Kas Hongkongi on turvaline reisida?

Alates juuni algusest on endises Briti koloonias Hongkongis toimunud rahvarohked protestimarsid, mis tänaseks on kohati üle kasvanud vandalismilaineteks, mis mõjutavad ka linna saabunud turiste, seda eelkõige ebaregulaarsustega ühistranspordi toimimises. Protestijate ja politseid kokkupõrked jätkusid möödunud nädalavahetusel, seda turistide poolt paljukülastatud piirkindades (Mong Kok, Tsim Sha Tsui, Nathan Road) ja see tekitab paratamatult küsimuse, kas on reisimine Hongkongi ikka on turvaline?


20. oktoobri protestid Hongkongis

Miks Hongkongis protesteeritakse?

Et olukorda paremini mõista, siis järgnevalt lühidalt protestide taga olevatest põhjustest. Veidi vabas ja üldistavas võrdluses võib öelda, et kui lahtise bensiinipaagi lähedal mõnda aega tikkudega mängida, siis ühel hetkel võibki bensiin põlema plahvatada. Midagi taolist juhtus ka Hongkongis.

Hongkongi protestimarsside otseseks käivitajaks oli kavandatav Hiinale õigusemõistmiseks väljaandmise seadus. Hongkongi Hiina-meelne juht Carrie Lam põhjendas seda kui "kasulikku" ja "avalikku korda kaitsvat", kuid paljud kohalikud nägid selles otsest ohtu senisele, võrreldes Hiinaga oluliselt demokraatlikumale riigikorraldusele ja Hongkongi veelgi suuremat allutamist Hiinale.

9. juunil kogunes Hongkongis meelt avaldama üle miljoni inimese, marsid jätkusid igal nädalavahetusel. Carrie Lam võttis esialgu üsna jäiga hoiaku, mis ärritas rahvast veelgi enam. Kuudepikkune surve kandis lõpuks siiski vilja ning vastuoluline seadusealgatus kõigepealt peatati ja siis tühistati.

Kuid selleks ajaks oli võimude ignoreeriv tegevus ja politsei kohati põhjendamatu brutaalsus kaasa toonud juba täiendavad nõudmised: politseid tegevuse sõltumatu uurimine, vahistatud protestijate vabastamine, lõpetada protestide nimetamine tänavarahutusteks (mis on Hongkongis kuritegevusena karistatav) ning üldise valimisõiguse kehtestamine (praegu pool seadusandlikust kogust määratakse). Seni on kõik need nõudmised tagasi lükatud.

Kuid bensiinipaagi põlemisele andis lisahapnikku näomaskide keelustamine. See on toonud kaasa täiesti uudsed protestitaktikad. Spontaansed ja lühiajalised protestid toimuvad samaaegselt linna eri paigus ning kaovad politsei saabudes kiiresti. Samas on protestid läinud vägivaldsemaks. Põhilise rünnaku all on Mandri-Hiina ärid või need ärid, mille omanikke teatakse pooldavat Hiina tegevust. Teiseks rünnakuobjektiks on olnud kohaliku metroo (MRT) jaamad.


60% Hiina poeketi Best Mart 360 poodidest on osa saanud rünnakutest

Hongkongi lennujaam

Kuna protestijad suutsid takistada ka Hongkongi lennujaama tegevust, pääsevad Hongkongi lennujaama nüüd ainult need, kel on ette näidata lennupilet lähema 24 h sees väljuvale lennule. Täiendav kontroll võtab paratamatult aega ja saabuda tuleks vähemalt 3 h enne lennu väljumist.

Transport Hongkongis

Hongkongi suurepärane ühistranspordikorraldus teeb ringiliikumise ülimalt lihtsaks. Päris sama mugav liikumine hetkel enam pole. Oktoobri alguses oldi protestide ja vandalismi tõttu sunnitud Hongkongi metroo MTR (Mass Transit Railway) täiesti sulgema, senini on suletud osad jaamad, s.h. turismipiirkondades. Jooksva ülevaate hetkeseisust saab MTR-i kodulehel ja Hongkongi Trasnpordiameti lehel.

Protestid

Rahvas koguneb meeleavaldustele peamiselt pühapäeviti ja riigipühadel, kui pole vaja minna tööle ega kooli. Kui varem oli hotellides info marsside toimumiskohtadest eelnevalt üsna täpselt olemas, siis nüüd ei pruugi see tänu protestijate taktikale alati enam nii olla. Igal juhul pole meeleavaldused koht, mida uudistada, sest olukord võib muutuda väga kiiresti ning politsei on veekahureid ning pipragaasi rakendanud ka kõrvalseisjate peal. Lisaks ei pruugi kõik metroojaamad või bussipeatused sel ajal toimida.

Kõige radikaalsemad protestijad on noored, kellel pole midagi kaotada ning keda võimalik vanglakaristus ei heiduta. Nad lihtsalt ei näe muud varianti, kuidas oleks võimalik oma hääl kuuldavaks teha.

Kokkuvõte

See pole päris see Hongkong, millega harjunud oleme. Kindlasti ei tasuks plaanitud reisi Hongkongi ära jätta, eriti, kui paljude hotellide ja restoranide hinnad on tõeliselt all, kuid teatava uue reaalsusega tuleks Hongkongis arvestada, eriti nädalalõppudel. Hea ülevaate hetkeolukorrast ja meeleoludest pakub South China Morning Post.