Fotod ja video: haruldane võitlus lõvide ja krokodilli vahel

Keenia keskosas, 350 kilomeetrit pealinnast Nairobist põhja pool, mitte kaugel Mount Kenyast, asub suhteliselt vähekülastatud Samburu rahvuspark. Rahvuspargi keskel voolab Ewaso Ng'iro jõgi, mille vesi aitab loomadel sealses kuivas kliimas ellu jääda. Selle aast augustis jäädvustati Ewaso jõe ääres aga üks üsna haruldane sündmus.

Kui pargi töötajad märkasid jõe ääres hiljuti surnud noort elevanti (loomulikel põhjustel, mitte salakütitud), lõigati elevandilt vastavalt kehtivale protseduurile esimese asjana ära võhad, et vältida nende sattumist salaküttide kätte. Elevandi korjus kujutab endast lõvidele hiiglaslikku söömaaega ja võis arvata, et varem või hiljem nad elevandi juurde jõuavad. Küsimus oli vaid selles, kas esimesena jõuavad kohale Samburu pargi enda lõvid või on lõvid naabruses asuvast Buffalo Springsi rahvuspargist kiiremad.

Samburu lõvid olid siiski esimesed. Esimesena saabus surnud elevandi juurde piirkonnas domineeriv isalõvi Lguret. Kuid inspekteerides elevanti ja peletades eemale samuti lihajahile kogunenud marabusid, märkas Lguret, et värskele elevandilihale ihub hammast veel üks konkurent – selleks oli üks paljudest Ewaso jões elevatest krokodillidest. Toiduahela tipus olevad lõvid ja krokodillid üldjuhul väldivad otsest kontakti, kuid seekord hargnes krokodilli ja lõvide vahel lahti tõeline draama.

Võiks arvata, et lõvi ja krokodilli võitluses on eelis krokodillil, kelle üliteravate hammastega tugevad lõuad ja tugeva löögiga saba peaks omavahelise tulemuse ära otsustama. Pealegi on krokodillid Maa peal liikunud juba 250 miljonit aastat ja iga krokodilli näol on juba niigi tegemist oma liigi märkimisväärse esindajaga, sest 99 noortest krokodillides saab ise ära söödud, olgu siis kalade, sisalike või teiste krokodillide poolt.

Kuid varsti saabusid elevandi juurde ka teised lõvid ning ühiselt otsustasid lõvid, et sellest saab nende, mitte krokodilli pidu. Kolmest täiskasvanud lõvist ründasid krokodilli kõige aktiivsemalt Lguret ja lõvi nimega Nanai. Kolmas lõvi, Nabulu, püsis enamuse aegadest lähedal viibivate poegade juures. Kuigi kolm ühe vastu, polnud see lõvidele mingil juhul "jalutuskäik pargis".

Äge võitlus kestis umbes 10 minutit. Siis tunnistas krokodill vastaste ülekaalu ja otsustas taanduda sügavamasse vette. Lõvide pidu või alata. Sündmuse jäädvustasid pargis viibinud turistid ja pargi töötajad.

Isalõvi Lguret märkab krokodilli.

Isalõvi läheneb krokodillile

Krokodill teeb lõvi nähes sabaga ähvardavaid löögiliigutusi.

Nanai näitab krokodillile kihvu ja lõriseb.

Lguret äigab krokodillile käpaga.

Krokodill saadab sabalöögiga lõvide poole veeesahmaka.

Järgmiste päevade jooksul nägid lõvid elevandi karkassi lähedal üha uusi ja uusi krokodille.

Vaata Lõvide ja krokodilli võitluses ka allolevat kahte videot. Esimese video teises pooles esineb kahjuks tehnilist praaki.

Fotod Ewaso Lions