Uudisteagentuur PA (Press Association) tehtud analüüs näitab, et alates 2020. aasta märtsist on Inglismaal reisimisega seotud reegleid muudetud kokku 50 korda. Sarnane arv reeglimuudatusi on toimunud ka Šotimaal, Walesis ja Põhja-Iirimaal, mis üldjuhul peegeldavad Inglismaal vastuvõetud otsuseid.
Ühendkuningriigis jagatakse riigid vastavalt Covid-19 nakatumise olukorrale ja vaktsineerimise tempole kolme kategooriasse – roheline, kollane ja punane. Ilma karantiinikohustuseta on brittidel võimalik naasta ainult rohelistest riikidest. Probleemiks on aga see, et roheliste riikide nimekiri on üsna lühike ja seda muudetakse väga lühikese etteteatamisajaga.
Nii lisandus selle aasta mais ainsa sooja puhkusekohana rohelisse nimekirja Portugal. See kergitas lendude ja hotellide broneeringud Portugali taevasse, kuid juba juuni algul teatas valitsuse kõigest 4 päevase etteteatamisega, et alates 8. juuni kella 4 hommikust kaob Portugal rohelisest nimekirjast. Brittidele tähendas see kojujõudmispaanikat, sest naastes koju kollasest riigist, tuleb lisaks mitmele testile püsida 10 päeva karantiinis. Selle rikkujad riskivad kuni 10 000£ (11 626€) trahviga.
ÜK valitsuse äkkotsus rikkus ära kümnete tuhandete inimeste puhkuse, Portugali lennujaamades valitses kaos, Briti lennufirmad organiseerisid kiirelt lisalende (päris krõbedate hindadega). Sellele järgnes juulis kordusetendus Hispaanias, mis püsis roheliste riikide nimekirjas vaid 16 päeva. Paljudele lõppes puhkus jälle varem koos närvesööva ülesandega vahetada lend varasemaks.
Arusaadavalt on sellises pidevate muudatuste olukorras inimestele keeruline kusagil välisriigis puhkust planeerida, sest kunagi ei tea, kas tuleb puhkus või paaniline tagasireisi organiseerimine. Briti reisifirmad viitavad, et keegi ei saa täpselt aru, missugune loogika ja mis andmed valitsuse otsuste taga on. EasyJeti juht Johan Lundgren kutsub üles reegleid lihtsustama, lõpetama nende pidev muutmine ja teha rohelised riigid ka reaalselt piirangutevabaks. Näiteks ei pääse praegu ka rohelistest riikidest naasvad vaktsineeritud reisijad kulukast mitmekordsest testimisest.
Seni, kuni seda ei juhtu, jätkub Briti meedias pidev spekuleerimine ja ennustamine, mis riigid võivad rohelisse nimekirja lisanduda või sealt kaduda. Euroopa Liidu reeglistik tundub kõige selle kõrval päris loogiline ja arusaadav.