Hispaanias viib Thomas Cooki pankrot sulgemisele 500 hotelli

Hispaania
Kanaari saared

Briti reisikorraldaja Thomas Cooki pankroti tagajärjed hakkavad Vahemere ääres aina rohkem reaalsusesse jõudma. Thomas Cooki suurimal sihtturul Hispaanias peab uksed sulgema 500 hotelli, hotellide personalil tuleb suu puhtaks pühkida mitme kuu palgast, kirjutab El Pais.

Olukorda võimendab see, et tänu Thomas Cooki suurele turuosale majutasid paljud hotellid kas ainult või siis väga olulises osas Thomas Cooki kliente. 500 hotellist 100 sõltuski ainult Thomas Cookist, ülejäänud 400 hotelli puhul täitis Thomas Cook 30-70% tubadest. Suurim mõju avaldub Kanaari ja Baleaari saartel, kus Thomas Cooki kadumine mõjutab 40% hotellidest, järgneb Costa del Sol 20% ja Kataloonia ning Valencia piirkonnad 10 protsendiga.

Hispaania hotelle ja majutusasutusi ühendava assotsiatsiooni juht Juan Molas toob olukorra illustreerimiseks näite ühest Thomas Cooki partnerhotellist Fuerteventuras, mis alustas veebruaris 20 miljonit eurot maksnud ulatuslikke renoveerimistöid – ainult selleks, et Kanaaride talvehooaja alguses 7. oktoobril 700 toaga hotell sulgeda ja vallandada 200 töötajat. 7. oktoober saabki paljudele hotellidele olema kurb kuupäev, sest 6. oktoober on see tähtaeg, mil kõik Thomas Cooki kliendid peavad olema koju toimetatud ja kindlustusfirmad veel reisijate majutuse hüvitavad.

Hispaania turismisektori ja valitsuse esindajad arutavad, kuidas tekkinud olukorrast võimalikult valutult välja tulla. Prioriteet number 1 on lennuühendused Kanaari saartega. Siin on koos kaks halba asja – esiteks toimetas Thomas Cook Kanaaridele paljudest Euroopa riikidest (UK, Saksamaa, Skandinaavia riigid, Holland, Belgia) 30% reisijatest. Kokku kaob lennukitest umbes 1,3 miljonit istekohta, neist Tenerifele 350 000 ja Lanzarotele 220 000. Teiseks on teatanud Rayanair sulgeda 8. jaanuaril baasid Gran Canarial, Tenerifel (South) ja Lanzarotel. Arutelu käibki selle ümber, kuidas veenda Ryanairi jätkama ning missuguste soodustustega meelitada teisi lennufirmasid avama liine Kanaaridele.

Euroopa teine suur reisikorraldaja TUI on teatanud, et mingid tühikud suudavad nad täita, kuid nendega seotud lootusi ei tasu liiga kõrgeks ajada. TUI-l on hulk Boeing 737 MAX lennukeid lennukeelu tõttu sundpargitud ning teine hulk tellitud MAX-e saabumata.

Pikemas perspektiivis võivad osad hotellid leida uue omaniku ja seda veidi irooniliselt taas Thomas Cooki nime all. Nimelt on Thomas Cook Hotel Investments (TCHI), mis on finantsiliselt iseseisev ning mida kontrollib Šveitsi fond LMEY, huvitunud Thomas Cooki hotelliäri osalisest ülevõtmisest.

Missugused on Thomas Cooki kokkuvarisemise majanduslikud mõjud Hispaania turismisektorile ja majandusele tervikuna, on veel selgumas. Kreekas on näiteks välja arvutatud, et 2020. aastal jääb majutusasutustel saamata 930 miljonit eurot, laiem mõju majandusele ulatub aga 2,5 miljardi euroni. Arvestades, et Hispaania oli Thomas Cooki jaoks Kreekast kaks korda suurem turg, on ka Hispaania numbrid vastavalt suuremad.

Samal teemal: Thomas Cooki kollapsi mõjud ulatuvad üle maailma