Indoneesias plaanitakse muudatusi kriminaalkoodeksis, millega keelustataks igasugused abieluvälised (s.h. samasooliste vahelised) suhted karistatavaks ning see puudutaks ühtmoodi nii kohalikke kui riiki saabunud turiste. Seaduse vastuvõtmine on hetkel Indoneesia presidendi palvel edasi lükatud (vaja asja põhjalikumalt uurida), kuid juba oktoobris võidakse protsessiga edasi minna.
Mida seadusemuudatused kaasa tooks?
Indoneesia kriminaalkoodeksis plaanitakse karistatavaks muuta järgmised asjad:
Kuna muuta oleks vaja suurt hulka seadusi, jõustuksid kriminaalkoodeksi muudatused kaks aastat pärast vastuvõtmist ehk mitte enne 2021. a. lõppu. Karistataks neid, kelle kohta esitatab kaebuse partner, laps või vanem. Karistused on karmid: abieluvälise suhte eest võib oodata kuni 1-aastane vanglakaristus, väljaspool abielu kooselamise eest kuni 6-kuuline vanglakaristus.
Karistatavate tegude ringi plaanitav laiendamine on omalaadses harmoonias teise seadusemuudatusega, mis on tänavatele toonud tudengite laialdased protestid. Nimelt vähendati korruptsiooniga võitlevate ametnike volitusi.
Mõju Indoneesia turismile
Kuigi kriminaalkoodeksi muudatused pole veel vastu võetud, ilmselt algselt ettepandud kujul ei võetagi ja reaalne mõju turistidele on teadmata, oleks see Indoneesia kui sihtkoha kuvandile sellegipoolest oluline tagasilöök. Kõige rohkem võiks see mõjutada Bali puhkusesaart, mida 2018. aastal külastas Indoneesiasse saabunud 15,8 miljonist turistist 6 miljonit, neist 1,4 miljonit oli Euroopast ja 1,2 miljonit Austraaliast. Turism annab 6% Indoneesia SKP-st, pakkudes tööd 13 miljonile inimesele.
Kindlasti saab tagasilöögi valitsuse plaan luua Indoneesiase "10 uut Balit", ehk suurendada peale Bali teiste sihtkohtade osatähtsust. Ainult et vaatluse alt tunduvad välja olema jäänud need põhjused, miks paljud turistid lähevad just Balile ja mitte mujale.