Viimased kommentaarid

Siit saab korraliku Garmini kaardi alla laadida
http://garmin.openstreetmap.nl/
http://garmin.opentopomap.org/


Kui on matkamiseks vaja topo kaarti, siis

Normaalse ehk lühima lennuajaga lendab Argentinasse Lufthansa: Tallinn-Frankfurt-Buenos Aires, LH883 ja LH510, tagasilennul LH511 ja LH882 .Ooteaeg Frankfurdis u 2.30.

Kui piisavalt vara broneerida, siis saab 800-900 EURiga edasi-tagasi. Olen näinud ka alla 800 pakkumist. Piletid olen tavaliselt ostnud Lufthansa kodulehelt. 

Santiago lendudega isiklikud kogemused puuduvad.1) Mitut uut sihtkohta külastasid 2017 aastal ning mis nendest olid põnevaimad?
Uusi sihtkohti polnudki, olin kevadepoole Tšiilis ja Argentiinas, hetkel olen jälle Tšiilis, paari nädala pärast üle Andide Argentinasse tagasi (sest auto jääb Argentinasse).

2) Mis sihtkohad on sinu reisiplaanides 2018 aastal?
Ikka sama Lõuna-Ameerika, võrratu kontinent. Omal käel ringi liikudes avastad ikka ja jälle mõne uue laheda piirkonna.

3) Kuhu ootad lendude soodukaid?
Buenos Airesesse, või Montevideosse.

Head jätkuvat reisiaastat kõigile!

Tuttav lugu, sedasama skeemi rakendatakse Buenos Airese raudteejaama ümbruses. Ja seljakotti on mõistlik kanda kõhu peal.

--- Kui kellelgi on soovitusi hea kvaliteedi ja hinna suhtega kompaktkaamera osas, on ka see info teretulnud! ---

Olen ise alates 2011 aastat kasutanud Sony Cybershot kaameraid.
Esimene oli HX9V, ning järgmisena HX20V. Mõlemad koos GPS-iga (hiljem hea vaadata, kus kohas pilt tehtud). Hea väike, ei hakka eriti tänaval silma, ja mahub hästi taskusse.
Hetkel on juba kolmandat aastat peaaegu igapäevases kasutuses HX60 (see konkreetne mudel on ilma GPSita, kuna ostsin viimasel hetkel enne äralendu, ja sel momendil polnud GPSiga mudelit saadaval). Hind oli sel ajal veidi üle 400 EURi.
Nende mudelite kõige suuremaks puuduseks pean seda, et nad pole tolmukindlad. Tavaliselt on kaamera lahtiselt taskus, või auto kõrvalistmel, et saaks kiiresti vajaliku hetke jäädvustada.

HX60-l olen kaks korda objektiivi vahetanud, liiga tolmuseks läks.
Sony RX seeria on minu jaoks liiga kallis, et seda kõrbes tolmutada.

Nüüdseks on peegel ka olemas, tolmukindel Pentax k-50, aga ikkagi on harjumus Sony tasku panna, kui natukesekski kodust välja minna.

Muude nutiseadmete teemal - muidugi saab ilma, ja omamoodi huvitav on ka.
Aga kui nüüd hinnast ja võimalustest rääkida, siis tänaseni on käigus iPhone4 (saab kätte alla 100 EURi). Asukohta näitab, ja helistada saab ka. Pimedas ja võõras linnas on mõnikord päris hea asi, eriti kui tänavanimesilte on vähevõitu.
Pildistamiseks pole suurem asi, aga selleks on kaamerad.

Päris hea teema.
Kuulun ise sinna kategooriasse, kes käib mööda troopikariike pikkade matkapükstega. Need on igatpidi õhku läbilaskvad, ja väga kergelt puhastatavad. Paksude teksastega on muidugi palav.

Kui ikka kohalik riietumistava näeb ette pikad püksid, siis ei ole mõtet hakata kohalikke ärritama (isiklik arvamus). Nemad on ju kodus, ja mina olen siiski külas. Ja neid kordi on päris mitmeid, kui kohalikud tulevad ütlema, et vot sinu mõned sõbrad/reisikaaslased ei ole nii riides, nagu siinsed kombed ette näevad. Ja kui ma järgmisel hommikul mainisin, et pange küla peale minekul pikad püksid, siis sain vastuse, et mis see nende asi on (konkreetne juhtum oli Tuneesias, Remadas).

