Ka Tais piiratakse kilekottide kasutamist

Tais jõudsid suuremad kaubandusketid, tootjad ja kaubamajad kokkuleppele, mille kohaselt ei jagata alates 2020. aasta algusest poodides enam ühekordse kasutusega kilekotte. Alates jaanuarist peavad kliendid poodi minnes olema valmis kaasa võtma enda koti. Keskkonna mõttes on olulise algatusega, sest plastikjäätmete merrejõudmise poolest on Tai maailma kuues riik.

Ilmselt jäävad kilekotid poodidesse siiski edasi, lihtsalt alates uuest aastast tuleb nende eest maksta. Kuna tegemist pole seadusega, vaid turuosaliste kokkuleppega, siis väiksemates poodides ja turul kasutatakse kilekotte edasi nagu seni. Selles mõttes on Aafrika mitmes riigis kehtiv täielik kilekotikeeld tõhusam.

Hinnanguliselt kasutatakse Tais 45 miljardit ühekordse kasutusega kilekotti aastas. Sellest umbes 30% langeb kaubanduskettide ja 24 h lahti olevate poodide arvele, teine kolmandik väikepoodide ja kolmas kolmandik tänavakauplejate ja turgude arvele. Seega reguleerib kõnealune kokkulepe umbes kolmandikku turgu. Karmimaid reegleid ühekordse plastiku kasutamisele on Tais oodata 2022 aastal, ühtlasi töötatakse seaduse kallal, mis piiraks plastiku kasutamist ning soodustaks selle ümbertöötamist ja taaskasutamist. Eesmärgiks on võetud, et aastal 2030 töödeldakse ümber kõik plastikjäätmed.


Tai puudulikust jäätmemajandusest ühe saare näitel

Kõik sigaretid ühesugusesse pakendisse

Suitsumeestele infoks, et alates 12. septembrist algab Tais kuni 12. detsembrini kestev üleminekuperiood, mille jooksul vahetatakse kõik senised suitsupakid välja ühetaoliste pruunide pakkide vastu, millel kasutatakse standardfondi ja -suurusega teksti. Pakkidelt kaovad nii värvid kui logod. Sarnast praktikat kasutatakse juba 15 maailma riigis, veel vähemalt 13 riiki on sama teed minemas. Skeptikud arvavad, et ühesugune pakend loob veelgi soodsama pinnase Hiina päritolu võltskauba müügiks.

Allikas: The Thaiger