Oktoberfestil tuleb õlle hinnalagi

München

Maailma suurim rahvapidu Oktoberfest on tasapisi oma populaarsust kaotamas. Kui 2015. aastal külastas Müncheni tuntud õllefestivali 5,9 millionit külastajat, siis 2016. aastal leidis tee Wiesnisse, nagu kohalikud Oktoberfesti nimetavad, 300 000 inimest vähem. Ja see on omakorda 400 000 vähem, kui 2014. aastal. See on väikseim number alates kahetuhandete algusest.

Oma osa Oktoberfesti populaarsuse kadumisel on traditsioonilise liitrise õllekannu (Maß) pidevas hinnatõusus. Kui kunagi tundus 6,9 DEM (3,5 eurot) õlle eest päris korralikult küsitud, siis nüüdseks maksab liitrine kann õlut (ok, tõesti väga head õlut) juba parasjagu üle 10 euro.

Nüüd on Baieri kohalikud poliitikud otsustanud, et õlle pidevale hinnatõusule tuleb piir panna. Kes Šveiki lugenud, teavad, millest sellises olukorras jutt käib (ei kehti kahjuks Eestis). 1844. aastal otsustas Baieri kuningas Ludwig I õlle hinda tõsta 1 penni võrra. Sellele järgnenud mäss Münchenis, kus rünnati õlletehaseid, sundis kuningat maksu tagasi alandama. Sellest peale on Münchenis veidi vaiksem olnud (kui ainult õlut silmas pidada) ja avalikke proteste õlle hinna tõusu vastu pole olnud. Kes soovib tutvuda täpsema statistikaga, leiab selle Vikipeediast või siis Oktoberfesti ametlikul kodulehel.

Baieri konkurentsiamet näitas rohelist tuld kohaliku poliitiku algatusele, et Oktoberfestil müüdava õlle hind ei tohiks järgneva 3 aasta jooksul ehk aastatel 2017 – 2019 ületada Oktoberfesti 2016. a. kõrgeimat hinda, mis oli 10,70 eurot.

Otsus pole siiski lõplik. Otse loomulikult on kohalikud õlletehased seda teravalt kritiseerinud. Lõpliku otsuse peaks langema 9. mail Münchenis kogunev Baieri majandusasjade kommitee, et koos telgiomanikega (lihtsamalt öeldes: õlletehastega) asjad paika panna.

Ja veel üks uudis Oktoberfesti kohta – 2017. aastal on see päev pikem ja lõppeb esmakordselt esmapäeval, mitte traditsiooniliselt pühapäeval, nagu seni. Ning paraku on 200-aastasel festivalil veel üks uus traditsioon – alates eelmisest aastast on seal sissepääsudes turvakontroll.