Koh Tachai paradiisisaar nüüdsest külastajatele suletud

Andamani meres Similani rahvuspargis asuval Tachai saarel on probleem – sealsed liivarannad on liiga valged, korallrifid liiga värvilised ja mereelu liiga kirev. Kuigi saar pole laiemalt tuntud, on Koh Tachai maailma üks paremaid snorgeldamis- ja sukeldumispaiku. See ei jäänud märkamata ka Phuketi ja sellest veidi põhjapool asuva Khao Laki reisioperaatoritel, kes korraldavad sinna päevatrippe. Kohalikud reisikorraldajad reklaamisid Khao Tachaid kui "Tai Maldiive".

Koh Tachai. Foto: Jamie Monk, Flickr

Phuketist 140 km eemal asuva Khao Tachai näol on tegemist väikese saarega, mis kannatab päevas välja kuni 70 külastajat. Samas polnud haruldased päevad, kui saarel viibis korraga rohkem kui 1000 sukeldumishuvilist. Suur arv külastajaid avaldas paratamatult mõju saare loodusele ja korallidele. Koh Tachail võis leida aina rohkem prügi ja toidujäätmeid, paatidest sattus merre kütust ning nii paadid kui sukeldujad kahjustasid koralle.

Paadid Koh Tachai rannas. Foto: Flickr

Nüüd on Koh Tachaile paradiisisaarele juba hilja reisi planeerida, sest alates 15. oktoobrist on saar külastajatele teadmata ajaks suletud. Et mussoniperioodil 15. maist kuni 15. oktoobrini on kõik merepargid nagunii suletud, on Koh Tachai juba praegu reisikaardilt väljas. Kui kaua saare loodusel taastumine aega võtab, pole teada. Selge on see, et see võtab aastaid ja võimalik, et Koh Tachaid ei avata külastajatele enam kunagi.

Kuigi ametlikest allikatest seda välja ei loe, võib sellise olukorra tekkimises ilmselt süüdistada kohalikke turismiametnikke. Nagu loo allikaks olnud Bangkok Posti kommentaaridest selgub, lubatigi saarele esialgu vaid 3 paati päevas ja see pidigi limiidiks jääma. Õige pea hakkas see number aga kasvama ja kohati võis saare rannas näha rohkem kui 30 paati. Igaüks võib oma rikutuse piires mõelda, miks Similani rahvuspargi administratsioon seda kõike sündida lubas.

Oled Koh Tachail käinud? Jaga muljeid!

Käisin mitte samal saarel, vaid sealkandis 2014 sügisel. Näib, et surnud korallid on seal probleemiks kõigil saartel, kuhu rahvast veetakse. Birma reisi lõpuks tegime nädalase lihasuretamise Koh Pra Thongi saarel, kust hääletasime end Surini saarte NP kaatri peale. Need on Similani NP kõrval, Koh Tachai oli kohe järgmine saar lõuna poole. Surini saarte kallastele pole ka enam mõtet snorgeldama minna, kogu korallivöö on hall, surnud, vaid harvad, üksikud värvilised, elus korallipesad. Ka tavalist kalarikkust polnud näha. https://picasaweb.google.com/104935050820137863302/BirmaMyanmar2014UksSaeijeePalunRiisipuskaritVoiKaustikku#6103308824827326050