Tarmo247

Rändur, liitus Tripiga 9 aastat tagasi
26 meeldimist
33 postitust / 61 kommentaari
64 (10.2%) külastatud sihtkohta
Viimased kommentaarid

Ma elangi maal. Pärnumaal.

Omateada midagi ei kogu, aga mõned asjad on hakanud ise kogunema ja oma elu elama:

 • Mündid ja veidi paberraha igast külastatud riigist
 • Maakaardid
 • Mingil ajal püüdsin igast riigist osta riigilipu ja riigi nimega kleepsu, et auto küljele kleepida, aga mõned on aja jooksul päiksese tõttu ära pleekinud, ja mõned lihtsalt ära tulnud
 • Postkaarte.

Piletiotsingu kogemused:

Kõige soodsamat hinda Tallinn-Buenos Aires edasi-tagasi lennule on pakkunud Turkish Airlines. 820 EURi, lend on aga kokku 36 tundi (Istanbulis oli öö hotellis lennufirma kulul). Hinnas kaks äraantavat pagasit.

Kõige kiirem ja samuti soodne on olnud Lufthansa: 850 EUR, ja lennuaeg 18.40. Hinnas üks äraantav pagas.

Mida varem otsingut alustada, seda parem. Alla 800-st pakkumist edasi-tagasi lennule ei ole oma silmaga veel näinud.

Mul on olnud Ergoga kaks juhtumit, kus läks vaja reisitõrkekindlustust. Ning mõlemad lahenesid positiivselt.

Vist veidi hilinenud vastus, aga siit saab täiesti tasuta kaardi alla laadida. http://garmin.openstreetmap.nl/

Automatkajale - kämpingute info http://ioverlander.com/

Väga ilusad pildid. Ja üleüldse üks väga tore Aafrika riik külastamisks.

Ise olin Keenias-Tansaanias 2011 suvel.

Nagu juba eelpool mainitud, on Amboseli valdavalt elevantide, kaelkirjakute ja sebrade park. Elevandi mittenägemine on täiesti välistatud. Ja loomi on palju, nagu eestimaa lehmad karjamaal. Siin saab teha klassikalist pilti, et elevant on lumise tipuga Kilimandžaaro taustal. Kui ilm lubab. Lõvi ei näinud

Kuna Amboselist läheb otsetee Tsawo West parki, siis kasutasin võimalust, ja veetsin ühe päeva seal. Tsawo West on mägisem, ning suuri loomi oli Amboseliga võrreldes vähem näha, linde aga rohkem.

Üks pilt pidavat ütlema rohkem, kui 1000 sõna
Amboseli - https://tarmotamming.blogspot.com.ee/2011/06/amboseli-np.html
Tsawo West - https://tarmotamming.blogspot.com.ee/2011/06/tsavo-west-np.html

Tsawo Eastis ei ole käinud. Masai Mara jäi külastamata, aga kuulnud olen ainult kiitvaid hinnanguid.

Tansaania Serengeti ja Ngorongoro on samuti külg-külje kõrval. Ning Serengeti on tõeliselt suur park, kõik olulised Aafrika loomad olid esindatud.

Serengeti - https://tarmotamming.blogspot.com.ee/2011/10/tansaania-serengeti.html

Ngorongoro - https://tarmotamming.blogspot.com.ee/2011/10/tansaania-olduvai-org.html

Teist korda külastades planeeriks Serengetile rohkem aega, 3 - 4 päeva. Amboselis saab kõik ühe päevaga ära näha.

Mul on Lõuna-Ameerika autoreis hetkel pooleli, momendil olen Eestis, aga plaan on varsti tagasi Argentinasse lennata. Väga tore oleks kusagil kokku saada ja muljetada.

Head uut aastat kõigile!

 1. Mis olid läinud aasta põnevaimad sihtkohad kus käisid?
  Kaks meeldejäävamat olid Peruus - Inti Raymi Cuscos ja Amazonase läte

 2. Mis sihtkohti on plaanis külastada 2017 aastal?
  Tagasi Lõuna-Ameerikasse, täpsemalt selgub kohapeal, nagu alati.

 3. Kuhu ootad lendude soodukaid?
  Argentina, Buenos Airesesse eekõige.

Rahvusvahelised load soovitaks teha. Taotlemine Sauel võttis aega alla 10 minuti. Kuna lubadel on suurelt kirjas "International .. jne" siis on ametnikel raske väita, et "... see paber meie riigis ei kehti... ".

Pangaväljavõtte olen printinud netipangast. Enne printimist olen muutnud keeleseaded inglise keele peale, et kõik oleks neile arusaadavas keeles.

Viisataotluse lisanõuete kohta on praktiline kogemus, et kõik sõltub konkreetsest inimesest, kes need paberid vastu võtab, ja tema ülemusest. Olen ise saanud ühe LAV-i viisa Malaavist ja teise Botsvaanast, ning pikendanud viisat kohapeal Pretorias, aga see protsess on niivõrd närvesööv, et ei soovita kellelegi.

Mapsourcega saab küll eemaldada maksulised teed.

Menüüdest - Edit -> Preferences -> Routing.

Seal saab valida - Try to Avoid
Toll Roads
Unpaved Roads
jne.

Road Selectioni alt saab valida:
Prefer Minor Roads või siis Prefer Highways.

Etioopas on korralik asfalttee Moyalest kuni Addis Ababani.

Ülejäänud olulised asjad mainis veigo oma postituses.
Etioopia viisa sain ise Stockholmist poole tunniga, kuna rahvast polnud. Aga see oli 2010 sügisel. Naabreriikidest üldjuhul viisat ei anta.

Marsabiti tee (Moyale-Marsabit-Isiolo) on omamoodi legend, mida on nimetatud nii "Worst road in Africa", "Road to Hell", kui ka "Bandit Highway". Omal läks selle 300 km läbimisele 3 päeva. Aafrika kõige halvem tee ta muidugi ei ole, on palju hullemaid. Praeguseks on aga enamus Marsabiti teed asfalteeritud:

http://www.nation.co.ke/counties/Marsabit-Moyale-road-connect-Kenya-Ethiopia/-/1107872/2679946/-/4cv4qmz/-/index.html

Siin on natuke lisainfot teetingimuste kohta
http://www.horizonsunlimited.com/hubb/sub-saharan-africa/update-road-condition-nairobi-djibouti-82283

Ja ühe vahejuhtumi kirjeldus:
http://www.horizonsunlimited.com/hubb/travellers-advisories-safety-security-road/bandit-attack-road-isiolo-marsabit-57368

Hea loo sõpradele ja lastelastele rääkimiseks peaks kindasti saama.

Garmin MapSource - isiklik eelistus teekonna planeerimisel. Saab teekonda planeerida, sakvestada ja GPS-i laadida.

Väga mugav on võrrelda erinevaid kaarte (näit Garmin ja Openstreetmap).

Alla laadida saab siit: http://www8.garmin.com/support/download_details.jsp?id=209

Lisalugemist http://wiki.openstreetmap.org/wiki/MapSource

Abiks installimisel, kui ei ole omal varasemat versiooni http://www.mydigitallife.info/download-garmin-mapsource-for-free-and-install-without-media/

Väljaspool Buenos Airest ongi raskem saada parimat kurssi. Hetke blue dollar on 14.2, nii et tänava 14 on päris hea. Eurot vahetatakse veidi halvema kursiga.

Brasiilia pool, Foz Do Iguacus saab raha vahetada kaubanduskeskuses "Cataratas JL Shopping" seal oli esimesel korrusel valuutavahetus, nimi hetkel ei meenu. Aga Brasiilia pool ei saa maksimumi, see eest on turvaline koht vahetamiseks.

Soovitan kindlasti mõlemat poolt külastada. Brasiilia pool on väiksem 1,2 km pikkune jalutusrada, aga Argentina pool on tunduvalt suurem. Seal on jalutusrajad nii üleval kui ka all. Sissepääsu juurest Garganta del Diabloni viiva kitsarööpalise raudtee pikkus on juba ise 7 km.

Veel: Argentina poolel on teine külastuspäev poole hinnaga.

http://wikitravel.org/en/Igua%C3%A7u_Falls

Isiklik kogemus - Kui on vaja ainult andmeside jaoks kaarti, siis TIM Brasil prepaid kaarti sai tänavalt osta, maksis nii 10 Reaisi. Aktiveerimine tehti esinduses, ja passi sooviti ka näha.

Garminile saab tasuta Jaapani kaardi siit
http://garmin.openstreetmap.nl

Kiire google otsing annab ka tasulise kaardi lingi
http://www.travelbygps.com/maps/japan.php

Puerto Maldonado lähedal on Tambopata rahvuspark, mis on ligipääsetav ainult mööda jõge. On dzungel ja on loomad-linnud.
http://en.wikipedia.org/wiki/Tambopata_National_Reserve
Iquitosega ei oska võrrelda, kuna pole sinna veel jõudnud.

