Rwanda gorillalubade hind tõusis järsult
veigo
veigo
9. mai 2017 04:39

Laupäeval, 6. mail 2017. a. võttis Rwanda Arendusnõukogu, mis IKT ja välisinvesteeringute kõrval vastutab ka Rwanda rahvusparkide juhtimise eest, vastu otsuse tõsta gorillade külastamise luba seniselt 750 dollarilt 1500 dollarini (~1372 eurot). Hinnatõus jõustus koheselt, kuid ei puuduta neid, kel gorillaluba juba olemas. Kui seni kehtisid Rwanda kodanikele, seal alaliselt elavatele välismaalastele ja Ida-Aafrika riikide kodanikele märkimisväärsed soodustused, siis uus hind on ühesugune kõigile.

Turistid, kes külastavad lisaks gorilladele veel kahte rahvusparki, Nyungwet ja Akagerat (kus pärast laastavat kodusõda alles alustatakse erinevate loomade populatsioonide taastamisega ehk sisuliselt vahid tühja savanni) vähemalt 3 päeva jooksul, kehtib soodustus -30%.

Järsu hinnatõusu ametlikke põhjendusi on mitu. Esiteks soovitakse nii parandada keskkonnahoiu tingimusi, teiseks parandada kohalikku turismi infrastruktuuri ning kolmandaks jagada suuremat osa turismilt laekuvatest tuludest kohalike kogukondadega.

Hinnatõusu näol on tegemist osaga Rwanda turismistrateegiast, mille kohaselt oleks Rwanda eelkõige high-end ehk rikkamale sihtgrupile mõeldud kvaliteetset ja luksuslikku elamust pakkuv sihtkoht. Muuhulgas tähendab see näiteks seda, et soositakse luksuslikumate majutuskohtade avamist.

Hinnatõusule on juba jõudnud reageerida Rwanda safarikorraldajaid ja reisiagente ühendav katusorganisatsioon, kes sai sellest teada samal ajal, kui kõik teised. Teisisõnu, reisioperaatoritega, kes igapäevaselt turistidega tegelevad, ei konsulteeritud vähimalgi määral. See, mis peaks idee poolest olema erinevate organisatsioonide koostöö, muutus üleöö farsiks. Märgitakse, et gorillalubade sedavõrd järsk hinnatõus mõjutab kogu ahelat – hotelle, restorane, käsitöömüüjaid, transporti, kogukonnaturismi algatusi jne. Juba praegu ei müüda madalhooajal kõiki lubasid ära ja võib arvata, mis suuna trend võtab. Lisaks on juba saabunud palju negatiivseid reaktsioone välisriikidest, sest reisikorraldajad avaldavad hindu kuni aasta ette.

Gorillalubade järsk hinnatõus tähendab, et nii Rwanda kui teiste Ida-Aafrika riikide kodanikel (välismaalastel loomulikult ka) on odavam käia gorillasid vaatamas kas Ugandas või Kongo DV-s. Rwanda gorillaload olid võrreldes Ugandaga juba praegu kallimad. Uganda gorillaluba maksab kõrghooajal 600 dollarit, madalhooajal (aprill, mai, november) 450 dollarit. Kohalikele ja elamisloaga välismaalastele kehtivad märgatavad soodustused.

Kokkuvõte

Arvestades, et gorilladega koos viibimist piiratakse rangelt 1 tunniga, võib igaüks välja arvutada, mis see 1 minuti maksumuseks teeb.

Taust

Ohustatud mägigorillasid on maailmas säilinud umbes 880 isendit. Virunga mäestikus elavatest mägigorilladest elab 62% Rwanda territooriumil. Tänu kaitsemeetmetele on sealne gorillade arvukus hakanud kasvama. Kui 2010. aastal elas Rwandas vaid 9 inimeste juuresolekuks harjutatud gorillaperekonda, siis tänaseks selliseid peresid juba 20.

Peamine allikas: Rwanda Arendusnõukogu

2011 aastal maksis Rwanda gorillaluba 500 USD, ja juba siis tundus see olevat piiripealne hind. Reaalselt polnud vaja mingit pikka eelregistreerimist, ostsin Kigalis pileti (sest kohapeal neid ei müüdud), järgmisel päeval sõitsin Ruhengerisse, ja kolmandal päeval oli külastus.

Aga 1500 tunni aja eest on minu jaoks liiga palju.

0
0

Bloombergis keerutatakse vähem: turism on Rwanda suurim välisvaluuta allikas ja gorillalubade hinnatõusuga üritatakse lappida jooksevkonto kasvavat puudujääki. Kogu muu ilus jutt on puru silmaajamiseks. Ugandas saavad kogukonnad juba praegu 20%, nii et see 5%->10% Rwandas on veidi küüniline PR häma.

0
0
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
If Kindlustus
Sisuturundus
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
PrintMeEasy
Sisuturundus
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased