Reisiidee: Tanna saar ja Yasuri vulkaan Vanuatus

Tanna saar, nagu paljud teisedki Vanuatu saarestiku saared, on vulkaaniliselt aktiivne. Yasuri vulkaan sülitab vahetpidamata välja suitsu, väävliaure, tuhapilvi ja hõõguvaid kivikamakaid. Eriti müstiliseks ja ähvardavaks muutub vaatemäng õhtupimeduses, kui seisad otse kraatri serval. See lõik on võetud Vikerraadio saatesarja "Kuula rändajat" Vanuatust rääkiva saate "Retked Tanna saare kuumavee allikatele ja Yasuri vulkaanile" tutvustusest.

Yasuri vulkaani peetakse maailma üheks parima juurdepääsuga tegevvulkaaniks ja tänu sellele on see Vanuatu üks tähtsamaid turismiatraktsioone. Tõsi, eurooplaste rahakotti maakera kuklapoolel asuv Tanna saare külastamine ei hellita. Lennupiletitele tuleb arvestada vähemalt paar tuhat eurot. Lähim rahvusvaheline lennujaam asub Port Vilas, kust Air Vanuatu lendab ka Tanna saarele.

365 meetri kõrgune Yasuri vulkaan on olnud aktiivne sisuliselt vahetpidamata viimased 800 aastat, kuid enamasti saab sellele läheneda üsna turvaliselt. Vulkaani hetkeaktiivsust saab kontrollida sellelt lingilt.

Esimese eurooplasena külastas Tanna saart ilmselt just tänu silmatud vulkaanile James Cook aastal 1774. Eurooplasi käib seal aastas umbes 3000, kuid nende seas võib leida ka eestlasi. Hendrik Relve reisile sai juba viidatud, Vanuatust ja Yasuri vulkaanist kirjutati ka Trip.ee ja Up Traveli reisijutu konkurssil. Jaan Tätte reisimuljed Vanuatust leiab Go Reisijakirjast.

Aga tehnika areng annab võimaluse Yasuri vulkaaniga tutvuda täiesti uuel moel. Mõned kuud Youtube´is üleval olnud videot on vaadatud juba üle poole miljoni korra.

Kui kellegil võimalus, siis soovitan külastada saart nimega Ambrym, kus see laava on veel aktiivsem ja on võimalik väga lähedale ronida. Kui ma reisisin seal, siis ei teadnud sellest kohast ja hiljem ei jõudnud enam sinna minna, aga kes käisid seal, nende pildid olid küll ikka väga ägedad võrreldes Yasuriga. Väike video ka sellest laavamõllust