Rootsi saab uue "suusatajate" lennuvälja

Rootsi

2019. aasta detembris valmib Rootsis üle 20 aasta taas uus lennuväli. Norra ja Rootsi piiri peale ehitatav Scandinavian Mountains Airport (ka Sälen või Sälen Trysil Airport) sai hiljuti endale ka IATA koodi, mis on SCR.

Norra piirist vaid 7 km ja Sälenist 20 km kaugusel valmiv lennuväli on mõeldud teenindama nii regulaar- kui tšartelende, kuid eelkõige on sihikul suusaturistid, sest Säleni lennuväljast 40 minutilise sõidu kaugusele jääb 4 suusakuurorti rohkem kui 250 nõlvaga (Sälen, Idre, Trysil, Engerdal). Sälenist saab alguse ka Vasaloppet.

Hetkel on teada, et 22. detsembril avatavale lennuväljale plaanivad lende 2 lennufirmat. Flysmart24.no andmetel on neist üheks BRA Braathens Regional Airlines (või lihtsalt BRA), mis on Norra omanduses olev, kuid Rootsis tegutsev (keskusega Stockholmis Brommas) virtuaalne lennufirma, mille lende teostavad Braathens Regional Airways ja Braathens Regional Aviation. Esimeste liinidena on välja toodud Stockholm (Bromma), Göteborg, Malmö, Ängelholm ja Växjö. Mainitud liinid koos alustamiskuupäevadega leiab ka Vikipeedia lehel. Põhiliste turgudena nähaksegi uuel lennuväljal esialgu Rootsit ja Norrat, kuid tulevikus plaanitakse märgatavalt suurendada ka Taani, Saksamaa, Suurbritannia, Hollandi ja Venemaa turistide arvu.

Suusaturistide toimetamiseks nõlvade juurde plaanitakse saabuvaid lende ootavaid bussitransfeere, seda eelkõige piirkonna suurimasse, Trysili, mis jääb 43 km kaugusele. Uude lennujaamahoonesse tuleb ka arvestataval hulgal kaubanduspinda, mis on mõeldud eelkõige norrakatele, sest pea kõik asjad on Rootsis odavamad, kui Norras. Norralastele suunatud kaubandusel puuduks aga mõte, kui sinna ei hakkaks toimuma lende Norrast.


Mis on sellel pildilt puudu?

Säleni lennuvälja teeb eriliseks see, et sellest saab maailma esimene uus lennuväli, millel on kaugjuhitav lennujuhtimistorn. Lendude juhtimine hakkab toimuma Sundsvallist, kasutades lennuväljale paigutatud kaameraid, mikrofone ja signaalvarustust. Selline tehnoloogia võeti esimesena kasutusele Umeå lähedal asuvas Örnsköldsviki regionaallennuväljal ning Rootsi lennuameti kinnitusel on taoline lahendus sama turvaline, kui keegi tegeleks lennujuhtimisega otse lennuväljal.

Scandinavian Mountains Airport / Sälen on 100% Rootsi ja Norra peamiselt turismisektorist pärit erainvestorite omanduses, kuid ehitamist toetasid ka Rootsi riik ja kohalikud omavalitsused. Aeg peab näitama, kuidas õnnestub lennuväli tööle saada suveperioodil.

Fotod: Scandinavian Mountains Airport

SAS avab detsembri lõpus hooajalised liinid Aalborgist, Kopenhaagenist ja Londo Heathrow'st.