Hiina nõuab välisriikidest saabujatelt anaaltestimist

Pärast koroonapandeemia algust on reisimine Hiinasse üsnagi piiratud. Neid, kellel reisiluba õnnestub saada, ootab ees pikk karantiin valitsuse poolt määratud hotellides ja PCR testid nii enne reisi kui saabumise järgselt. Nagu kirjutavad mitmed rahvusvahelised väljaanded (New York Times, Reuters, BBC, Vice jt), on Hiina valitsus nüüd otsustanud, et ninasõõrmest võetavad testid pole piisavalt usaldusväärselt ning välisriikidest saabudes tuleb anda pärakust võetav koroonaproov.

Nagu Hiina puhul tavaks, on ametlikku infot raske leida, kuid seni on anaaltestimist kohaldatud peamiselt Pekingi ja Shanghai lennujaamades. Testimine võib sõltuda ka sellest, kui suureks Hiina võimud saabujate riski hindavad. Jaapan ja USA on jõudnud juba sellise praktika vastu protesteerida, Hiina ametnikud eitavad kõike.

Miks kasutatakse anaalteste?

Põhjuseks tuuakse asjaolu, et seedetraktis elab viirus kauem, kui hingamisteedes ja nii vähendatakse valenegatiivsete testide hulka. Testimisel kasutatakse vatitampoone, mis lükatakse 3-5 cm pikkuselt pärakusse ja seal õrnalt keerutatakse. Anaaltest ei tähenda, et ninasõõrmest võetavast testist pääseks. Kuni 21 päevani ulatuva karantiini jooksul testitakse mõlemal viisil.

Näis siis, kaua sellisel viisil testimine Hiinas kestab. Võimalik muidugi, et Hiina annab niimoodi märku, et nad polegi riiki saabuvatest välismaalastest huvitatud. 1,4 miljardilise rahvaarvu puhul piisab ka siseriiklikust turismist.

Mis on tõenäosus, et lisaks koroona testimisele pannakse tallele ka turistide DNA näidised? Noh, igaks juhuks või nii.