Maailmalõpu kino Siinai poolsaarel

Egiptus

Eelmise sajandi lõpul tuli ekstsentrilisel prantslasel Dynn Eadelil hull idee rajada Siinai kõrbesse kino. Tal õnnestus selleks sõlmida vajalikud kokkulepped nii Egiptuse võimude kui kohalike beduiinidega. Vajalik projektsioonitehnika ja puust kinotoolid said kohale toodud vanast kinost Kairost ning 2000. aastate alguses oli Seven Art Cinema filmide näitamiseks valmis.


Enne kino avamist avaldatud artikkel


Foto: Kaupo Kikkas

Kino suurejoonelisele avamisüritusele saabusid kohale kutsutud külalised, kohalikud VIP-id ja isegi Siinai kuberner. Kuid plaanitud filminäitamisest (kino avafilmiks oli Jurassic Park) ei tulnud paraku midagi välja. Loetud minutid enne seansi algust saboteeris keegi generaatorit, jättes inimesed kõrbes pimedusse. Suurest avamisest sai suur läbikukkumine ja nii polegi selles kinos kunagi ühtegi filmi näidatud.


Foto: Kaupo Kikkas

Kuigi Siinai kohalikele polnud mahajäetud kino mingi saladus, oli see välismaailmale tundmatu. Kino hakkas kuulsust koguma 2014. aastal, kui juhuslikult avastati Eesti fotograafi Kaupo Kikkase mõned aastad varem tehtud blogipostitus, kuhu Kaupo oli üles riputanud pilte Maailmalõpu kinost. Kaupo Kikkase fotosid avaldasid paljud maailma suured väljaanded ja blogid.


Foto: Kaupo Kikkas


Foto: Kaupo Kikkas

Võimalik, et Mailmalõpu kino äkiline tuntus sai sellele ka saatuslikuks. Inimesed, kes läksid kino Siinaile otsima, leidsid eest täielikult rüüstatud vaatepildi. Ilmselt oli tegemist metallivarastega, sest toolide puidust osad olid alles ja huvi oli tuntud vaid toolide metallosade vastu.


Foto: Noha Zayed

Maailmalõpu kino asub Egiptuse populaarsest kuurortlinnast Sharm El Sheikhist 20 kilomeetri kaugusel. Liikumine Siinail on turistide jaoks piiratud ja kasutada tuleb ametlikke tuure. Neist üks möödub Maailmalõpu kinost paari kilomeetri kauguselt.

Muusikavideo, mis on tehtud Maailmalõpu kinos:

Kuula ka Vikerraadio Huvitaja saadet, kus Kaupo Kikkas räägib fotode saamisloost.