Myanmar otsustas keelata Bagani templite otsa ronimise
veigo
veigo
7. juuli 2017 03:14

Bagani templid Myanmari keskosas on selle Kagu-Aasia riigi kuulsaim vaatamisväärsus, millest on kujunenud kogu sealse turismi kaubamärk. Bagani arheoloogilise tsooni 24 km² suurusel alal leiab üle 2200 säilinud budistliku templi, kus turistid võivad ringi jalutada üsna kontrollimatult, sest vahendite nappuse tõttu jagub mingitki sorti turvateenistust vaid loetud kohtadesse. Turistide vaieldamatuks lemmiktegevuseks on päikesetõusu ja -loojangu imetlemiseks ronida mõne templi otsa.

Nüüd tehakse sellele tegevusele taaskord lõpp. Taaskord seetõttu, et 2016. aasta veebruaris Bagani templite otsa ronimine kord juba keelustati. Otsus tühistati pärast kohalike turismifirmade ägedaid proteste. Siiski, pärast 2016. aasta augustis aset leidnud maavärinat, mis kahjustas rohkem kui 400 Bagani ehitist, keelati ronimine mõnede populaarsete templite, nagu Thagyarhit, Thagyarbone, Pyathada ja Thitsarwady, otsa.

Bagani tuhandeaastased templid on üsna rabedad (ehk "ajahambast puretud", nagu klassikud ütlevad) ja nii mõnigi tempel või iga hetk kokku variseda. Templite otsa ronimine kahjustab neid veelgi, sest enamasti ei anna ronijad aru, kui õrnad templid tegelikult on. Kuid Myanmari Kultuuriministeeriumi soov Bagani templeid edasiste kahjustuste eest kaitsta tuleneb pigem asjaolust, et 2019. aastaks plaanitakse Bagani templitega jõuda UNESCO maailmapärandi nimekirja. Selleks tuleb täita teatavad nõuded konserveerimise osas.

Kunas ronimise keeld täpselt jõustub, pole teada, aga see peaks juhtuma lähemal ajal. "Lähim aeg" tähendab ilmselt seda, et keeld jõustub enne järgmise turismi tipphooaja algust 2017. aasta lõpus. Et turistid saaks ka hiljem päikesetõusust Bagani templite taustal oma Instagrami pilte lisada, plaanitakse välja ehitada mitmeid vaatluskohti ehk kunstlikke kõrgendikke, kust avaneks vaade templiväljale. Lisaks sellele saab päikesetõusu ja -loojangut varsti vaadata ka maa külge kinnitatud heeliumiga täidetud õhupallist. See ei saa olema tasuta, kuid kindlasti oluliselt odavam, kui lendamine õhupalliga.

Allikas: Independent.co.uk

Vist tundub mõistlik mõte ikka kuigi ise seal roninuna on sellest muidugi kahju, aga midagi ei püsi ju iseenesest igavesti. Jätaks midagi tulevastele põlvedele ka.

0
0
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
If Kindlustus
Sisuturundus
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
PrintMeEasy
Sisuturundus
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased