Reisiidee – Wave Rock Lääne-Austraalias

Austraalia

Lääne-Austraalias Haydeni väikelinnast idas asub omapärane looduse poolt miljonite aastate jooksul kujundatud geoloogiline vaatamisväärsus Wave Rock (lainekalju). Lainekujuline (sealt ka nimi) graniidist kaljusein on 15 meetri kõrgune ja umbes 110 meetrit pikk. Tegemist on graniitmäe, mida tuntakse Hayden Rocki nime all, ühe seinaga.

Wave Rocki vanuseks arvatakse olema 27 miljonit aastat. Selle ookeanilainet meenutav kuju on tekkinud aegade jooksul erosiooni tulemusena, kus pehmemaid aluskihte on vesi tasapisi ära uhtunud. Hallist ja punasest graniidist koosnevale kaljule on värve andnud vihmahooajal sealt alla voolavad veed, mis lahustavad erinevaid mineraale.

Wave Rocki on Mulka koopas (17 km Haydenist) asuvatel koopamaalingutel kujutanud ka Austraalia aborigeenid.

Turism

Wave Rock sai laiemalt tuntuks, kui 1960-ndatel avaldati sellest foto National Geographicu fotokonkursil. Tasapisi hakkas 500 elanikuga Haydeni pisilinna tekkima külastajaid, kes küsisid suunda ja luba kohalike farmerite maadel telkida. Mouritzite perekond nägi selles võimalust ja 1970-ndatel rajati telkimisplats ja matkaautode parkla. Järk-järgult lisandusid motell, restoran, giidiga tuurid, farmide külastused ja muudki. Tänaseks on perekond pannud üles ärivõrgustiku, mida kasutab üle 100 000 inimese aastas. See on näide, kuidas "ehita, ja turistid tulevad" reaalelus toimib.

Asukoht

Wave Rock asub Lääne-Austraalias Haydeni linna lähedal, umbes 4 - 4,5 tunni autosõidu kaugusel Perthist. Külastamine on võimalik ka Perthist algaval tuuril.

Veel vaatamist

Kui sinna kanti juba minna, siis tasub külastada ka Austraalia suurimat lahtist kullakaevandust Super Pit. Tegemist on töötava kaevandusega ja tuuridel tuleb järgida ohutusnõudeid.

Fotod: Wikimedia Commons