India tõstis e-viisa hinda

India

2017 oli India turismile hea aasta. Esmakordselt saabus Indiasse üle 10 miljoni välisturisti (10,18 miljonit), neist 1,7 miljonit kasutas selleks India e-viisa taotlemise võimalust. 2018. aastal on India e-viisa taotlemine veelgi hoogustunud.

Kindlasti aitab sellele kaasa India valitsuse otsus muuta India viisarežiim alates 1. aprillist 2017 varasemast liberaalsemaks (loe pikemat ülevaadet India viisarežiim muutus liberaalsemaks). Põhilisteks muutusteks oli e-viisa võimalusega riikide ringi laiendamine (s.h. ka Eesti), Indias viibimise perioodi pikendamine 30 päevalt 60 päevani, kahekordse sisenemise võimalus ja taotlusperioodi pikendamine kuni 120 päeva ette.

Näib, et India valitsus on turisminumbrite kasvust hoogu sattunud ja näeb võimalusi lisatulusid teenida. Juuli viimasel nädalal tõsteti India e-viisa taotlemise tasu enamike riikide kodanikele 60%. Kui seni maksis India e-viisa Eesti kodanikule 50 USD, siis nüüd tuleb viisa eest maksta 80 USD. Üksikutes riikides, nagu USA, UK ja Venemaa on see varasema 75 USD asemel 100 USD. Viisatasule lisandub 2,5% pangatasu, mis teeb India viisa kogumaksumuseks 82 USD (71€).

Nagu tavaks, nendega, keda asi kõige rohkem puudutab, ehk siis turismiringkondadega eelnevalt ei konsulteeritud. Kardetakse, et täiendava maksu näol kogutakse palju vähem, kui tooks sisse kasvav turistide arv (vägisi tahaks siin teatavaid paralleele tõmmata). Õigustatult märgitakse, et välisturistid võrdlevad viisakulusid paratamatult ka naaberriikidega (Sri Lanka, Tai, teised Kagu-Aasia riigid), kus need on palju väiksemad või paljude riikide kodanikele viisavabad. India turismiminister on teinud ettepaneku e-viisa tasu tõstmine ümber vaadata, kuid vähemalt esialgu suhtutakse sellesse tõrjuvalt. Põhjenduseks tuuakse, et tasu peegeldab India kodanikelt teistes riikides küsitavat viisatasu.

India e-viisat taotledes tasub tähele panna, et internetis leidub arvukalt kommertslehti, mis samuti vahendavad India e-viisat, kuid nende tasu on reeglina kõrgem. Nende nimi on sarnane ametliku veebilehega ja üldjuhul kasutatakse .com lõppu. India valitsuse ametlik koduleht e-viisa taotlemiseks asub aadressil indianvisaonline.gov.in. Täieliku nimekirja riikidest ja uutest e-viisa hindadest leiab failist indianvisaonline.gov.in/evisa/eTV_revised_fee_final.pdf.