Istanbuli uue lennujaama avamine lükati märtsisse

Istanbul

Peale pikka vaikust (Türgi ametlik meedia oli sisuliselt täiesti vait või avaldas üldist ülistavat infot) saabus üsna prognoositav uudis: Istanbuli Atatürgi 30. ja 31. detsembriks planeeritud kolimine Istanbuli Uude Lennujaama (ajutine IATA kood ISL) on lükatud 2019. aasta märtsi. Nii otsustati Türgi valitsuse, Turkish Airlinesi ning lennujaama ehitamise ja opereerimise eest vastutava IGA esindajate nõupidamisel. Ilmselt leiti edasilükkamise põhjused olema sedavõrd mõjusad, et neid ei saanud ignoreerida.

Turkish Airlines on kulisside taga juba mõnda aega väitnud, et lendamine lennujaamast, mis pole täielikult valmis, toob kaasa paratamatuid probleeme lendude hilinemiste näol ning tooks kaasa suurema mainekahju, kui asi väärt oleks. Probleemiks on ka ühendused kesklinnaga.


Istanbuli uue lennujaama sisevaade. Foto: Flickr

See on teine kord, kui Istanbuli uue lennujaama avamine edasi lükatakse. Algselt pidi kolimine toimuma Türgi Vabariigi 95. aastapäevale järgnevate päevade jooksul 30. ja 31. oktoobril. Uus lennujaam sai küll pidulikult avatud, kuid vaid loetud arvu siselendude ja ainsa rahvusvahelise sihtkoha Bakuu jaoks. Ehk maailma suurimaks planeeritavas lennujaamas jagus tööd paarile-kolmele lennukile.

Lennujaamade, eriti sellises mastaabis, ehitamine ongi aeganõudev protsess ja valmimistähtaegade edasilükkumine on pigem reegel kui erand. Istanbuli lennujaama puhul on erandlik vast ainult see, et 4-aastane ehitustähtaeg oli juba ette teada ebarealistlik. Mis teha, kui mõne mehe personaalsed ambitsioonid esitavad füüsikaseadustele väljakutseid. Kõik uue lennujaama valmimise väljaöeldud avamistähtajad ei tulenenud mitte ehitusprotsessi iseloomust, vaid poliitiliselt olulistest kuupäevadest. 29.10.2018 oli Türgi Vabariigi aastapäev, märtsis on Türgis tulemas valimised.


Foto: Flickr

Võib arvata, et 2019. a. märtsis saab kolimine ka toimuma. Türgi kohalikud valimised toimuvad pühapäeval 31. märtsil. Vahetult selle eel saame ilmselt järjekordset pidulikku avamist näha. Juhuslikult jõustub märtsi lõpus ka lennufirmade suvine lennuplaan ning suure tõenäosusega saab kolimine 30. ja 31. märtsil teoks. Seekord seda vast edasi ei lükata.

Lennundusfoorumites on lugeda, et kuigi lõpetamata ehitustöid on näha kõikjal, jätab Istanbuli uus lennujaam iseenesest väga positiivse mulje. Need, kel lennud Turkish Airlinesiga toimuvad lähema kolme kuu jooksul, peavad leppima senise Atatürgi lennujaamaga. Vaatamata lubadustele jäi uuele lennuväljale oktoobris nimi panemata ja seni on see edasi Istanbuli Uus Lennujaam. Küll aga tasub aega varuda neil, kellel on jätkulennud Turkish Airlinesiga Izmiri, Ankarasse ja Antalayasse. Need väljuvad uuest lennujaamast ja Türgi siselende sealt tuleb vaikselt juurde.