834arr

Rändur, liitus Tripiga 5 aastat tagasi. Tahab minna:
67 meeldimist
9 postitust / 336 kommentaari
117 (18.7%) külastatud sihtkohta
Viimased kommentaarid

Soovitan hoiduda Austria Grazist eemale, läbisin seda linna ca 2 nädalat tagasi mitmed tunnid. Eespool oli juttu automaatidele raha - kaarti andmisest. Sellel reisil oli mul kõige kummalisem maksmine Lübeckist Travemündesse sõidul. Ega ma täpselt aru ei saanud mille eest tasuma pidin. Teel seisis automaat tõkkepuuga, sildil 1.70 euri sõiduautole. Mul on euro alguse ajast selline sentide hoidja ning reisile minnes panen alati peenraha sinna, et vajadusel täpselt anda. Lugesime sentidest summa kokku, kõige suurem vist 10 sendine ja viskasin peotäie sisse. Mõne sekundi pärast oli tõkkepuu lahti!

Juuli teisel nädalal sisenesin Bulgaariasse Serbiast Niš - Dimitrovgrad poolt ja seal läks mu reisil kõige rohkem aega (ca pool tundi) piiri ületamiseks. Serbia ei vaadanud meie id-kaarte, ega ei kontrollinud üldse, kuid selle eest Bulgaaria küll. Seal on esmalt piirivalve ja seejärel toll. Tolli EL eriti ei huvita. Peale neist läbisaamist on kohe näha parkimisplatsi servas putkat sildiga "vinjett", eurodes taheti saada 10 ühikut.

Jõudsin ligi 8000 km pikuselt Euroopa reisilt tagasi ja kasutatud andmesidet näitab "nutikas" 606MB. Lisaks Waze-le vaatasin veel Google kaarte, ilmateadet ja liikusin mõnda hotelli Google kaarti abil. Kiirteedel ei olnud mitte mingit mõtet Waze sisse lülitada ja seda ma enamasti ka ei teinud. Serbiasse sisenemisel kadus mingil hetkel Waze kaart ära, arvasin probleemi olevat andmeside puudumises ja muidugi ei pannud tähele riiki sisenemisel tulnud SMS-i: " Väljuv kõne 2.917 EUR/min, vastuvõetav kõne 0.568 EUR/min. Andmeside hind 10.609 EUR/MB. Seda õhtul lugedes kohkusin muidugi ära! Olin kindel, et mu rahaline limiit on seega täis, sest mingis linnas oli ilmateade fikseeritud ja "andmeside" kogu päev aktiivne. Järgmine oli Bulgaaria ja seal sain "normaalse" teavituse ning kõik töötas. Edaspidi olin tähelepanelikum riiki sisenemisel ja vaatasin SMS-is sisalduvat hinda. Veel mõned hinnad: Makedoonia väljuv kõne 2.348 EUR/min, andmeside 3.000 EUR/MB, Albaania väljuv 1.590 EUR/min, andmeside 2.400 EUR/MB, Montenegro väljuv 1.596 EUR/min, andmeside 2.400 EUR/MB. Nüüd peab ära ootama selle kuu telefoni arve!

Ma ei käinud Kosovos! See oli ainuke Balkani riik, mida ei olnud kavasse võtnud ja ega ta teekonna planeerimise mõttes hästi ei sobinud ka. Rumeeniast läksin Serbiasse, sealt Bulgaaria, Kreeka, Makedoonia, Albaania, Montenegro, Horvaatia, B ja H-s olin Neumis ööd ja jällegi Horvaatia kaudu põhja tagasi.

Tulin täna hommikul reisilt tagasi, ööbisin kõigis Balkani riikides peale Kosovo ja kasutasin ainult id-kaarti, kuigi passid olid kaasas. Läksin Baltikumist Rumeeniasse ja seejärel ring peale. Tagasi laevaga Stockholmist, kogu reis 7985 km.

Millist teed läksite Rumeeniasse? Ostsin elektrooniliselt Rumeenia vinjetti ja see maksis 3 euri. Bulgaaria oma peaks saama osta piiril ja maksab 8 euri.

