Istanbuli lennujaam suletakse 2 päevaks

Istanbul

Istanbuli uuest suurest lennujaamast on Trip.ee-s mitmel korral juttu olnud. Türklasi ajendas uut lennujaama, mille nimi ongi Istanbuli Uus Lennujaam (Istanbul New Airport), ehitama praeguse Atatürgi rahvusvahelise lennujaama võimsuse ammendumine ja soov muuta Istanbul senisest tähtsamaks sõlmjaamaks.

Eelmise aasta lõpul öeldi välja ka uue lennujaama avamiskuupäev, milleks on 29. oktoober 2018. Sel päeval toimub siiski vaid suurejooneline avamistseremoonia, vast hoopis olulisemad on hoopis kaks järgnevat päeva, 30. ja 31. oktoober, kui 48 tunni vältel toimub kolimine vanast, Atatürgi lennujaamast Istanbuli uude lennujaama.

Türgi lennujaamu haldava ameti poolt on sõlmitud kokkulepe nii lennufirmade kui maapealsete tugiteenustega, et 30. ja 31. oktoobril on Istanbuli rahvusvaheline lennujaam IST kolimise tõttu ajutiselt SULETUD.

Täpsemad detailid on alles välja töötamisel ja iga Istanbuli lendav lennufirma annab neist eraldi teada, kuid üldjoontes on olukord selline, et kõik lennufirmad tühistavad 30. ja 31. oktoobril 2018 oma lennud Istanbuli ega müü nendele päevadele pileteid. Istanbuli lennujaama suurim lennufirma Turkish Airlines plaanib lendude katkemist vähemalt esimeseks 18 tunniks. Ühtlasi muudetakse lennuplaani selliselt, et lennud, mis tõusevad õhku Atatürgi lennuväljalt, maanduvad juba Istanbuli uuel lennuväljal.

Praegusel hetkel on olukord siiski selline, et lennufirmade lennugraafikutesse muutus veel jõudnud ei ole ja lennud Istanbuli on müügis nii 30. kui 31. oktoobriks ja seda ka Turkish Airlines’i poolt. Mõned Türgi lennufirmad, nagu AtlasGlobal ja Onur Air, kasutavad Atatürgi lennujaama 30. oktoobril esimese 12 tunni vältel. Tulevaste ootamatute muudatuste vältimiseks tasub siiski antud kuupäevadeks lennupileteid lendudele Istanbuli ja Istanbuli kaudu mitte soetada.


Hetkel on lennud Tallinnast Istanbuli broneeritavad (väljumine 30.10, tagasilend 31.10)

Mõnes mõttes oleks oktoobri lõpus Istanbulis siiski päris huvitav olla ja oma silmaga vaadata, kuidas 48 tundi kestev maapealne kolimisoperatsioon ühest lennujaamast teise toimub. Tegemist pole ju üksnes suurejoonelise logistilise ülesandega, kogu maapealne tehnika tuleb uues lennujaamas ka kohe tööle saada.


Istanbuli uue lennujaama sisevaade

Uue lennujaama töö ei alga siiski päris nullist. Juba praegu toimuvad simulaatoris õppused, kuidas uues lennujaamas lende juhtida ja korraldada muid operatsioone. Alates veebruarist toimuvad uuele lennuväljale juba ka testlennud.

Pärast Istanbuli Uue Lennujaama valmimist senine Atatürgi lennujaam suletakse ja sinna hakkavad maanduma ainult riigijuhtide ametlikud delegatsioonid. Esialgu teenindatakse seal ka osasid transpordilennukeid, kuid vana lennujaama põhiotstarbeks saab olema töötamine messikeskusena. Istanbuli Uue Lennujaama koodiks saab IST, nagu senigi.

Kordaks üle:

  • 30. ja 31. oktoobril on Istanbuli lennujaamad (v.a. SAW) suletud.
  • novembri alguses võib lendudel Istanbuli ja Istanbuli kaudu tulla ette hilinemisi, seetõttu ei tasu sel ajal planeerida Istanbulis liiga lühikesi ümberistumisaegu.

Allikas: Daily Sabah