Analoogiline juhtum oli Lõuna-Sudaani pealinnas Jubas, paar päeva pärast iseseisvuspäeva. Olime väikese seltskonnaga kohaliku ülikooli territooriumile sisenemas, kui selja tagant ilmus välja parajalt purjus valge eurooplane, peaaegu aluspükste väel, ja palja ülakehaga. Särk lihtsalt üle õla visatud, Ja ajakirjanik oma jutu järgi. Valvurid pidasid meile pika loengu maha teemal, et "Tell your brother ... jne,jne". Lühidalt, et kuna te olete ka valged, ja normaalselt riides, siis tehke talle selgeks, et nii siin ringi ei käida, ja poolpaljalt ülikooli ei pääse.

Ma olen praegu 100% liselt kindel, et Parlamendihoone istungitesaal ja Garangi memoriaal oleks mul jäänud külastamata, kui oleksin ignoreerinud kohalikke riietumiskombeid. Inimeste erinev suhtumine kohalikesse reeglitesse on üks paljudest põhjustest, miks ma eelistasin üksi mööda Aafrikat reisida.

Enteli sim peaks töötama tavaliste GPS trackeritega. Argentinas tuleks siis kasutada kohalikku kaarti, näit. Personal oli päris mõistliku hinnaga. Siit saab lisainfot http://prepaid-data-sim-card.wikia.com/wiki/Argentina

Teekonna jäädvustamine kuskil veebilehel/blogis oleval kaardil tekitab aga mitmeid küsimusi.

Et kas see peab ikka olema real-time, ja et üles laaditakse hetke täpne asukoht, ning näha on eranditult kõik pöörded ja peatumised. Mis on omast küljest mugav, aga seda on peetud mõnes mõttes ebaturvaliseks.

Teine lahendus on võtta näiteks Garmini GPS seadmest vastava päeva gpx fail, ja see üles laadida Google My Mapsi. Ma olen ise viimastel aastatel seda lahendust kasutanud, et mingi blogipostituse juures on vastavate päevade teekond.
Näide: https://tarmotamming.blogspot.com.ee/2013/08/back-road-to-machu-picchu.html Kohe postituse alguses on klikitav ja zoomitav kaart. Eeldab aga natuke rohkem tööd.

Siin on valmislahendus koos kaardirakendusega - SPOT Messenger https://www.findmespot.com/en/ , aga kui vaadata leviala, siis Tulemaa on juba leviala piiril.

Raske soovitada, sest üks kuu on väga lühike aeg niivõrd suure ja ilusa piirkonna kohta, aga proovin kirja panna mõned vähemreklaamitud kohad

Buenos Aireses - El Zanjon de Granados - maa alune muuseum
Iguassul

 • Kui linnud meeldivad, siis Brasiilia poolel asuv Bird Park tasub külastamist.
 • Itaipu tamm väärib samuti külastamist. Juga võiks vaadata mõlemalt poolt, arvestades, et Argentiina pool läheb terve päev (ülemine jalutusrada, alumine jalutusrada ning rongiga Garganta de Diabloni ja tagasi).

Santiagost allapoole:

 • Chiloe saar oma puukirikutega (kuuluvad UNESCO maailmapärandi nimekirja)
 • Marble Caves (kuulub kategooriasse "sellist kohta ei saa olemas olla”, asub täielikus pärapõrgus, aga näebki välja täpselt selline, nagu fotodel https://tarmotamming.blogspot.com.ee/2013/04/marble-caves.html#more.
 • Terve Carretera Austral on vaatamisväärsus, kui järele mõelda, et kuhu see tee on ehitatud.
 • Kui pingviinid meeldivad, siis Tšiili Tulemaal asub Penguino Ray, samuti väljaspool aktiivset turismipiirkonda, see peaks olema üks vähestest kohtadest Lõuna-Ameerika mandril, kus saab näha suuri kuningpingviine http://pinguinorey.com/
 • Kui Uruguayle jääb üks päev, siis külastaksin Colonia de Sacramentot.

Omale on abiks olnud Tripadvisori "Things To Do" ja viimasel ajal lisaks
http://www.atlasobscura.com.