Nasca lennureisi planeerimisel võiks arvestada, et väga uduse ilmaga lende ei toimu. Lennureis maksis vist 100 või 110 USD.

Külastasin Sambiat 2011 sügisel, viisa sai piirilt, 50 USD.

Top elamus oli South Luangwa Rahvuspark, /... one of the greatest wildlife sanctuaries in the world... http://www.zambiatourism.com/destinations/national-parks/south-luangwa-national-park. Loomi näha oli tunduvalt rohkem, kui näiteks LAVi Krügeri Rahvuspargis.

Lusakas on täitsa ok rahvusmuuseum. Linna servas on "Kalimba Reptile Park" ehk siis krokodillifarm, roomajaid saab vaadata ja soovi korral ka maitsta, krokodilliburger meenutab maitselt veidi kanaburgerit.

Lusakast 15 km kaugusel on Munda Wanga Park, mis on nii Wildlife Sanctuary, Botanical Gardens, Educational Centre. Maakeeles siis botaanikaaed ja loomade taastusravikeskus.

Kui minna Victoria juga vaatama (soovitan kindlasti), siis Livingstones on täitsa huvitav Livingstone Muuseum ja Raudtee Muuseum.

Mõned pildid ka: http://tarmotamming.blogspot.com/search/label/Sambia

Ise külastasin Põhja-Pantanali, oma autoga, reisituure Pantanalis ei võtnud. Auto rentimine ei tohiks olla probleem, ja Transpantaneira maantee on igasuguse autoga sõidetav.

Telgis ööbimisekohta niipalju, et peaaegu kogu teeäärne maa kuulub kellelegi, st on aedadega piiratud, ja telkimiseks oleks viisakas luba küsida. NB, aiad on veistele, ja ei pea kinni alligaatoreid, ja neid jätkus kõikjale. Arvatakse, et seal on 10-35 miljonit alligaatorit (http://www.worldheritagesite.org/sites/pantanal.html)

Turvaliseks ööbimiseks on tee ääres mitmeid erineva hinnatasemega õõbimispaiku, ja ka mõned kämpingud, ise ööbisin Porto Jofres.

Lõuna-Pantanali kohta ei oska midagi tarka öelda, kuna pole ise lõunapoolset piirkonda külastanud. Autoga otse põhjast lõunasse ei pääse, aga kui on plaanis seljakotiga seigelda, siis on võimalik kasutada erinevaid kaubapraame.

Kõik oleneb, mida on soov näha.

Loomi ja linde on lihtsam pildistada Pantanalis. Ise olen külastanud Põhja Pantanali (Cuiabast Porto Jofreni ja tagasi). Siin on mõned pildid (http://tarmotamming.blogspot.com/2012/12/pantanal-ja-transpantaneira.html). Detsembris on see piirkond väga palav, kuni 40 kraadi.

Amazonase piirkonna külastamisel sõltub kõik, mida näha soovitakse (loodus, kultuur ...), ja kui palju on selle jaoks aega planeeritud. Variante on rohkem kui piisavalt - näiteks Manaus ja ümbruskonna paadiretked, laevaga/paadiga/praamiga mööda Amazonast, jne,jne. Vihmametsa piirkond on ju suuruselt pool Euroopat (5,5 milj km2). Vähem vihmasem periood on üldjuhul septembris-oktoobris, aga siis on jälle ilm palavam.

Tõõ ja elamise kohta ei oska vastata, aga 2011 jaanuaris sõitsin ise autoga Türki. Läbi Ungari, Serbia ja Bulgaaria, tee oli igati ok, ja piiriületused kiired. Türgi jaoks eraldi liikluskindlustust polnud vaja teha, seal kehtib roheline kaart.

Kiirteed on Türgis tasulised, kasutatakse spetsiaalset kaarti(HGS Card), mida on võimalik osta tanklatest ja samas saab kanda kaardile vajaliku summa raha. Siin on pikem jutt kiirteede tasudest. http://www.turkeytravelplanner.com/trans/Car/pay_toll.html

Olen praegu Argentinas, Saltas, ja kurss läheb järjest soodsamaks.
EURi ametlik on 2014 jaanuaris 10,94. Tänaval saab 14,5.

Värsked kursid on siin http://www.dolarblue.net/