Noored saavad taas taotleda tasuta Euroopa reisipasse

Euroopa 18-aastased noored saavad DiscoverEU programmi raames taas taotleda tasuta reisipasse, et külastada teisi Euroopa Liidu liikmesriike. Tegemist on Euroopa Komisjoni algatusega, kus noortel on Euroopa avastamiseks võimalik taotleda tasuta Interraili rongipass. Käesolev taotlusvoor on juba teine, esimese raames toimus reisimine 2018. aasta suvel juulist kuni septembrini.

DiscoverEU teises voorus läheb jagamisele kokku 12 000 tasuta Interraili passi. Igale riigile eraldatakse kindel arv passe, lähtuvalt rahvaarvu suhtest EL elanike arvu tervikuna. Eestile on eraldatud 0,30% ehk kokku 36 passi. Juhul, kui mõnes riigis jääb taotlejaid vähemaks, saavad selle võrra rohkem passe teiste riikide noored, kuid esimene taotlusvoor näitas, et seda ei juhtu.

Kuigi üldjuhul peab reisimine toimuma rongiga, saab põhjendatud erandjuhtudel (näiteks kõrvaline asukoht) saab seda teha ka muul viisil, näiteks bussi või praamiga. Kuna Balti riigid on Interraili liinidest kõrval, on sellega ka arvestatud.

Reisipassi rahaliseks väärtuseks loetakse 260 eurot. Teatavatel juhtudel võib see olla kõrgem, mis peaks kehtima ka Eesti puhul, kuhu Interrail ei ulatu (täpsem info Interraili kohta allpool).

DiscoverEU esimeses voorus, kus jagamisele läks 15 000 Interraili passi, esitas taotluse 100 480 noort üle Euroopa. Eestist laekus 284 taotlust, välja jagati 40 tasuta reisipassi.

Üldinfo taotlemisest

 • Taotlemine toimub vahemikus 29. november - 11. detsember 2018 12:00 CET ehk 13:00 Eesti aja järgi.
 • Tulemustest teavitatakse perioodil 10. jaanuarist kuni 17. jaanuarini 2019 e-kirja teel, milles teatatakse kas taotleja väljavalimisest või tema panemisest reservnimekirja.
 • Taotlemiseks tuleb täita avaldus DiscoverEU veebilehel.

Tingimused taotlejatele

 • Taotleja vanus peab 31. detsembriks 2018 olema 18 aastat ehk sünnikuupäev langeb ajavahemikku 01.01.2000 kuni 31.12.2000 (k.a.).
 • Taotleja peab olema Euroopa Liidu kodanik.
 • Taotleja on valmis olema DiscoverEU saadik ehk jagama oma kogemusi sotsiaalmeedias või oma koolis/kogukonnas.
 • Taotleda ei saa need noored, kes osutusid väljavalituks Interraili 2018. a. esimeses taotlusvoorus.

Kuidas toimub võitjate valimine
Kõik taotlejad peavad vastama 5 valikvastustega küsimustele, mis on seotud seotud Euroopa kultuuripärandiaastaga 2018, Euroopa Liidu noortele mõeldud programmidega ning Euroopa Parlamendi valimistega. Lõpetuseks tuleb vastata lisaküsimusele, kus tuleb välja pakkuda võimalikult lähedane vastus. Võimalik, et see puudutab laekuvate taotluste hulka.

Reisimine

 • Reis alguspunkt peab olema ühes Euroopa Liidu liikmesriigis.
 • Reis peab toimuma ajavahemikus 15. aprillist kuni 31. oktoobrini 2019.
 • Reisi kestvus peab jääma vahemikku 1-30 päeva.
 • Ühte passi saavad taotleda nii üksikreisijad kui kuni 5 liikmelised grupid, mille kõik liikmed on 18 aastased (grupiga võivad liituda vanemad reisijad, kuid nende kulusid ei hüvitata).
 • Reisiplaan peab sisaldama minimaalselt 1 välisriigis asuvat sihtkoda EL sees.
 • Erivajadustega noored (nägemine, liikumine jm) saavad reisides vajalikku abi.
 • Piletid broneeritakse, ostetakse ja toimetatakse kätte Euroopa Komisjoni pooltvalitud koostööpartneri poolt. Mitte mingil juhul ei tohi hakata neid ise või reisibüroo kaudu ostma. Sellisel viisil tehtud kulutusi ei hüvitata.
 • Positiivse vastuse saanud noortel on valida paindliku ja fikseeritud reisiplaani vahel.

Mis on Interrail?

Interrail on Euroopa-sisese piirideta rongireisimise sünonüüm, kus ühe rongipassiga on võimalik reisida ligi 30 Interraili programmiga liitunud Euroopa riigis. Igal aastal kasutab Interraili passi rohkem kui 250 000 reisijat. Interrail on võimalik tänu Euroopa riikide rongifirmade tihedale koostööle. Nimekirja Interraili liimesriikidest ning rohkem infot leiad Interraili kodulehelt.

Asjakohased lingid:

Programmi koduleht ja taotlemine
DiscoverEU reeglid
Soovitused reisi planeerimiseks ja korraldamiseks
DiscoverEU korduma kippuvad küsimused