Et puhkusereis Hispaaniasse ei kujuneks valusaks kogemuseks, tasub ujuma minnes veenduda, et vees poleks ootamatut ohtu meduuside näol. Meduusid ja meripõied Hispaania randades nii mandriosas, Baleaaridel kui Kanaaridel olnud puhkustehooajal olnud kasvavaks probleemiks ja sel aastal on meduuse juba märgatud Tenerifel.
Eelmisel suvel otsis Hispaania populaarsetes randades meduusi nõelamise tõttu arstiabi vähemalt 7000 ujujat, mis oli 40 protsendi suurune kasv võrreldes 2023. aastaga. Meduuside vohamise taga on mitmed tegurid:
2024. aasta juulis tuli sulgeda kaks randa Kataloonias ja Tarragonas, kuna meduuse ilmus erakordselt suures koguses. Sel aastal on ohtlikke mereelukaid märgatud Costa del Soli randades Marbellas, Fuengirolas ja Benalmádenas, Kanaaridel Tenerifel pandi välja kollane hoiatuslipp Las Teresitase rannas. Tasub teada, et ohtlikest mereelukatest hoiatamiseks on nüüd kollaste lippude kõrval randades kasutusel ka lillakad lipud.
Seejuures pole inimestele kõige ohtlikumad mitte erinevad meduusiliigid, vaid hoopis meripõis (Physalia physalis), mida hüütakse ka valemeduusiks ja portugali sõjalaevukeseks, kuna on sarnaselt keskaegsetele Portugali sõjalaevadele väga kirev. Meripõis on tegelikult paljudest polüüpidest koosnev koloonia, kus igal loomal on erinev ülesanne, kuid käitutakse, nagu oleks tegu ühe isendiga. Meripõied elavad tavaliselt ligi tuhandest isendist koosnevates rühmades.
Meripõite ujupõie all leidub hulgaliselt polüüpe, kelle küljes ripuvad mürgikapslitega varustatud kuni 30 meetrit pikad kombitsad. Inimesele tekitab mürk tugevat põletust ja valu ning halvimal juhul võib kontakt lõppeda teadvusekaotuse ja surmaga.
Kokkupuute kohal tekib kohe punetav turse, mille hoolikal uurimisel võib näha mitmeid mürgirakkude torkejälgi. 24 tunniga kontaktikohas nahk kärbub. Paranemisel jääb arm.
Meduuside eest hoiatamiseks on Malaga merekaitseorganisatsioon Aula del Mar loonud ka vastava mobiilirakenduse InfoMedusa, aga kasutajate hinnangud sellele on pigem tagasihoidlikud.
Terviseameti mürgistusteabekeskuse veebilehel leiab sellise info:
Soojades randades võib ootamatult kohtuda ka meripõie nimelise meduusiga (kannab ka nime Portugali sõjalaevuke). Tema kõrverakkudega kokku puutumine võib põhjustada raske süsteemse mürgistuse – see väljendub lihasvalu, oksendamise, teadvushäirete ja hingamisraskusena. Tõsise kahjustuse tekke vältimiseks tuleb kõik meduusiosised kohe rannas mereveega nahalt maha pesta ja vajadusel ka pisut kraapida, et naha külge kinnitunud kõrverakud lahti tuleksid. Täheldatud on, et meduusi kõrvetust leevendab soe vesi paremini kui külm. Kohe võib kannatanule enda valuvaigistit ja tõsisemate kaebuste tekkides pöörduda kohaliku arsti poole.