Euroopas on kliimateadlikkus kasvamas ja lisandumas on aina rohkem rongiühendusi, sealhulgas ööronge. Igal raudteejaamal on oma tugevad ja nõrgad küljed. Tarbijakaitseorganisatsioon Consumer Choice Center uuris 50 reisijate arvu poolest suurimat raudteejaama Euroopas ning järjestas need selliste andmete põhjal nagu raudteejaama tööajad, rongide hilinemine, poodide ja söögikohtade arvukus, informatsiooni kättesaadavus, ligipääsetavus ratastooliga reisijatele, eskalaatorid eri korruste vahel, tasuta WiFi olemasolu, ühendused muu kohaliku transpordiga, mitmekeelse info olemasolu ja kas raudteejaamas on üks või mitu rongioperaatorit.
Kuigi reisijate arvu poolest 50 suurimast raudteejaamast 21 asub Saksamaal, saavad sealsed raudteejaamad enamasti väga madalaid hinnaguid. TOP5 seas on ainult üks Saksamaa raudteejaam (Berliini Pearaudteejaam / Berlin Hauptbahnhof). Samal ajal on kuus madalaima hinnaguga raudteejaama Saksamaal (Essen, Berlin Ostkreuz, Berlin Zoologischer Garten, München-Pasing, Bremen). Välja tuuakse, et Saksamaa raudteejaamad polnud subsideeritud rongipiletite tõttu järsult kasvanud reisijate arvu kasvuks lihtsalt valmis.
Meile lähim uuringusse mahtunud raudteejaam on Helsingi raudteejaam, mis 50 suurima raudteejaama hulgas sai 41 koha ehk siis suhteliselt nigela hinnangu.
Uuringus märgiti eraldi ära Kiievi keskvaksal. Kuigi see andmete nappuse tõttu järjestuses ei kajastu, tuuakse inspireerivana välja, et isegi ajal, kui Kiievit 2022. aastal venelaste poolt pidevalt pommitati, väljus 85% ronge sealt siiski õigeaegselt.
Reisijatele mugavaimad ja ebamugavaimad raudteejaamad Euroopas 2023:
Euroopa parimad raudteejaamad 2023:
Uuringu täismahus leiab Consumer Choice Center veebilehelt.