Kui campervaniga liikuda, siis ööbimispaiku leiab http://www.ioverlander.com/, neil on iPhonele ja Ipadile app samuti. Tasuta kaardid Garminile saab siit http://garmin.openstreetmap.nl/ ja http://www.proyectomapear.com.ar/

Bensiini hind oli kevadel peaaegu sama, mis meil Eestis, diisel maksis u 75 senti liiter. Mida rohkem allapoole, seda kallimaks kütus läheb ja Carretera Australil sõites tuleks kasutada iga võimalust tankimiseks.
Copeci tanklatest saab osta väga häid kaarte ja turismiteatmikke http://ww2.copec.cl/chiletur/guias
NB! need on ainult hispaaniakeelsed.

Kui on vaja kohalikku SIM-kaarti interneti jaoks, siis soovitaksin Entelit, seniajani pole probleeme olnud.

Edu!

Dollarite kohta infoks, et kui enamuses Aafrika riikides soovitakse saada ilusaid ja siledaid kupüüre, siis Zimbabwes sai kasutada ka päris käkras ja teibiga parandatud raha.

Omateada midagi ei kogu, aga mõned asjad on hakanud ise kogunema ja oma elu elama:

 • Mündid ja veidi paberraha igast külastatud riigist
 • Maakaardid
 • Mingil ajal püüdsin igast riigist osta riigilipu ja riigi nimega kleepsu, et auto küljele kleepida, aga mõned on aja jooksul päiksese tõttu ära pleekinud, ja mõned lihtsalt ära tulnud
 • Postkaarte.

Piletiotsingu kogemused:

Kõige soodsamat hinda Tallinn-Buenos Aires edasi-tagasi lennule on pakkunud Turkish Airlines. 820 EURi, lend on aga kokku 36 tundi (Istanbulis oli öö hotellis lennufirma kulul). Hinnas kaks äraantavat pagasit.

Kõige kiirem ja samuti soodne on olnud Lufthansa: 850 EUR, ja lennuaeg 18.40. Hinnas üks äraantav pagas.

Mida varem otsingut alustada, seda parem. Alla 800-st pakkumist edasi-tagasi lennule ei ole oma silmaga veel näinud.

Mul on olnud Ergoga kaks juhtumit, kus läks vaja reisitõrkekindlustust. Ning mõlemad lahenesid positiivselt.

Vist veidi hilinenud vastus, aga siit saab täiesti tasuta kaardi alla laadida. http://garmin.openstreetmap.nl/

Automatkajale - kämpingute info http://ioverlander.com/

Väga ilusad pildid. Ja üleüldse üks väga tore Aafrika riik külastamisks.

Ise olin Keenias-Tansaanias 2011 suvel.

Nagu juba eelpool mainitud, on Amboseli valdavalt elevantide, kaelkirjakute ja sebrade park. Elevandi mittenägemine on täiesti välistatud. Ja loomi on palju, nagu eestimaa lehmad karjamaal. Siin saab teha klassikalist pilti, et elevant on lumise tipuga Kilimandžaaro taustal. Kui ilm lubab. Lõvi ei näinud

Kuna Amboselist läheb otsetee Tsawo West parki, siis kasutasin võimalust, ja veetsin ühe päeva seal. Tsawo West on mägisem, ning suuri loomi oli Amboseliga võrreldes vähem näha, linde aga rohkem.

Üks pilt pidavat ütlema rohkem, kui 1000 sõna
Amboseli - https://tarmotamming.blogspot.com.ee/2011/06/amboseli-np.html
Tsawo West - https://tarmotamming.blogspot.com.ee/2011/06/tsavo-west-np.html

Tsawo Eastis ei ole käinud. Masai Mara jäi külastamata, aga kuulnud olen ainult kiitvaid hinnanguid.

Tansaania Serengeti ja Ngorongoro on samuti külg-külje kõrval. Ning Serengeti on tõeliselt suur park, kõik olulised Aafrika loomad olid esindatud.

Serengeti - https://tarmotamming.blogspot.com.ee/2011/10/tansaania-serengeti.html

Ngorongoro - https://tarmotamming.blogspot.com.ee/2011/10/tansaania-olduvai-org.html

Teist korda külastades planeeriks Serengetile rohkem aega, 3 - 4 päeva. Amboselis saab kõik ühe päevaga ära näha.

Mul on Lõuna-Ameerika autoreis hetkel pooleli, momendil olen Eestis, aga plaan on varsti tagasi Argentinasse lennata. Väga tore oleks kusagil kokku saada ja muljetada.

Head uut aastat kõigile!

