Nakatumisnäitajad Vahemere puhkuseriikides tekitavad muret

Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskus (European Centre for Disease Prevention and Control ehk ECDC) avaldas 22. juulil uuendatud värvikaardi, kus riigid jagunevad vastavalt nakatumis- ja testimisnäitajatele roheliseks, oranžiks, punaseks ja tumepunaseks (ka halliks, kui andmeid pole). Ja paraku näitab see, et naktumine Euroopas näitab negatiivset trendi ja olukord on kõige murettekitavam Lõuna-Euroopas ehk seal, kuhu praegu kõikjalt Euroopast puhkama minnakse.

Nakatumisnäitajate poolt on hetkel Euroopa esirinnas:

  • Küpros
  • Hispaania
  • Malta
  • Portugal
  • Kreeka

Hispaania puhul on viiruse leviku keskpunktiks Kataloonia ja eriti selle pealinn Barcelona. Seal ja mitmetes teistes Kataloonia suuremates linnades on kehtestatud öine liikumiskeeld ja muid piiranguid.

Teine murekoht Hispaanias on Baleaari saared, eriti sakslaste ja brittide lemmiksihtkohad Ibiza ja Mallorca. Ibizal on 14 päeva nakatumisnäitaja 100 000 elaniku kohta ületanud tuhande piiri. Baleaaride jooksvaid andmeid näeb www.caib.es. Ka Baleaaridel on oodata täiendavaid piiranguid. Nakatumine on kasvutrendis ka Kanaari saartel, eelkõige Tenerifel.

Nakatumine Baleaari saartel

Kreekas on nakatumine suurim Atikas (pealinn Ateena), Kreetal ja Põhja-Egeuse saartel. Kreekas veavad nakatumist eelkõige vaktsineerimata noored, kes naudivad Kreeka saartel piiranguteta pidutsemist. Lisaks on üsna levinud ka vaktsineerimisvastased meeleolud. Ateenas pidi politsei antivakserite meeleavaldusel kasutama veekahureid. Riigis, kus viiendik SKT-st tuleb turismist, tundub selline hoolimatus enda ja teiste tervise vastu mõistetamatu. Kreeka nakatumiskaardi leiab siit.

Küprose puhul tundub nakatumine kontrolli alt väljas olema, võib spekuleerida, et kõrge nakatumise taga on suur saabujate arv Venemaalt. Juunis 2021 saabus Venemaalt Küprosele 84 400 turisti, mis moodustas 45,8% kõikidest Küprosele saabunud turistidest.

Kokkuvõtteks

Kiiva kisub see nakatumise värk seal Vahemere ääres. Löögi all on pea kõik populaarsed sihtkohad ja trend on kõike muud, kui rõõmustav. Kuna Euroopa Liidu riigid tuginevad oma reisipiirangute kehtestamisel ECDC värvikaardile, tähendab see vaktsineerimata reisijatele Eestisse tagasi saabudes paratamatult isolatsioonikohustust, aga pea paratamatult ka täiendavaid piiranguid Euroopas reisides.

Vaata ka: Prantsusmaal ja Kreekas saavad lõbutseda vaid vaktsineeritud