Hiinlased kopeerisid UNESCO maailmapärandisse kuuluva Austria küla
veigo
veigo
22. veebr 2016 09:55

Hiinlased on maailmas tuntud oma kopeerimisoskuste poolest. Iphone'i ja Hermese koopiad ei üllata enam ammu kedagi, kuid hiinlased on Hiinasse ehitanud ka mitmete tuntud ehitiste koopiad. Nii võib Hiinast leida oma Eiffeli torni, Toweri silla, püramiide, tükikesi New Yorgist ja klassikalisest Inglismaast.

Kuid Hiinas ei kopeerita mitte ainult üksikuid ehitisi, vaid ka terveid linnu. Mõned aastad tagasi avastasid Austria ühe kõige maalilisema küla Hallstatti elanikud, et täpselt identse koopia nende UNESCO maailmapärandisse kuuluvast külast leiab nüüd ka Lõuna-Hiina Guangdongi provintsist. Kohalik kaevandusmagnaat, kes nägi selles eelkõige kinnisvaraprojekti, kulutas koopiaküla ehitamiseks 845 miljonit eurot.

Austria Hallstatti elanikud olid uudisest kuuldes segaduses. Kuidas saab lihtsalt võtta kätte ja kopeerida 1:1 nende koduküla? Paljudele tundus see lihtlabase vargusena. Tänaseks on enamik Hallstatti elanikke Hiina koopia olemasoluga leppinud ja seda võetakse pigem paratamatusena. Kuid igal juhul satub Hiina turiste Hallstatti nüüd palju rohkem, kui varem.

Miks hiinlased sellise kopeerimisega tegelevad? Siin on üheskoos mitu põhjust. Hiinas on tänaseks tekkinud ostujõuline keskklass, kes otsib oma rahaliste võimaluste eksponeerimiseks väljundit. Kuna Mao klassideta ühiskonnamudel ei paku selleks just palju võimalusi, siis rikkamale keskklassile mõeldud Hallstatti taolised kinnisvaraprojektid rahuldavad just seda tüüpi vajadusi. Lisaks nähakse Ida filosoofias kopeerimist Läänest erinevalt. Sellel on seal pikad ajaloolised traditsioonid ja seda ei nähta tingimata originaalloomingust alaväärsemana.

Loodetakse, et "Made in China" versioon Euroopa järveäärsest külast tõmbab ligi nii turiste kui investoreid. Turismi koha pealt näivad asjad isegi sujuvat, kuid kättesaadud info põhjal pole ei Hallstat ega teised koopialinnad kinnisvaraprojektidena loodetud ostuhuvi tekitanud. Pigem on need kohad populaarsed noorpaaride hulgas pulmareisidel ja turistidele, kes reisi Euroopasse ei jõua ette võtta. Kui vaadata 2015. aastal Hiina Hallstattist tehtud reportaaži, siis näib, et tegemist on järjekordse kinnisvaraarendusega, mis jääb kummituslinnaks. Või nagu filmis ostuhuvita kinnisvara kohta filmis viisakalt öeldakse – Hiina Hallstatt on linn, kus pole mitte kunagi mitte kedagi kodus.

Hiina Hallstatti asukoht

P.S. Tallinna vanalinn kuulub samuti UNESCO maailmakultuuri pärandi nimekirja. Mine sa neid hiinlasi tea.

Hallstatt on tõeline pärl! Kas just Euroopa ilusaim aga kategooria on õige.

Ise sattusin sinna kogemata. Oli vaja saia osta ja keerasin esimese "küla" juures parklasse. Olin kindel, et piisavalt suur koht ja mõni pagaripood ikka on. Paari minutiga olid saiaostjad tagasi ja teatasid, et siia me nüüd jääme. Tõesti, start oli alles pimedas. Vaatamist-pildisamist jagus tundideks.

0
0
Kuidas veeta pikk nädalavahetus Gauja rahvuspargis
Gauja Rahvuspark
Sisuturundus
Kuidas veeta pikk nädalavahetus Gauja rahvuspargis
Just nii palju maksab toidumürgitus, luumurd ja rolleriga kukkumine eestlaste lemmiksihtkohtades
Seesam
Sisuturundus
Just nii palju maksab toidumürgitus, luumurd ja rolleriga kukkumine eestlaste lemmiksihtkohtades
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased