Euroopa Komisjon hoiatas 10 riiki, kus reisijad pole raha tagasi saanud

Euroopa Komisjon käivitas juriidilise protsessi 10 riigi vastu, kus reisijad pole koroonaviiruse tõttu ära jäänud reiside eest raha tagasi saanud. Need 10 riiki on Tšehhi Vabariik, Küpros, Prantsusmaa, Kreeka, Itaalia, Horvaatia, Leedu, Poola, Portugal ja Slovakkia.

Vastavalt Euroopa Liidus kehtivale korrale peavad paketireiside korraldajad ärajäänud reiside eest kahe nädala jooksul tagastama kas raha või reisija nõusolekul asendama rahalise väljamakse vautšeriga. Mainitud riikides pakuti reisijatele raha asemel ainult vautšereid või ei tagastatud raha õigeaegselt.

Euroopa Komisjoni samm ei tule ootamatult. Komisjon on varem korduvalt meelde tuletanud, et Euroopa Liidus reisijate õigusi kaitsev seadusandlus toimib endiselt ka kriisiolukorras ning reisifirmad peavad sellele vastavalt ka käituma. Muuhulgas tähendab see seda, et vautšerite aktsepteerimine peab olema vabatahtlik ja seda kindlatel tingimustel:

  • reisijatel peab olema õigus vahetada vautšer rahaks, kui vautšerit ei kasutata;
  • reisijad peavad olema olema kaitstud lennufirma võimaliku pankroti vastu;
  • vautšerid saavad olla vaid ajutine lahendus ja neid tuleb rakendada ainult praeguse kriisi kontekstis.

Esialgu on tegemist riikidele saadetud märgukirjaga, millele tuleb vastata kahe kuu jooksul. Juhul, kui selle aja jooksul ei võeta ette korrigeerivaid samme, pöördub Komisjon riikide vastu Euroopa Kohtusse. Tavaliselt klaaritakse sellised asjad siiski eelnevalt ära ja Euroopa Kohtusse jõutakse harva.