Qatar Airwaysi juht: lennud Tallinnasse tulevad

Qatar Airwaysi tegevjuht Akbar Al Baker kinnitas äsjases intervjuus maailma lennufirmade ühendusele IATA antud intervjuus, et lendude alustamine Dohast Tallinnasse on lennufirmal endiselt plaanides. Kuigi Al Baker jätkuvalt mingit selget ajaplaani välja ei käinud, kuulub Tallinn Qatar Airwaysi tulevikuplaanidesse koos Valetta (Malta), Cebu ja Davao (Filipiinid), Langkawi (Malaisia) ja Da Nangiga (Vietnam, alustab 19. detsemril).

Võib tunduda veidi üllatav, aga Qatar Airwaysi laienemisele seab praegu pidurid lennukite nappus. Mäletatavasti tabas Qatar Airwaysi 2017. aasta juunis märkimisväärne tagasilöök, kui Saudi Araabia, Araabia Ühendemiraadid, Egiptus ja Bahrein sulgesid Katari lennufirmale oma õhuruumi. Pärast seda jäi Qatar Airwaysil hulk lennukeid tööta. Lennufirma üritas pärast 18 liini sunnitud sulgemisest üle jäänud lennukeid kuidagi rakendada, rentides neid välja British Airwaysile ja Royal Air Marocile.

Lisaks asus Qatar Airways aktiivselt otsima uusi sihtkohti. Nii mõnigi neist tekkis lennuväljadele, kuhu kontinentidevahelised regulaarlennud üldjuhul ei maandu. Näidetena võib tuua Utapao (Pattaya, Tai), Cardiff (Wales, UK), hooajalised lennud Mykonosele (Kreeka) ja Bodrumi (Türgi) või detsembris käivituv liin Göteborgi. Agressiivse laienemise kõrval tekitas Araabia riikide blokaad vajaduse nii mõnelgi liinil, kus seni lennati kitsa kerega lennukiga, kasutada suuremaid laia kerega (kahe vahekäiguga) lennukeid, mis saavad kaasa võtta rohkem kütust. Nüüd ongi Qatar Airways olukorras, kus ootamatul moel on lennukeid pigem puudu.

Tallinnasse hakkab eeldatavasti lendama Airbus A320. Asi on aga selles, et neid lennukeid Qatar Airwaysil juurde pole tellitud (alternatiiv on muidugi liisimine). 2019. aastal hakkavad Airbusilt saabuma esimesed uued ja suuremad A321neo lennukid, mida Tallinna lendudel vaevalt nägema hakkab. Küll aga võib uute lennukite saabumisel vabaneda mõni A320.

Ja ikkagi, kunas Qatar Airways Tallinnasse lendama hakkab?

Raske öelda. Teade võib tulla täna-homme, kuid võib samahästi tulla ka alles aasta pärast. Kui jälgida Qatar Airwaysi erinevaid pressiteateid, siis tulevase sihtkohana on Tallinn seni olnud alati ära märgitud. Kuna Katari lennufirma on tuntud tegudest veidi suurema jutu poolest, siis võib seda positiivseks signaaliks lugeda. Näiteks samaaegselt Tallinnaga väljakuulutatud lennud Thessalonikisse ja Luksemburgi näivad tänaseks olema vaikselt kalevi alla pandud. Selle taustal näib meil lootust olema.