellid võivad seevastu oma kodulehel välja tulla soodsate pakkumistega, mis Booking.com-is ei pruugi kajastuda.
Kui varem broneeris klient hotelli bookingus, makstes selle eest 100 eurot öö, siis hotell sai kätte ca 80 eurot. Nüüd võib hotell oma kodukal sama tuba pakkuda 90 eurot öö. Klient maksab 90, hotell saab kätte 90 (miinus kaarditasu ca 1-3%). Võidavad ELi külastavad kliendid ja ELi hotellid. Pikas perspektiivis peaks booking vastama ja broneeringute kodulehelt väljavalgumise takistamiseks vahendustasu langetama. Selle seaduse võib selgelt Euroopa institutsioonide väljundi positiivsele poolele kirjutada.
Just hiljuti oli kogemus kus tahtsime ühes hotellis lisaööd võtta (õigemini, pidime 2 ööd pealinnast väljas olema ja soovisime samas hotellis tagasi tulles ööbida) ja registreerimislauas paluti broneering ikkagi teha läbi bookingu, sest nii olevat lihtsam...
Ehk ma ei ole päris kindel, et hinnad nüüd tingimata ja igal pool langevad. Jah, nendele kes end mh läbi bookingu turundavad saavad nüüd hinnapaindlikkust juurde ja mõnes hotellis saab ehk tõesti soodsamalt, aga ma ei ole päris kindel et üleüldine hinnalangus tuleb.
Aga eks näis!
Seda on tõesti juhtunud, et ilma eelnevalt broneerimata küsitakse hotelli receptionis kallimat hinda, kui on bookingus ja soovitavad siis lahkelt broneerida booking.com-i kaudu. Ma saan aru, et vastuvõtutöötajal on täiesti ükskõik mõnes suures ketihotellis, aga seda on juhtunud ka pisikestes nö perehotellides.
mrky, igal pool ei pruugigi langeda. Pigem võidavad sellest suured hotelliketid (a'la Radisson, Hilton), kellel on toimiv broneerimissüsteem ning lojaalne kliendibaas. Kusjuures see muudatus võib bookingusse meelitada ka mõne keti või üksiku hotelli, mis siiani on bookingut kõrge tasu tõttu vältinud. Väikese hotelli või kodumajutaja jaoks on oma broneerimissüsteemi ehitamine või kolmandalt osapoolelt rentimine ilmselt sama kallis või kallim, kui bookingu kasutamine.