Koroonatestide tõendite võltsimine on kasvuteel

Enamik riike nii Euroopa Liidus kui mujal maailmas nõuab sisenemiseks negatiivset Covid-19 testi tulemust. Seda on ära kasutamas kuritegelikud ringkonnad, kes on asunud müüma võltsitud testitulemusi. Europol väljastas liikmesriikidele hoiatuse, et kõrgekvaliteediliste printerite ja tarkvara abil suudetakse järgi teha täiesti ehtsana näivaid tõendeid.

Näiteks Pariisi Charles de Gaulle’i lennujaamas paljastati võltsdokumentide müüjad, kes küsisid võltsitud testitulemuse eest 150–300 eurot. Hispaanias müüdi võltsitud tõendeid odavamalt – vaid 40 euro eest, Hollandis küsiti 50-60 eurot. Vaktsineerimise edenedes on hakatud pakkuma ka võltsitud vaktsineerimistõendeid.

Koroonatestide võltsimisele aitab kaasa see, et praegu väljastatakse testi tulemusi paberi peal, mida pole keeruline järgi teha. Olukord muutuks, kui kasutusele võetaks digitaalsed tervisepassid, kus atesteeritud laborid laevad testitulemused ise üles, mis siis ühendatakse reisija identiteediga. Üheks selliseks lahenduseks on IATA arendatav Travel Pass, mida praegu testitakse mitme lennufirma poolt.

Üle-Euroopaliste tervisepasside teema on arutusel ka Euroopa Komisjonis. Selle innukad toetajad on näiteks Kreeka, Hispaania, Portugal ja Itaalia. Samas on Horvaatia teada andnud, et nemad Euroopa tervisepassi ideed ei toeta. Näis siis, mis Euroopa Liidu koridorides lõpuks otsustatakse, kuid kõik saavad aru, et otsust on vaja võimalikult kiiresti.

Pealkiri võiks olla täpsem, näiteks "Koroonatesti tunnistuste testimine on tõusuteel". Jutt ei ole mitte võltstestidest, vaid võltsitud tunnistustest, mis kajastavad olematuid teste või siis teistsuguseid testitulemusi,

Õige märkus, parandasin!