Kui me hetkel naudime Euroopas läbi ajaloo kõige soodsamaid lennupiletite hindu, siis paraku ei saa sama öelda majutuse hindade kohta. Saksamaa suurim hinnavõrdlusportaal CHECK24 võrdles hotellide ja puhkusemajutuse hindu Saksamaal ja Euroopa populaarsetes puhkusekohtades augustis 2021 võrreldes sama kuuga augustis 2019 ning avanenud tulemus pole just rõõmustav:
Kui 2019. aasta augustis maksis keskmine hotelliöö Saksamaal 91 eurot, siis sel aastal on see kasvanud 118 euro peale (+30%). Puhkusekorterite keskmine hind on kerkinud 96 euro pealt 111 eurole (+16%).
Mujal on hotellihinnad kõige suurema tõusu läbi teinud Türgis, kus puhkajad maksavad keskmiselt 83% rohkem, kui pandeemiaeelsel 2019. aastal (loodetavasti pole see valuutakursi muutusest tekkinud vigane võrdlus). Märkimisväärselt on kallinenud hotellid ka Poolas (+62%), Kreekas (+42%), Austrias (+35%), Itaalias (+35%), Horvaatias (+32%) ja Saksamaal (+30%). Keskmine hotellituba Euroopas on selle aasta augustis 34% kallim, kui samal kuul kaks aastat tagasi.
Hotellitoa ühe öö keskmine maksumus augustis 2019 ja augustis 2021 (CHECK24)Puhkusekorterite hinnad on kõige suurema tõusu läbi teinud Horvaatias (+68%), Taanis (+48%), Kreekas (+44%), Austrias (+29%) ja Poolas (+27%). Keskmiselt on puhkusekorter 2021. aasta augustis Euroopas 25% kallim, kui 2019. aasta augustis.
Puhkusekorteri ühe öö keskmine maksumus augustis 2019 ja augustis 2021 (CHECK24)Kokkuvõtteks
Majutuse järsk hinnatõus viitab, et reisimine Euroopas on sel suvel lõpuks täie hooga käima läinud ja kohati ületab nõudlus pakkumist. Võib arvata, et majutuse puhul on olukord teataval määral sarnane Euroopa rendiautode turuga, kus autorendifirmad müüsid pandeemia ajal suure osa autodest nõudluse puudumisel maha ja nüüd pole uusi autosid kiirelt kusagilt võtta. Võrreldes paari aasta tagusega on ka osa hotelle oma uksed sulgenud ja puhkusekorterite lühiajalisele väljarendile otsiti turismi puudusel stabiilsemaid alternatiive.
See ei tähenda, et soodsad pakkumised turult kadunud oleks, pigem iseloomustab hinnatõus vahepeal majutuse nõudluses ja pakkumises toimunud lühiajalisi, kuid silmatorkavaid nihkeid. Kuid päris kõrvale ei saa jätta ka soovi hotellide ja puhkusekorterite omanike soovi kiiresti tasa teha pika vindumise jooksul kaotatud tulusid.
Ette planeerijana tekib küsimus, et kas 2019. a. augusti hinnad võeti 2019. a. juuni lõpus ja selle aasta augusti omad nüüd juuni lõpus.
Kogemus näitab, et selle suve hinnad on oluliselt soodsamad olnud, kui 2020. a. suve hinnad vähemalt 6-9 kuud ette broneerides olid. Seega siis, kui koroonast veel midagi kuulda ei olnud. 2019. a. hinnad olid üsna sarnased 2020. a. koroona eelselt tehtud broneeringutele.
Lõuna-Euroopas oli see aasta veel mais broneeringut tehes augustiks saada väga hea hindadega hotelle jm, mis on ka tasuta tühistamisega vahel isegi vahetult saabumiseni.
Korterite ja majadega sama. Isegi mais oli veel juuniks saada selliseid diile, mida muidu pidi hoidma juba jaanuarist-veebruarist.
Hetkel pole muidugi otsingutega tegelenud ja praeguseks võib seis muidugi juba teine olla, kui alles nüüd otsima hakata.
Ise hetkel Horvaatias ja võib öelda, et majutuse hinnad on kohati päris jaburad, eriti paistab see silma siseturistide meelispaikades.
Väljas söömine väga ei ole kallinenud, vähemalt kogetud paikades, aga põhjus võib olla ka valitsuse toetustes toitlustussektorile, millest kodumejutajad ilma olevat jäetud — nii vähemalt kohalikud ogalikud seletasid...
... ja siin peab ka arvestama seda, et horvaatidel on perepuhkuste periood venitatud 2,5 kuu peale (hakkab juuli algupoole) — mis tähendab, et horvaatia Pärnud, Haapsalud ja Narva-Jõesuud võivad olla üsna tihkelt täis, kuniks peade kohal ähvardavalt rippuva sügisese lockdownini — mis tähendab, et käigu pealt mõistliku hinnaga enam-vähem majutust on pehmelt öeldes keeruline leida.
Agur, huvitav info! Horvaatia lainetas ka eelmine suvi - kuni pidu oli läbi. Ehk see veel meeles.