Hispaanias loobuti päevitamisel maskikandmise nõudest

Märtsi lõpus otsustas Hispaania valitsus karmistada maskikandmise reegleid (vaata uudist Hispaanias uus kord: mask peab ees olema ka rannas). Uus kord nõudis, et mask peab olema ees ka rannas ja basseini ääres päevitades, seda isegi siis, kui inimeste vahel on piisav distants või tegemist on perega, kes on teistest eraldi. Rikkujatele kehtestati maski mittekandmise eest kuni 100 euro suurune trahv.

Selline korraldus tekitas Hispaanias korraliku pahameeletormi. Eriti pahased olid turismiregioonid, kellega muudatuste osas eelnevalt ei konsulteeritud. Mitmete regioonide valitsused (Baleaarid, Kanaarid, Andaluusia, Kataloonia) ütlesid otse välja, et nemad seda korraldust täitma ei hakka.

Arvestades Hispaanias tekkinud kriitikatormi, võis arvata, et rannas maskikandmise korraldusega pole lugu veel kaugeltki lõppenud. Ja mööduski vaevalt nädal, kui seesama Hispaania Tervishoiuministeerium, mis hiljuti teatas, et "uued reeglid on tulnud, et jääda", tegi valitsusele ettepaneku rannas ja basseinide ääres ühe koha peal viibides ning sportimisel maskikandmise nõudest loobuda. Maski tuleb siiski kanda rannas jalutades.

Hispaania valitsus on möönnud, et arvestades värskemaid teadmisi, et vabas õhus on oht viiruse levikuks üsna tagasihoidlik, polnud ehk tegu parima otsusega.

Kena. Ainult, et kuidas oma peaga mõtlev inimene peaks suhtuma valitsuste kriisijuhtimisvõimesse, kui igapäevaselt paisatakse mitte ainult vastuolulisi sõnumeid, vaid ka tühja-kargavaid piiranguid?

Muidugi on see võimas tunne, kui murtakse järjekordsest lahtisest uksest läbi, kuid erilist usaldust see inimeste seas ei tekita.

Selle – mitte ainult Hispaania valitsuse – hüsteerilise "meetme" vajalikkuse lükkasid inglise epidemoloogid ümber juba jupp aega tagasi:

According to Prof Mark Woolhouse, an epidemiologist at Edinburgh University who sits on the government’s SPI-M committee, the chance of a super-spreader event among the crowds that turned up from Bournemouth to Southend was minimal in theory – and nonexistent in practice.

“Over the summer we were treated to all this on the television news, pictures of crowded beaches, and there was an outcry about this,” he told MPs. “There were no outbreaks linked to public beaches. There’s never been a Covid-19 outbreak linked to a beach, ever, anywhere in the world, to the best of my knowledge.”

https://www.theguardian.com/world/2021/feb/19/how-the-beach-super-spreader-myth-can-inform-uks-future-covid-response

Okei, kuhugi peavad ju rääkivad pead oma suust voogava sooja õhu suunama, kuid selliste absurdsete, ebavajalike piirangute pealesundimisega tekitatakse inimestes ainult trotsi järgimaks isegi mõistlikke ja vajalikke piiranguid. Aasta jooksul on korduvalt "otsustajad" endale sellega jalga tulistanud ja mitte miski ei näita, et laskemoon hakkaks otsa lõppema... See aga tähendab "tavainimesele" kriisist väljumise edasilükkumist.