Maailma suurim järves asuv saar, mis asub saarel asuvas järves, mis asub saarel

Filipiinidel leiab sellise geograafilise kurioosiumi nagu järve keskel asuv saar, mis asub omakorda järvel keskel asuval saarel, mis asub jällegi saarel. Tegemist on väikese saarega, mis kannab nime Vulcan Point, mis asub järves nimega Kraatrijärv (Crater Lake), mis asub seda ümbritsevas Taali ehk Vulkaanisaarel, mis omakorda asub Taali järves, mis jääb Luzoni saarele. Kuigi Volcan Point on sedasorti saartest väidetavalt maailma suurim, pole tegemist just liiga suure saarega – Volcan Pointi läbimõõt on kõigest 40 meetrit.

Foto: Jojie Alcantara

Tänu oma geograafilisele iseärasusele ja nutikale turustamisele on Vulcan Point Filipiinidel küllalt populaarne turismisihtkoht. Turismile aitab kindlasti kaasa ka see, et Vulcan Point asub Filipiinide pealinnast Manilast vaid 50 km lõuna pool.

Taali vulkaan on osa Luzoni saare juures kulgevas vulkaanideahelas, mis tekkis pool miljonit aastat tagasi maakoore kahe tektoonilise plaadi kokkupõrkel. Tegemist on aktiivse vulkaaniga, kus alates 16. sajandist on registreeritud üle 30 purske. Enamasti on need jäänud suhteliselt tagasihoidlikeks, kuid kuna piirkond on tihedasti asustatud, siis võivad pursked olla küllalt ohtlikud. Viimane suur vulkaanipurse toimus 1911. aastal ja nõudis tuhandeid inimohvreid. Viimased väiksemad vulkaanipursked jäävad aastatesse 1976 ja 1977. Tegelikult on ka Volcan Point Taali vulkaani üks koonuseid. Väga võimalik, et peale Taali vulkaani järgmist purset võib sealne geograafia jälle muutuda.

Selline nägi Taali kraater välja peale 1965. a. purset (Wikipedia)

Inimasustust on saarel keelatud rajada, kuid keelust hoolimata on mõned perekonnad sinna elama asunud, teenides elatist turismist, kalapüügist ning põllumajandusest vulkaaniliselt viljakal pinnal. Volcan Pointi ümbritsevas Kraatrijärves leidub palju magneesiumi, alumiiniumi ja boori, kuid seal on lubatud ujuda.

Taali järves on avastatud maailma teadaolevalt ainus magevees elav saardiiniliik. Arvatakse, et magevee sardiinid arenesid välja tänu sellile, et kalad jäid 18. sajandil toimunud vulkaanipursete ajal tekkinud järve lõksu. Kala on Filipiinidel populaarne, kuid tänu kontrollimatule ülepüügile ähvardab seda kadumine.

Väga huvitav teadasaamine, aitäh! Pakun välja pealkirja matemaatiliselt korrektsema ;) sõnastuse: "Maailma suurim saarel asuvas järves asuval saarel asuvas järves asuv saar".

See pealkiri jooksutab ilmselt enamusel juhtme kokku, tõlgi, mismoodi tahad ja sõnasta, mismoodi sõnastad. Aga nõustun, et väljapakutud sõnastus võib tõesti adekvaatsem olla. Ingliskeelsed originaalid olid World’s largest island within a lake on an island within a lake on an island või An Island within a Lake on an Island within a Lake on an Island.