 1. Mis olid läinud aasta põnevaimad sihtkohad kus käisid?
  Kaks meeldejäävamat olid Peruus - Inti Raymi Cuscos ja Amazonase läte

 2. Mis sihtkohti on plaanis külastada 2017 aastal?
  Tagasi Lõuna-Ameerikasse, täpsemalt selgub kohapeal, nagu alati.

 3. Kuhu ootad lendude soodukaid?
  Argentina, Buenos Airesesse eekõige.

Rahvusvahelised load soovitaks teha. Taotlemine Sauel võttis aega alla 10 minuti. Kuna lubadel on suurelt kirjas "International .. jne" siis on ametnikel raske väita, et "... see paber meie riigis ei kehti... ".

Pangaväljavõtte olen printinud netipangast. Enne printimist olen muutnud keeleseaded inglise keele peale, et kõik oleks neile arusaadavas keeles.

Viisataotluse lisanõuete kohta on praktiline kogemus, et kõik sõltub konkreetsest inimesest, kes need paberid vastu võtab, ja tema ülemusest. Olen ise saanud ühe LAV-i viisa Malaavist ja teise Botsvaanast, ning pikendanud viisat kohapeal Pretorias, aga see protsess on niivõrd närvesööv, et ei soovita kellelegi.

Mapsourcega saab küll eemaldada maksulised teed.

Menüüdest - Edit -> Preferences -> Routing.

Seal saab valida - Try to Avoid
Toll Roads
Unpaved Roads
jne.

Road Selectioni alt saab valida:
Prefer Minor Roads või siis Prefer Highways.

Etioopas on korralik asfalttee Moyalest kuni Addis Ababani.

Ülejäänud olulised asjad mainis veigo oma postituses.
Etioopia viisa sain ise Stockholmist poole tunniga, kuna rahvast polnud. Aga see oli 2010 sügisel. Naabreriikidest üldjuhul viisat ei anta.

Marsabiti tee (Moyale-Marsabit-Isiolo) on omamoodi legend, mida on nimetatud nii "Worst road in Africa", "Road to Hell", kui ka "Bandit Highway". Omal läks selle 300 km läbimisele 3 päeva. Aafrika kõige halvem tee ta muidugi ei ole, on palju hullemaid. Praeguseks on aga enamus Marsabiti teed asfalteeritud:

http://www.nation.co.ke/counties/Marsabit-Moyale-road-connect-Kenya-Ethiopia/-/1107872/2679946/-/4cv4qmz/-/index.html

Siin on natuke lisainfot teetingimuste kohta
http://www.horizonsunlimited.com/hubb/sub-saharan-africa/update-road-condition-nairobi-djibouti-82283

Ja ühe vahejuhtumi kirjeldus:
http://www.horizonsunlimited.com/hubb/travellers-advisories-safety-security-road/bandit-attack-road-isiolo-marsabit-57368

Hea loo sõpradele ja lastelastele rääkimiseks peaks kindasti saama.

Garmin MapSource - isiklik eelistus teekonna planeerimisel. Saab teekonda planeerida, sakvestada ja GPS-i laadida.

Väga mugav on võrrelda erinevaid kaarte (näit Garmin ja Openstreetmap).

Alla laadida saab siit: http://www8.garmin.com/support/download_details.jsp?id=209

Lisalugemist http://wiki.openstreetmap.org/wiki/MapSource

Abiks installimisel, kui ei ole omal varasemat versiooni http://www.mydigitallife.info/download-garmin-mapsource-for-free-and-install-without-media/

Väljaspool Buenos Airest ongi raskem saada parimat kurssi. Hetke blue dollar on 14.2, nii et tänava 14 on päris hea. Eurot vahetatakse veidi halvema kursiga.

Brasiilia pool, Foz Do Iguacus saab raha vahetada kaubanduskeskuses "Cataratas JL Shopping" seal oli esimesel korrusel valuutavahetus, nimi hetkel ei meenu. Aga Brasiilia pool ei saa maksimumi, see eest on turvaline koht vahetamiseks.

Soovitan kindlasti mõlemat poolt külastada. Brasiilia pool on väiksem 1,2 km pikkune jalutusrada, aga Argentina pool on tunduvalt suurem. Seal on jalutusrajad nii üleval kui ka all. Sissepääsu juurest Garganta del Diabloni viiva kitsarööpalise raudtee pikkus on juba ise 7 km.

Veel: Argentina poolel on teine külastuspäev poole hinnaga.

http://wikitravel.org/en/Igua%C3%A7u_Falls