Veelkord tänud! Google annab mulle mõlemad teed ja ajavahe on mingi 10 minutit. Ma kirjutan Teile personaalselt, sest on veel mõned küsimused.

To Rein Reinhold Tänud info eest! Kas Svidnikus pidi selle teejupi pärast ostma Slovakia vinjetti? Sõites Svidnikust läbi ei pea seda vist tegema?! Ma liigun veel sel nädalal samas kandis, aga peale Rzeszovit veidi idapoole öömajale ja kavatsen sealt otse Pacini piiripunkti kaudu Debreceni suunduda. Oleksin Vranov nad Toplounist ca 10 km idapool.

Kas kellegil on infot Bialystokist Lublini poole ja edasi lõunasse? Tahan lisaks Slovakis lõigata ära Prešov-Košice ja minna otse väiksemaid teid Debreceni suunas.

Waze võtab üpris vähe andmeside mahtu. Varem ostsin välismaal sõitmiseks 1GB ja kuu ajaga ma seda mitte kunagi ära ei kulutanud, kuigi app töötas alati sõitmise ajal. Samas ma ei kasutanud seda mahtu tavaliselt muuks netisideks, vaid kasutasin selleks õhtuti ainult öömajade wifit kui see olemas oli. Erandiks on booking.com, kust vahel peab vaatama määratud saabumise kellaaegu ja täpset asukohta, kui see ei ole eelnevalt korralikult GPS-i salvestatud..

To Jürka! Tänan väga! Olen ööd Poola - Slovaki piiri lähedal ja pärast lähen otse lõunasse. Möödun väiksemaid teid mööda Prešovist ja Košicest ning piiri ületan väikses kohas. Seejärel sõidan Debrecenist mööda Timisoara suunas ja peagi Balkan.
Olen kunagi Debrecenis olnud ca 5-6 päeva ja ümbruskond ka ei huvita enam.

To Jürka! Kas Bialystokist Lublini suunas on teeremont? Mul äpp näitas mõni nädal tagasi 62 km teetöid, uurisin Poola Maantedeameti lehelt ja seal oli umbes selline jutt, et teed ei suleta, kuna on piisavalt lai teetööde tegemiseks!
Samuti huvitab mind kus kandis Rumeenias käisite? Üle Debreceni tõenäoliselt, aga edasi... Kas Oradea, Arad, Timisoara jäid teele? Kui, kas seal sõitmisega kõik OK?

Lätis, Leedus ja Poolas on kõik väga OK! Mul oli eelmine suvi Lätis huvitav juhtum, märkisin Wazes politsei asukoha ja sai mingi aja pärast nende Maanteeametist SMS-i. See oli lätikeelne, Eestis püüdsin tõlkida, ei olnud otsene ähvardus vmt, aga "anti justkui märku!". Põhja - Soomes ja Norras olen teatanud kõige rohkem teedel olevatest loomadest ja ka teiste sarnaseid märkusi näinud. Kuskil Lapimaal jäin teeremondi pärast foori taha ja peagi küsis "Waze peakontor", et kas oled liiklusummikus?! Teistest maadest ei ole midagi erilist öelda. Töötab! Mul oleks eestlastele palve, et andke ikka teistes riikides märku tavalisel moel, mina küll kasutan.

Nõus! Warszawa inglise keeles - Varssavi eesti! Google annab sellised variandid, kuid Warszawa on minu teada tõesti poola keeles.

Kohe Daugavpilsist Leedu suunas on suur teeremont, palju seismist ja kõvasti tolmu. Mina soovitaks minna üle Jekabpilsi Leetu.

Olen Debrecenist sõitnud Rumeeniasse 2008. aastal ja juba siis ei olnud mitte mingit probleemi piiriga. Ainult "piirikad" olid üllatunud, et mul naisega olid erinevad passid, ühel veel sinine ja teisel punane. Debrecenist väljas oli väga suur veekeskus, kuskil reklaamiti tol ajal, et Euroopa suurim! Rumeenia lähipiirkonnas midagi erilist ei olnud, aga võiksid otsida "motomehe" reisikirjelduse siit üles. ta sõitis Rumeeniasse veidi rohkem põhjapoolt ja alles möödunud aastal.

Mu TomTom-i APP näitab ca samasuurt teede ehitust Bialystok - Lublini suunal kui on Warszavi poole. Kas keegi on liikunud sealkandis?

Sain eile uue Euroopa ravikindustuse kaardi ja sellega kaasas olnud voldikus on loetelu riikidest, kus see kehtib. Mulle tundus, et see nimekiri on vananenud! Balkani maadest puudub nimekirjas Albaania, BiH, Bosnia, Kosovo, Makedoonia, Montenegro ja Serbia.
Uurisin ja selgus, et on olemas kategooria kandidaatriigid: Endine Jugoslaavia Vabariik Makedoonia (2009. a. oktoobris soovitas Euroopa Komisjon ühinemisläbirääkimisi alustada),
Montenegro (ühinemisläbirääkimisi alustati 29. juunil 2012), Serbia (kandidaatriigi staatus 2. märtsist 2012, esitas ühinemistaotluse 22. detsembril 2009, 21. jaanuaril 2014 alustati, ühinemisläbirääkimistega)
Albania (kandidaatriigi staatus 27. juunist 2014).
Potentsiaalsed kandidaatriigid: Bosnia ja Hertsegoviina, Kosovo
Seega ei ole tõesti meil seal ravikidlustuskaart tõenäoliselt kehtiv.

To Plaks! Mul on muidugi kastitäis igasugust materjali kõigi nende riikide kohta kogutud ja kõik on samuti elektroonselt olemas. Kokku 345 MB + kaardid! Paberikandjal asjad viskan reisil olles minema, sest lehtede teisel poolel on isiklikud materjalid (paberi kokkuhoid), aga failidena võin kõike juuli lõpust anda - saata.

10 aastat nooremana ma lohutaksin ka ennast, et mis see siis ära ei ole - 2 päeva sinna, 4 päeva seal ja 2 päeva tagasi. Kunagi "Ziguli" ajastul 1500 ja veidi peale km ööpäevaga Venemaa teedel oli täiesti normaalne üksipäini mahasõita... Alati käisin tagasiteel Moskvas ainukest vaatamisväärsust Kremlit öösel kella 2-3 ajal vaatamas ja igakord eksisin ära! Ainuke võimalus oli taksojuhile kolmekas visata, et vii mind Volokolamskoje otsa peale või "tellisest" läbi sõita.

See on tõlgitud täpselt vene keelest: "Elektronnõi sbor oplatõ s legkovõh avtomobilei s 1 ijunja 2012" Ma ei ole ise mitte kunagi Poolas sõitnud tasulistel teedel ja Poolas Varssavist lääne pool käinud, seega ei tea üldse sealset maksusüsteemi. Minu käimised on alati olnud idaosas või sõitnud Lublini peale ja sealt edasi Ungarisse. Isegi Itaaliast olen tulnud jälle Ungarisse, ka Ukrainasse ja lõpuks Lublini kaudu koju.

Raivo! Mina viimasel kiirteede kaartil ei näe seal tasulist. A2, mis läheb lääne poole Lodzi kõrvalt tahab elektroonilist "kogumist".

Olen varematel aegadel sõitnud neid teid ja kavatsen varsti jälle otse Ungarisse Debreceni peale minna. Oleks ka väga tänulik, kui kellegil on värsket teavet seal valitsevast olukorrast. Poolas kuni Lublinini ei tohiks midagi paha olla! Mingil ajal käis kõva ehitus Slovaki teedel. Loodan, et tänaseks on läbi saanud! Seal on üks lühike jupikene maksulist teed Svidniki juures (ca 2, 5 kilomeetrit mälu järgi, läbimiseks peab ostma vinjeti!), aga olemasoleva info järgi saab edukalt kõrvalteel kulgeda kui sõita läbi linna.

To zeitung@live.com - ole hea ja anna oma reisist veidi rohkem teada, kasvõi privaatselt. Mul sama sõit juuli algusest, tagasi üle Sloveenia - Austria- Tšehhi ja lõpuks Stockholmist laevaga kodu poole, ning aega kulub üle kolme nädala. Hea oleks teada, kui mõni kaasmaalane on samas kandis. Ei oma matkabussi ja oleme kahekesi sedaaniga.