Kas reisile minnes võtta vahetuseks kaasa sularaha või eelistada kohalikku raha välja võtta sularahaautomaadist? Teine variant annab turvalisuse mõttes eeliseid, kuid samas võivad raha väljavõtmisega kaasneda päris märgatavad kulud teenustasude näol. Tavaliselt jõuab see kohale alles pärast reisi, kui hakkad vaatama panga väljavõtet ja avastad, et iga välismaal tehtud sularaha väljavõtuga on ühtlasi ka pankadele makstud päris kenake summa. Rahvusvahelisi online-makseid teostav Wise pani kokku nimekirja riikidest, kus automaadist sularaha väljavõtmise teenustasud on kõige kõrgemad.
Allikas: WiseSularaha väljavõtmiseks 10 kõige kallimat riiki maailmas
Kõige kallim riik sularaha väljavõtmiseks on Argentina, kus näiteks 350 euro väärtuses sularaha väljavõtmisel läheb teenustasudeks muljetavaldav 56 eurot.
Ka naaberriikides võivad sularaha väljavõtmise tasud olla küllalt erinevad. Näiteks Tais on keskmine ATM-i tasu 2,13%, naaberriigis Malaisias aga vaid 0,02%.
Sularaha väljavõtmiseks kõige kallimad riigid Euroopas
Euroopas on kõige kallim sularaha välja võtta Islandil, kus pangatasudeks läheb keskmiselt ligi 9%. Näiteks, kui välja võtta 350 eurot, tuleb teenustasudeks maksta 31 eurot. Kõige soodsam riik sularaha väljavõtmiseks Euroopas on Šveits, kus keskmine teenustasu on vaid 0,07%. Liiga palju ei pea muretsema ka Küprosel (0,36%), Saksamaal (0,47%) ja Portugalis (0,56%).
Euroopas raha väljavõtmiseks 10 kõige kallimat riiki:
Soovitused välismaal sularaha väljavõtmisel
Andmed tuginevad Wise deebetkaardiga sularaha väljavõtmisel kolmandate osapoolte sularahaautomaatides makstud teenustasudel perioodil september 2021 kuni august 2022. Kokku analüüsiti 3,8 miljonit sularaha väljamakset. Ukraina, Venemaa ja Valgevene jäeti erinevatel põhjustel analüüsist välja.
Need on jah vist pigem Wise'i enda teenustasud sõltuvalt riigist. Kui on mõne teise ettevõtte väljastatud kaart, siis võivad need teenustasud olla kõik reaalselt ka 0 %. Erinevus on siis selles, et mis riikide millised pangad võtavad ise välismaise kaardi kasutamiselt teenustasusid. EL-is ja enamikes Euroopa riikides on see kohalik teenustasu 0 eurot. Lisaks on veel päris paljudes kohtades maailmas kohalik teenustasu 0 eurot.
Jaanuaris Malaisias tuli küll LHV kaardiga maksta teenustasu 3,4 %...uudises 0,02%
Erinevatel pankadel on erinevad tasud. Nagu viidatud, statistikat tehti Wise'i deebetiga sularaha välja võttes.