Reisiidee Poolas – salapärane Stobnica kindlus
veigo
veigo
19. nov 08:21

Kes on arvanud, et võimsate kindluste ehitamine Euroopas seondub eelkõige keskajaga, peab nüüd oma seniseid teadmisi veidi korrigeerima. Poola lääneosas keset Notecka metsa kerkib keskaegses stiilis kompleks, mida tuntakse Stobnica kindlusena. Tegemist on Poola ilmselt kõige vastuolulisema ehitisega, mida ümbritseb suur hulk salapära.

Stobnica kindluse ehitus (Wikimedia Commons)

Stobnica kindluse ehitamine sai alguse 2015. aastal, kuid üleriigilise tähelepanu alla sattus see Poolas alles aastal 2018, kui hakkasid levima pildid keset puutumatut loodust kerkivast hiiglaslikust ehitisest. Inimeste uudishimu hoogustas seegi, et keegi ei saanud aru, kes on kindluse ehitamise taga, miks seda üldse ehitatakse ja kuidas on võimalik sellise kompleksi ehitamine kohe Natura 2000 ala servale.

Stobnica kindlus (Wikimedia Commons)

Sellest ajast on Stobnica kindlusega seotud hulk kohtuasju. Ametnikke on korruptsioonikahtlusega vallandatud, uuritud on võimalikku suurejoonelist rahapesu, kindluse ehitusluba on peatatud ja vastav otsus edasi kaevatud, kuid selle ehitamine käib saladuseloori all edasi. Tänaseks on keskaegne kompleks, sealhulgas 90 meetrine torn, põhiosas valmis. Täielikult peaks kindlus valmima orienteeruvalt aastal 2025.

Stobnica kindluse ehitus (Wikimedia Commons)

Aga kellele selline hiiglaslik kompleks kuulub ja mis on selle ehitamise eemärk? Aja jooksul on kindluse omanikuks spekuleeritud igasuguseid nimesid. Viimasel ajal märgitakse omanikuks arst ja ettevõtja Pavel N. ja tema poeg Dmitri N. Samas jääb segaseks kindluse ehitamiseks vajaliku raha päritolu. Kindluse kodulehel märgitakse, et kindlust ehitab "grupp inimesi, keda huvitab keskaegne arhitektuur". Kõlab ju nagu päris usutavalt?

Kuigi kohtus on kindluse eesmärgina välja öeldud isiklikuks kasutamiseks mõeldud residents, ei usu suurt keegi, et isegi juhul, kui kellelgi tõesti oleks olemas 400 miljonit zloti vaba raha (üle 91 miljoni euro), kulutaks ta selle isikliku elamise rajamise peale. Nii spekuleeritaksegi, et kindlusesse tuleb luksushotell või see on mõeldud ülirikaste elukohaks. Igaüks võib siin oma fantaasia tööle panna.

Stobnica kindlus (stobnica.com)

Igal juhul pole praegu selge seegi, kas kunstlikule saarele ehitatud üle 70 meetri kõrge ja 15 korrust (millest igaüks on kaks korda kõrgem tavalise elumaja korruse standardkõrgusest) sisaldav kindlus sellises paigas üldse säilib või kästakse see lammutada.

Kes soovib kindluse ümbrusega tutvust teha, saavad kindlust ümbritsevas metsas ette võtta haridusliku metsatuuri. Selleks on vaja osta pilet, mille hind täiskasvanule on 49 zlotti ehk 11,20€. Täpsemad juhised Stobnica kindlusesse jõudmiseks leiab kindluse kodulehelt stobnica.com.

Rohkem reisiideesid leiad siit.

Seal lähedal, Bydgoszcz-s on samuti omapärane kompeks (hotell) - riigi rikkaim mees oli selle pühendanud kõigile üksikemadele, sest tema ema oli samuti meheta.

0
0
Mis on Airalo eSIM?
Airalo
Sisuturundus
Mis on Airalo eSIM?
Aristokraatlikud lossid ja mõisad Gauja rahvuspargis
Gauja Rahvuspark
Sisuturundus
Aristokraatlikud lossid ja mõisad Gauja rahvuspargis
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased