Viltune Pisa torn on maailmakuulus, kuid Saksamaal asub kaks kirikutorni, mille kalle on Pisa torni omast omajagu suuremgi.
Tüüringi liidumaal Bad Frankenhausenis valmis 1382. aastaa romaani stiilis kiriku vundamendile uus gooti stiilis kirik. Esimene kirjalik mainimine, et Oberkirche kirikutorn kisub viltu, pärineb aastast 1640. Kõik aja jooksul ette võetud katsed torni edasist kaldumist takistada saavutasid vaid ajutist edu või ebaõnnestusid täielikult. Ka 1900-ndate alguses kiriku ida- ja põhjaküljele paigaldatud kaks tugisammast ei peatanud torni kaldumist. 1930. aastatel pandi torni ümber rõngasankrud ja laiendati vundamenti ning see oli esimene tõhusam lahendus.
Foto: natur-kur-thueringen.de1960. aastate alguses eemaldati kirikult katus, kuna see oli nakatunud kuivmädanikuga. Seetõttu saab seal jumalateenistusi pidada ainult suvel. 2005. aastal näitasid uued mõõtmised, et torni vajumise kiirus oli viimastel aastatel keskmiselt 6 cm/aastas. Kaks aastat hiljem eraldati kirikule torni stabiliseerimiseks 1 miljon eurot toetusi.
Tänaseks on Oberkirche 56 meetri kõrguse kirikutorni kiiver oma normaalsest joonest 4,60 m väljas, mis vastab kaldenurgale 4,93°. Võrdluseks: Pisa torni kalle oli 2011. aastal 3,97°.
Oberkirche (Google Street View)Bad Frankenhauseni Oberkirchest on kujunenud linnale oluline vaatamisväärsus. Kirikutorni vajumise põhjuseks on linna all asuvad suured soola ja kipsilademed, mida vesi aegamööda lahustab, põhjustades maapinna vajumist. Kirik sai juhtumisi ehitatud just ühele neist vajumispiirkondadest.
Ida-Friisimaal Suurhusenis asuva kirikutorn oli üle aastatel 2007 – 2022 Guinessi rekordite raamatu andmetel maailma kõige viltusem torn. 27,37 meetrise kirikutorni kalle on 5,19° ja ülekalle 2,47 meetrit.
Suurhuseni kirik (Flickr)Torni kaldumine algas tänu sellele, et põhjavee tase langes ning õhk pääses tammelaudadest vundamendile ligi. 1970. aastate alguses kirik suleti ja 10 aastat hiljem suudeti edasine vajumine maa-aluste raudbetoonvaiade abil ära hoida.
Nüüd on kirik jälle avatud ning aprillist oktoobrini saab Suurhuseni viltust kirikutorni ka külastada.