Praha Križiki purskkaevud sel suvel suletud

Praha

Praha näitusteväljakul asuv Križiki purskkaev oma vee-, muusika- ja valgusetendustega on suvise Praha üks tuntumaid vaatamisväärsusi. Tegemist on Barcelona Montjuïci purskkaevudele sarnaneva vee- ja valgusmänguga, kuid lisaks sellele on Prahas igal õhtul olnud pooletunniseid etendusi igale maitsele – balletist ja klassikalisest muusikast filmimuusika ning Freddy Mercury ja Abbani välja. Sel aastal pole Praha külalistel aga Križiki purskkaevude juurde asja, sest need on teadmata ajaks suletud.

Tšehhi Edisoniks kutsutud František Křižík (1847 – 1941) oli leiutaja, insener ja ettevõtja. Križiki leiutatud kaarlamp oli esimesi tänavavalgustuseks kasutatud lampe. Praha 1891. aasta Juubelinäitusel sai kuni 25 m kõrgustest Križiki lampidega valgustatud veejugadest terve näituse üks suurimaid tõmbenumbreid. Leiutaja auks kutsutaksegi Praha näitustel asuvat purskkaevu Križiki purskkaevuks.

Viimased paarkümmend aastat on Križiki purskkaevu valgus- ja muusikaprogrammi eest hoolitsenud Agentura Orfeus. Nüüd leiab nende kodulehelt lühikese teate, et pärast edukaid tegutsemisaastaid on nad sunnitud purskkaevude opereerimise lõpetama.

Tšehhi meediast tausta uurides leiab Križiki purskkaevu kohta küllaltki vastukäivaid sõnumeid. Räägitud on purskkaevude uuest rendikonkursist, etenduste autoriõigustest ja muus sellisest, kuid reaalsus näib olema pisut proosalisem.


Selline näeb Križiki purskkaev välja praegu (blesk.cz)

Praha näitusteväljak (Výstaviště Praha) näib olema ajale lihtsalt veidi jalgu jäänud, sest suuremaid investeeringuid pole sinna aastaid tehtud. Nüüd on Praha linnavalitsus eraldanud näitusteväljaku kaasajastamiseks 1,86 miljonit eurot. 2019. aastal peaks sinna tulema väliujula, grillimisplatsid ja harjutamiskohad trikiratturitele. Põhjalikult ehitatakse ringi ka Križiki purskkaev, kuid selle renoveerimine võtab aega mitmeid aastaid. Kui soovi on, siis sel suvel võib õhtuti seal vabaõhukinos filme vaadata, kuid valgusetendust pole mõtet seal oodata.

Mõned näited Križiki purskkaevude juures toimunud etendustest:

Aitäh vihje eest, Margus!

2017 mais sattusin sinna jalutama. Pehmelt öeldes on natuke nurgatagune koht. Isegi spetsiaalselt otsides oli koha leidmisega probleeme. Näituse enda suur hoone on küll üles vuntsitud ja muljetavaldav. Trammist väljudes võiks juba juhatav info näha olla, sest ala on suur. Sildimajandus tuleb kindlasti üle vaadata ehk siis marketing lonkab hetkel. Veebis tõsi küll, oli info üritustest koos kellaaegadega olemas. Või siis tänase uudise valgusel jäeti asi remondini lihtsalt soiku. 

 Ilma piletit lunastamata midagi ei näe. Kaugemalt vaatamise blokkimiseks oli seal hulgaliselt katteid ette sätitud. Pileti hinnaks mäletan justkui 15.- EUR aga ärge seda infot väga tõsiselt võtke